Домакински задължения за деца
Има много предимства в това, децата да помагат в домакинската работа. Изпълнението на домакинските задължения от децата може да ги накара да се почувстват желани, да ги научи на важни житейски умения и да помогне за облекачването на задълженията на родителите. Проведени проучвания установяват, че, когато поставяме за изпълнение домакински задължения още в ранна възраст, ние ги научаваме на работна етика, отговорност, самостоятелност и други важни житейски умения.
Децата са собосни да се справят с много повече задачи, отколкото си мислим. Дори прохождащите деца могат да помогнат с най-малките и прости домакински задължения и когато се превърнат в тийнеджъри, те ще са способни да се справят с повечето от задълженията на родителите си. Ключовият момент се крие в това да започнем да поставяме на децата прости домакински задачки, когато са съвсем малки и бавно да ги приучаваме на по-сложни домакински задължения, отговарящи на възрастта им. Представям ви опитимален списък с домакински задължения за деца на възраст от 2 до 18 години:
Прохождащи деца (възраст 2-3 години)
Дори прохождащите деца могат да се научат да изпълняват прости домакински задачи вкъщи. Колкото по-рано започнете да приучавате детето, толкова по-лесно ще избегнете споровете за изпълнението на домакинските задължения, когато децата пораснат и започнат да изпробват граници. Освен това, прохождащите деца се намират в такава възраст, в която намират идеята да помагат на родителите, бабите или братята си, за вълнуваща. Това се дължи на наличието на желание за подражаване у 2-3-годишните. Основният начин, по който те изучават света около себе си, е като наблюдават как другите извършват някаква дейност и след това да я повтарят. Важно е да се отбележи, обаче, че 2-3-годишните деца се нуждаят от наблюдение и напътствия при изпълнение на домакинските им задължения, като обикновено започват да изпълняват самостоятелно някои от задачите, когато достигнат предучилищна възраст. Няколко примера на домнакински задължения, които биха могли да бъдат изпълнени от 2-3-годишни деца:
- да прибират играчките си на място;
- да сипват храна в купичката на домашния любимец;
- да поставят мръсните дрехи в коша за пране;
- да почистват или забърсват ниските шкафове с чорапки, поставени на ръцете им;
- да поставят книги и списания на рафтовете или върху масите;
- да помагат при оправянето на леглата;
- да забърсват малки площи със сух парцал.
Деца в предучилищна възраст (4-5 години)
Децата в предучилищна възраст също все още изпитват желание да помагат на родителите си, тъй като и те се учат чрез повтаряне на действията на възрастните. На тази вързаст вече има някои домакински задължения, които децата могат да изпълнят без надзор. Обикновено това са задачите, които децата са изпълнявали на 2-3-годишна възраст, въпреки че може да има 2-3 нови задължения, към които те проявяват склонност и интерес. Причината за тази нарастваща неспособност е, че децата в предучилищна възраст са започнали да усвояват умения, необходими за изпълнение на задачи без надзор. Координацията на ръцете и зрението им се е подобрила, както и тяхната способност да следват по-сложни инструкции. Докато 2-3-годишните трябва да бъдат наставлявани за всяка отделна стъпка от задачата, децата в предучилищна възраст са способни да запомнят и следват самостоятелно 2 до 3 стъпки от указанията. В допълнение на домакинските задължения, изброени по-горе, 4-5-годишните деца могат обикновено да помогнат и при:
- самостоятелното оправяне на леглото;
- разчистването на масата;
- плевенето на бурените в градината;
- почистването на праха от ъглите или на трохите от масата с ръчна прахосмукачка;
- поливане на цветята;
- прибиране на чистите съдове от сушилнята;
- измиването на пластмасови съдове под надзор;
- подреждането на масата за храна заедно с по-голямото дете в семейството;
- внасянето на по-леки покупки;
- разделянето на прането на „бяло“ и „цветно“ преди да бъде изпрано в пералнята;
- подреждането на чорапите по чифтове;
- почистването на праха с влажен парцал;
- почистването на съдовете за храна;
- слагане на вода на домашния любимец.
