Защо е важно да научиш детето си да говори свободно пред хора и как да го направиш
Знам, че майките се задъхват под купища задачи и се разкъсват между желанието да прекарват повече време с детето, необходимостта от време за себе си, домакинството, професионалните задължения. Сигурно и ти ще си кажеш „да уча детето да говори пред публика ми е последна грижа, има си курсове и учители за тази работа“.
Отдели няколко минути и прочети тази статия. Тя ще ти даде идеи как да съчетаеш общуването с детето, възпитанието и ученето на поведение и говор пред публика и ще те убеди, че това е наистина важно умение.
Каква е ползата за детето да говори свободно пред хора?
- Общува с повече лекота с хора на всякаква възраст и с всякакво институционално или социално положение.
- По-самоуверено е и умее да си отстоява мнението. Представя се по-добре в училище.
- Използва всяка възможност за изява и така печели повече опит, контакти, нови възможности за развитие.
В краткосрочен и дългосрочен план, колкото по-добре говори детето пред хора, толкова повече ще се увеличават шансовете му за успех. Да, не е задължително да говори пред публика, да стане оратор или да презентира пред големи групи хора. Но увереността, че може да владее събеседника или събеседниците, ще му помогне със сигурност в професионалния му път.
Как да научиш детето си да говори пред хора без притеснение?
Както казах, можеш да съчетаеш полезното с приятно.
- Насърчавай детето да се изявява у дома. Нека прави мини представления с приятелчета, само или с твоя помощ. Осигурете си публика – баби, дядовци, други деца, съседи, семейни приятели.
- Правете си тематични вечери с по-големите деца. Избирайте темата заедно и нека всеки член на семейството да представи интересна информация по избрания проблем. Препоръчвам ви да няма табута – разнищете теми като секс, наркотици, успех в живота, любов. Съобразявайте се с желанието и интересите на детето си.
- Сменяй ролите. Разигравайте проблемни ситуации. Ако например детето ти се притеснява да говори пред дъската, разиграйте вкъщи ситуация, в което то е учител, а ти си ученичка. Нека тийнът се постави на мястото на учителя, това ще му помогне да се успокои.
- Усложнявай задачите. Детето ти обича да снима или има влечение към видео и графични програми? Включи в тематичните вечери видео, презентации, снимки, направени с телефон. Нека хлапето се представи с допълнителни материали, които с въодушевление и радост е подготвило само.
Какво е важно да правиш по време на и след всяка изява на детето?
По време на изявите, гледай и слушай внимателно. Зарежи телефона си, не се разсейвай с домашни задачи – бъди благодатна публика. Дори най-притеснителното дете ще се окуражи, ако усеща интереса на хората, пред които се изявява и ще се отпусне.
След всяка изява посочвай какво ти е харесало, какво те е впечатлило. Много внимателно кажи и какво според теб може да се подобри. Създай атмосфера на любов, радост, лекота и вдъхновение.
Домът е безопасното място за всяко дете. Съвсем нормално е то да се отпуска най-лесно у дома. Колкото повече положителни преживявания от подобен тип му организираш, толкова по-смело ще бъде то във всякакви изяви пред други хора.
Ако имаш нужда от още трикове и насоки по темата, и ако искаш да разбереш как да откриеш талантите на детето си, изгледай безплатното видео по темата:
След това виж цялата програма на онлайн обучението „Как да живея градивно с тийнейджър“, поръчай го и започни да усвояваш ключови умения за изграждане на стабилна връзка с твоето дете и развитие на потенциална му.

С маратона “Общувай градивно с тийнейджъра у дома” ще опознаеш спецификите на този сложен период. Ще се научиш как да показваш на детето си, че има всички ресурси, за да е успешно. Ще знаеш как да разбираш какво е важно за него и да градиш отношения на доверие и разбирателство.