Естествено раждане или секцио
От д-р Иван Диков, началник на Диагностично-консултативния блок в СБАЛАГ „Майчин дом“ и управител на Медицински център „Майчин дом“
В последните години доста се коментира дали раждането да става по естествен или по оперативен път. Това обаче никой не може да каже предварително, докато раждането не завърши. И най-нормалното физиологично раждане, което върви гладко, може в определен момент да постави в опасност или майката, или детето. Тогава, разбира се, може би ще се наложи да завърши по оперативен път.
Жената сама ли определя как ще ражда?
Обикновено бременността на жената се следи в Женска консултация. Редно е бременната жена да обсъди с лекаря и неговия екип как ще ражда и кое е по-разумно от медицинска гледна точка в конкретния случай. Трябва да е ясно дали едно раждане по естествен начин ще постави на изпитание родилката и детето, и какви предимства и рискове се поемат и в двата случая – нормално или оперативно.
Например, при известен процент от жените още преди да решат да забременеят по чисто медицински причини се знае, че ще родят чрез цезарово сечение. При други жени в хода на бременността се установява нещо, което налага да препоръчаме също оперативното родоразрешение. Важно е да се отбележи, че при основната част от жените няма нужда от операция, защото раждането е нормален физиологичен процес, който е предопределен да се извършва по естествен механизъм.
Какво трябва да се знае за естественото раждане? Колко време може да продължи? През какви етапи се минава?
Най-атравматично, без последствия и за майката, и за детето, най-често е раждането по естествен механизъм (ако няма противопоказания). Още повече, че в днешно време в хода му може да се приложи разумно и добро обезболяване на родовия процес.
Когато раждането е правилно водено, то продължава около 7-8 часа. След нормално раждане, след три дни родилката спокойно ще се прибере вкъщи със здраво бебе. За съжаление, в последното десетилетие се налага мнението, че цезаровото сечение е просто едно „разрезче“ и хоп – бебето изскача.
Нормалното раждане не е страшно или опасно, още повече когато жената има съответната нагласа. В случаите, където има медицински индикации, естествено най-добре е да се приеме оперативната интервенция.
Какво трябва да се знае за секциото? Кога се налага по медицински причини? Как протича?
Ако по някаква причина е взето решение още преди бременността или в хода й, че е по-добре раждането да стане оперативно, то се насрочва не по-рано от две седмици преди вероятния термин. Ако раждането започне по-рано, жената пак ще роди по оперативен път.
Когато при напълно здрава жена бременността протича нормално, около 37-38-а седмица се прави прогноза на раждането, като се взимат предвид редица фактори – как е протекла бременността, какво е състоянието на майката, на плода, какви са размерите на таза, очакваното тегло на детето, състоянието на меките родови пътища, разположението на плацентата, количеството околоплодни води, зрелостта на маточната шийка и още много други неща. На базата на всичко това и не на последно място на личния избор на бременната, се взима съответното решение.
Всяка операция без изключение е свързана с рискове, пък било то и разумни. Има анестезия, отваряне на корема, работа с коремните органи, магистрални кръвоносни съдове, маточна кухина, губи се кръв и т.н. Разбира се, това не означава, че щом има рискове, не трябва да правим цезарово сечение. Вариантите са три – цезарово сечение, опит за индукция (при наличие на условия, но по естествен механизъм) или изчакване на спонтанно включване на родова дейност.
Обикновено жените се страхуват от болката и затова нерядко клонят към цезарово сечение. Наблюдаващите бременността трябва да се опитат да елиминират този страх. Чувството за страх е нормално и то ни защитава в определени ситуации. Но когато страхът не може да бъде превъзмогнат, въпреки получената вярна или невярна предварителна информация, той се превръща в реална индикация за раждане по оперативен път. Ако не се помогне на такава жена, тя ще е с увредена психика след раждането и никой не знае колко време ще мине, докато си възстанови нормалното състояние и самочувствие.
В тази връзка е хубаво всяка бременна да посети болници с родилно отделение в дните на отворени им врати. Тогава на място може да получи лично информация и да избере да роди в това лечебно заведение, където ще се чувства по-сигурна. Ако няма това чувство, ако е разтревожена, то и прагът й на болка ще стане по-нисък, ще се задейства паника с всички последици от това.
Може ли да се каже – кой начин е по-добър за раждане? Какви са плюсовете и минусите в отделните начини?
Както още в началото отбелязах, раждането е нормален физиологичен процес, който е предопределен да се извършва по естествен механизъм. В днешно време цезаровото сечение е метод на избор за начина на родоразрешение и тогава, когато са спазени условията не само за добра медицинска практика, а и правилната преценка и избор, взет отговорно и от медицинския специалист, и от бременната, е разумно безопасен както за майката, така и за нейното дете.
Плюсове и минуси не бих могъл да кажа, тъй като и двете възможности имат своите особености. Ако в хода на едно нормално раждане възникнат усложнения, то се предприема другата възможност за родоразрешение. Всичко е въпрос на индивидуална преценка, според конкретната бременност и родилка. Дори възстановяването при различните жени протича по различен начин.
Материалът е част от списание “Бременност и здраве”.