Как да защитите децата си, когато сте пред развод
Разводът почти никога не е лесен, особено когато участват деца. Най-често е доста болезнен и изпълнен с горчивина. След като сте виждали децата си всеки ден, изведнъж се изправяте пред перспективата да останете в периферията на живота им. Това може да бъде невероятно болезнено. Изкушени сте да се борите за всеки къс време, за всеки кратък контакт, дори ако това означава да отнесете спора си за попечителство в съда. Психолозите съветват да се противопоставите на това изкушение. Обръщането към съда вероятно ще причини повече вреди, отколкото очаквате. На вас, на вашите деца, на взаимоотношения ви, дори на вярата ви в човечеството.
7 мита за развод с деца, които родителите трябва да забравят
Урок 1: Не ходете на съд, търсейки справедливост
По разбираем начин родителите таят надеждата, че в даден процес грешките ще бъдат поправени. За съжаление, процесът е по-скоро бойно поле, отколкото форум за честни решения. Без значение колко сте уверени в себе си или какво ви казва вашият адвокат, процесът никога не е със сигурен изход. По време на процеса вашите думи, история и въпроси стават част от мъглявия, често променлив разказ, определен от правилата за доказване, уменията на вашия адвокат и предразположението на съдията. В един процес излиза не цялата истина, а просто една версия на истината – версия, която не е задължително да ви хареса. Най-добрият начин да запазите контрола върху резултата от спора си е да го уредите извън съда.
Урок 2: Не бъдете зависими от добротата на непознати
В крайна сметка, всички решения относно връзката с деца ви ще бъдат взети от непознат. Някой, който ви познава от няколко дни и знае само онези аспекти от вас, които отговарят на правилата за доказване. Този човек знае само как реагирате в най-стресовите ситуации и познава само една ваша версия, която е била изкривена от адвоката от другата страна на делото. Още по-важно е, че тези решения ще се вземат от някой, който вероятно дори никога не е срещал децата ви.
Урок 3: Не показвайте фрустрацията си
Всеки адвокат ще се опита да извърти разказа в своя полза. Дали това извъртане е от полза за вас или за бившия ви партньор – в крайна сметка и двамата ще бъдете фрустрирани. Знаем, че следбрачният конфликт е ужасен за децатата,но той е неизбежен резултат от евентуално дело. Показанията обикновено не приличат на нищо повече от негативна рекламна кампания – и вие знаете колко са точни. Така че, ще бъде трудно, ако не и невъзможно, да се избегне произтичащото нарастване на враждебността между вас и бившия ви партньор.
Урок 4: Знайте слабите си страни
Добрият адвокат ще ви помогне да разпознаете не само силните страни на вашия случай, но и слабостите. За съжаление, не всеки адвокат ще бъде напълно честен с вас относно по-негативните перспективи на спора ви, така че трябва да се вгледате добре, преди да решите да се обърнете към съда. Ако трябва да научите неща, които предпочитате да не знаете за себе си, по-добре го направете в среда, която не е свързана с вашето бъдеще и бъдещето на децата ви. Когато предвиждате какво можете да спечелите по време на делото, трябва да помислите и за всичко, което бихте могли да загубите.
Урок 5: Не наказвайте половинката си за сметка на децата
Има много доказателства, че децата се справят по-добре, когато имат достъп и до двамата родители. Но по време на делото, целта и на двете страни е да убедят съдията, че децата трябва да виждат по-малко другия родител. Преди да се впуснете в това и да се убедите, че вашият партньор е „ужасен“ родител, не забравяйте, че ако бяхте останали женени – ако бяхте намерили начин да намерите разрешение на ситуацията, той или тя все още биха имали възможност за редовен контакт с децата. Когато хората са женени, никой не ограничава общуването с дете, само защото родителят не е перфектен. Само в битките за попечитлство летвата е поставена нереално високо.
Ефектът от развода върху децата: насоки за справяне по възрастови категории
Урок 6: Бъдете реалисти и състрадателни
Опитайте се да избягвате да поставяте нереални стандарти пред общуването. Не се поддавяйте на изкуствените родителски стандарти, които съдебните спорове създават. Приемете собствените си недостатъци и тези на бившия ви партньор; опитайте се да осигурите на децата си възможно най-голям контакт с двама ви. Това е най-доброто за всички вас – вие, вашите деца и дори бившият ви, чието щастие ще има пряко, благотворно въздействие върху децата ви. Не забравяйте, че бившият ви е някой, когото сте обичали; с когото сте избрали да имате деца, и някой, който в по-голямата част от случаите въз основа на реални научни данни трябва да остане важна част от живота на вашите деца.
Източник Childmind.
Благодарим за доброволния превод на Анна Базелкова!