Деца в начален етап на обучение (6-9 години)
Щом детето достигне училищна възраст, то може да поеме много повече задължения, които да извършва без надзор. Може да се приучи на по-сложни и трудни физически задачи, като усвоява необходимите умения за изпълнението им. Родителите трябва да са „на ясно“, че децата от тази възрастсова група ще започнат да се бунтуват срещу идеята за изпълнение на домакинските си задължения, тъй като придобиват по-голяма независимост. С търпение обаче, те ще проумеят, че от тях все още се очаква да помагат в къщи. Някои деца може никога да не възразят срещу домакинските си задължения. Дали ще го направят или не зависи до голяма степен от тяхната индивидуалност. В допълнение към списъка със задължения, изброени по-горе за децата от 2 до 6 години, децата в началния етап на обучени обикновено могат да изпълняват следните домакински задачи:
- да премитат пода;
- да помагат при приготвянето на пакетиран обяд/храна;
- да почистват двора от листа с гребло и пр.;
- да почистват стаите си с минимален надзор;
- да прибират в хладилника/килера зеленчуците;
- да зареждат миялната с мръсна посуда;
- да изваждат чистата посуда от миялната и да я подреждат в шкафовете;
- да изхвърлят торбичката на прахосмукачката;
- да помагат на родителите в приготвянето на вечерята;
- да си приготвят сами закуска/обяд;
- да почистват с гъба масата след основните хранения;
- да прибират изпраните си дрехи в гардероба;
- да извеждат кучето на разходка (в двора или в парка под наблюдение);
- да измиват пода с мокър парцал;
- да изхвърлят малките кошчета за боклук в голямата кофа.
Деца в прогимназиална възраст (10-13 години)
Децата в прогимназиална възраст или т.нар. „начинаещи“ тийнейджъри могат да извършват самостоятелно много задачи и може да им се търси отговорност за тях, без да им се напомня постоянно. На тази възраст много семейства решават да създадат за децата таблица с домакински задължения или списъци със задължения. Тогава родителите могат да търсят отговорност и да проверяват веднъж на ден, за да се уверят, че задачите се изпълняват. Това помага на децата да се научат не само на самостоятелност, но и на отговорност без надзор. В допълнение на всички задачи, описани в горните раздели, децата на възраст между 10 и 13 години би трябвало да могат да изпълняват следните домакински задължения:
- да измиват посудата или да я слагат в миялната машина без чужда помощ;
- да мият семейния автомобил;
- да приготвят лесни ястия без чужда помощ;
- да използват пералнята и сушилнята;
- да изхвърлят боклука;
- да се грижат за по-малките си братя и сестри, когато родителите са вкъщи.
Средношколци (възраст 14+)
Когато детето ви достигне средношколска възраст, то трябва да може да изпълнява почти всички домакински задълженията, с които се справяте и вие. Това е идеалната възраст, при която можете да се уверите, че детето е напълно подготвено за възможността да живее самостоятелно, тъй като тези години скоро ще настъпят. Това не означава, че всички деца ще напуснат семейството си, когато навършат 18 години. Всъщност, през последните години, все повече деца решават да останат да живеят при родителите си, докато посещават колежа или да спестяват пари за собствен дом, поради нарастващите разходи за живот и прекомерната тежест на студентския заем. Ако останат по-продължително вкъщи обаче, децата могат да продължат да помагат в домакинските задължения и след навършване на 18-годишна възраст. В допълнение на задачите, изброени в предишните раздели, децата на възраст над 14 години могат да помагат и със следните домакински задачи:
- да почистват хладилника;
- да правят основно почистване на кухнята (съдове и уреди);
- да почистват тоалетната, мивката и душа в банята;
- да гледат самостоятелно по-малките братя и сестри (за кратки периоди);
- за подстригват моравата;
- да се грижат самостоятелно за домашните любимци (включително да ги извеждат на разходка);
- да приготвят по-сложни ястия;
- да правят малки покупки самостоятелно;
- да гладят дрехи;
- да кърпят или зашиват копчета на дрехи;
- да помагат на родителите си в прости ремонтни дейности по дома или автомобила.
Заключение
Децата са способни да извършват много повече задачи, отколкото родителите са склонни да допуснат. Дори най-младите членове на семейството могат да се включат в изпълнението на домакинските задължения от 2-годишна възраст и когато вашето дете навлезе в тийнейджърската възраст, то ще може да изпълнява всяко домакинско задължение, с което се справяте и вие. Съществуват много ползи от делегирането на домакински задължения на децата, освен това този процес улеснява живота на родителите.
Източник Childdevelopmentinfo.
Благодарим за доброволния превод на Милена Радулова!