Емоциите, които могат да разболеят детето
от Теодора Пампулова
Като човешки същества сме изключително креативни и изобретателни. Създаваме сложни научни теории, великолепни музикални произведения и възхитителни технологии. Но има една област, в която сякаш не се справяме толкова добре – да научим децата си да разпознават и контролират собствените си емоции.
Емоциите и тялото
Често възприемаме тялото и умът като две отделни системи, които функционират независимо една от друга. Това виждане предаваме и на децата си. Така болката в корема преди детска градина, косопадът или пък затлъстяването се свързват с чисто физиологични проблеми и се лекуват с медикаменти. Истината обаче е, че емоциите, които изпитваме, влияят изключително върху здравето и благополучието ни. Така например пренебрегваното дете може да страда от забавен растеж на костите и други физически проблеми, докато прегръщаните бебета се развиват по-бързо. В първия случай детето изпитва емоции от негативния спектър, а във втория – щастие, любов, интерес, вълнение.
Психосоматиката и децата
Детското тяло говори чрез симптомите. Те ни казват, че нещо не е наред, че емоционалното състояние на малчугана е нестабилно или разклатено. Често симптомите се появяват след голям период от време и родителите трудно успяват да определят какво ги е предизвикало. Всички те обаче са провокирани от необработени емоции и чувства от негативния спектър. Често децата не говорят за тях и те остават “на тъмно”, за да напомнят за себе си чрез влошеното физическо здраве. В някои случаи лекарствата, които предписват педиатрите се отразяват положително, но много често лекарите не могат да открият физиологична причина за неразположението – изследванията са повече от добри, а симптомът – по силен от всякога.
Най-честите симптоми
В следващите няколко реда ще маркираме накратко една много малка част от симптомите при децата, които могат да бъдат свързани с необработените и неосъзнати емоции. Те обаче са много повече! През последните няколко години се наблюдава тенденция деца да страдат от типични за възрастните болести.
Болките в корема
Ако детето възприема света, който го заобикаля като враждебен, то започва да се оплаква от болки в корема. Стегнатите и напрегнати коремни мускули говорят за усещане за уязвимост и страх. Коремът е центъра на емоциите. Когато детето стяга мускулите, то задържа чувствата, които се крият у него. На 5 сантиметра под пъпа се намира областта, която японците наричат “хара”. Тя се свързва с куража и смелостта. За да се повлияят положително болките в корема при детето е необходимо да се практикува често коремно дишане и да се говори за емоциите, които малчуганът изпитва.
Болки в гърлото
Гърлото е двупосочен мост, който свързва сърцето и главата, ума и тялото. Изпълнява две основни роли – поема въздуха, храната, течностите и действителността; и дава външен израз на нашите мисли и чувства. По същия начин, по който преглъща храната, детето преглъща и своята реалност – мисли, идеи, чувства, събития и изживявания. Преглъщането позволява осъществяването на промяната. Да преглътнеш нещо, означава да може да го приемеш. Ако реалността е неприемлива за детето – то ще преглъща трудно, ще се страхува да не се задави или ще има възпалено гърло. Ако малчуганът се оплаква от това, се запитайте: Опитва ли се детето ми да преглътне гордостта/ срама/ вината/ разочарованието/ страха си?
Запек
Запекът се причинява от стягане на мускулите, показвайки психическото стягане като начин за избягване на чувствата. Тук заложената емоция е страхът – страх от неизвестното, от бъдещето. Обикновено децата получават запек когато семейството сменя жилището, при смърт на родител или когато възрастните имат проблеми. Често се наблюдава при децата с по-властен и праволинеен характер. Те се страхуват от чувствата, които биха изплували без контрол. В аналните мускули се отразяват проблемите, свързани с авторитета и властта. Отказът да ходи по голяма нужда е един от малкото начини, по които детето може да упражни своята воля. Докато перисталтиката е акт на отпускане, запекът е акт на вкопчване във властта.
Анемия
Анемията се причинява от липса на хемоглобин в кръвта. Кръвта съответства на споделянето на любовта на детето към света. Ако детето страда от анемия е важно да поговорите с него за тов,а дали то самото смята, че е достойно за вашата любов, чувства ли се смазано от прекалено много обич и внимание и т.н.
Алергии
Алергиите се получават, когато имунната система на детето реагира прекалено силно на някакъв външен дразнител – причинява кихане, сълзене на очите, затруднено дишане и други. Това показва, че детската поносимост или равновесие е нарушено. За малчугана външният свят се е превърнал във враг, има нещо в него, което буди страх и съпротива. Социално допустимо е да имаме алергия, вместо да крещим и удряме. Ако детето страда от алергия, се опитайте да разберете дали то не иска да отхвърли агресията в живота си – “Чувстваш ли гняв?”, “Искаш ли да крещиш, удряш или чупиш?”
Психологията тълкува различните видове алергия по различен начин: алергията към праха показва страх от мръсотия и замърсяване, животинската козина се свързва с животинския, спонтанен аспект на детската природа и т.н.
Главоболие
Има различни причини за главоболието. То често е начинът на тялото да каже, че пришпорваме нещата прекалено, правим твърде много и не обръщаме внимание на вътрешните си нужди. Главоболието може да се причинява от неизразени чувства – стрес, гняв, негодувание, удовлетворение или ярост. Те се натрупват и създават вътрешно напрежение. Тревогата и съмненията в себе си, както и страхът от провал, пораждат недоволство у детето. Горделивостта и арогантността също могат да предизвикат болки в главата. Ако детето често се оплаква от главоболие, започнете да водите дневник, в който да отбелязвате моментите и обстоятелствата около него. Скоро ще откриете закономерност.
Нощно напикаване
Нощното напикаване показва, че детето изпитва огромна потребност да изрази своите объркани и разстроени чувства, но не знае как да го направи. Тъй като често се случва в детска възраст, психолозите смятат, че се дължи на емоционален натиск от семейството, приятелите или в училище. Често се появява при развод, насилие, провал в спорта или в учебното заведение и други травмиращи ситуации. То е реакция, подобна на плача – освобождава вътрешните емоции, но много по-неконтролируемо и неосъзнато. Понеже се случва нощем – прилича на скрита тайна, тъмна болка. Често се свързва с дълбока мъка, вина, срам. Когато на детето бива забранено да плаче или когато то се страхува от реакцията на родителите, напишкването е като компенсаторнаа реакция. Тук е важно да проявим любов и нежност, давайки шанс на вътрешните страхове да получат своя отдушник.
Теодора Пампулова е психолог – консултант от Пловдив. В практиката си като детски психолог работи с деца до 18 годишна възраст, с техните родители и семейства.
Това е откъс от Практически наръчник за деца и родители. Цялата електронна книжка можеш да изтеглиш ТУК.
Материалът е част от Дни на емоционалната интелигентност, които се проведоха с подкрепата на Бочко,Reach For Change България и Фондация Лъчезар Цоцорков.
Проектът Социално-емоционално образование за родители е финансиран от семейна фондация „Лъчезар Цоцорков“. Изявленията и мненията, изразени тук, принадлежат единствено на Академия за родители и не отразяват непременно вижданията на семейна фондация „Лъчезар Цоцорков“ или нейните партньори.