6 начина да вдъхновите малкото дете да чете книги с вас
Когато имате дете, мечтаете за деня, в който ще можете да се сгушите и да прочетете книга заедно. В тези фантазии, прочитате всяка дума на страницата, докато вашето бебче се взира в страниците и слуша внимателно.
И идва денят, в който се сблъсквате с реалността. В нея отчаяно тичате след детето си из къщата, молейки му се да обърне малко внимание на книгата в ръката ви. Звучи познато, нали?
В такива ситуации належащият въпрос е как можем да накараме нашите малчугани да проявят интерес към книжките (дори и да е за минута)? Споделяме ви 6 съвета, с които да направите четенето на книжки много по-забавно за вас и детето.
Четенето и ранното детско развитие
Позиция
Докато четете книжки, трябва така да се позиционирате, че да сте лице в лице с детето. Двамата можете да се излегнете по корем на пода, така че да сте обърнати един към друг или да поставите детето си на дивана, а вие да седнете на пода отново с лице към детето. Друга опция е да го поставите на коляното си, но отново – с лице към вас. Тази позиция позволява на детето да вижда израженията на лицето ви, докато изговаряте думите, което прави цялото преживяване много по-занимателно.
Не прочитайте всяка една дума
Малкото дете не е готово да слуша и възприема много сложни изречения и особено – цялостни истории. Първоначално, това може да ви се стори странно, но се опитайте да обръщате внимание само на няколко думи или прости изречения от всяка страница, вместо да изчитате всеки ред дословно. Когато назовавате някоя картинка в книжката, посочвайте я. Вместо да изчитате всяка дума от книжката “Малкият син камион”, можете всъщност да посочите камиона и да кажете “син камион, бип-бип”!
Забавни звуци
Нека си признаем, детето ви обожава, когато издавате смешни звуци или изричате забавни думички, особено когато ги съчетаете с живи изражения или жестове! Трябва да започнете да включвате такива забавни звучи и думички, докато четете книжки. Сега се връщаме към примера с “Малкият син камион”. Вместо да казвате “Клаксонът направи бип! Двигателят замърка. Най-приятелските звуци ти забърка!”, можете да кажете “бип-бип”, докато потупвате малкият син камион. След това повторете бип-бип няколко пъти, преструвайки се, че натискате клаксона. Други звуци, които обичаме да издаваме по време на четене на книжка са: вкусно; ном-ном-ном; о-оу; чао-чао; о, не; йей; давай; бум; ауч; муу; уиии; шшшт.
Играйте си с книгата
Това може да звучи много глупаво, но вдъхнете живот на картинките в книжката! Накарайте Малкият син камион да кара по-бързо, като я плъзгате по пода, изричайки “бързо” и “бръм”. Накарайте книжката да спре и кажете “стоп” или “бип”. Ако имате книжка за изграждане да речников запас, можете да се преструвате, че пиете чаша мляко “гълп-гълп-гълп” или хапвате храните в книжката, повтаряйки “вкусно”, “ном-ном-ном” или “ям” отново и отново. След като приключите с показването, убедете детето си да повтори след вас и да се преструва, че хапва същите неща.
Оставете го да обръща страниците
Давайки контрол върху книжката или играчката от време на време, може да мотивирате малчуганите да продължат да се ангажират с дейността. Опитайте да приложите еквивалентен подход и при книжки с прозорчета за издърпване или отваряне, като позволите на детето да ги издърпва/отваря.
Повторението е майка на знанието.
Това е изключително важно – преповтаряйте същите думички отново и отново, когато четете книги. Това може да означава, че ще трябва да повтаряте същите думи и фрази по време на цeлия прочит на книгата, но и през ежедневието ви. Децата запомнят, когато повтаряте.
Четенето на една и съща книга
Източник: speechsisters.com
Благодарим за доброволния превод на Йоана Станева!

Онлайн обучение “Семейството и четенето”
„Ако искате децата ви да бъдат интелигентни, четете им приказки. Ако искате да бъдат по-интелигентни, четете им повече приказки.“ – Алберт Айнщайн
ЗАЩО ДА ПРЕМИНЕШ ТОВА ОБУЧЕНИЕ
- За да научиш за най-честите митове и грешки по отношение на четенето;
- За да разбереш как четенето и ранното детско развитие са свързани;
- За да разбереш повече за книгите, езикът в тях и какво е важно при избора на книга;
- За да разбереш как да помогнеш на детето си да се развие в чуждоезикова среда или пък ако има затрудения с четенето.