Хранителните нарушения в детска възраст
Мит или опасна реалност са хранителните нарушения
Храненето и храната като естествена жизнена необходимост
Преди да научим повече за хранителните нарушения, да разберем какво е хранене. От гледна точка на физиологията, поведението при хранене е външна проява на усещането за глад – субективно усещане под формата на слабост, замаяност, усещане за “смучене под лъжицата”. Така тялото дава сигнал, че се нуждае от храна, за да поддържа нормалното състояние на вътрешната среда (хомеостаза) и да гарантира по-нататъшен живот.
Усещането за глад е проява на хранителния инстинкт – един от основните, най-древните и силни инстинкти, основата на оцеляването в природата на всеки жив организъм. В отговор на появата на чувство на глад има желание да се намери храна и да се яде, да се постигне усещане за ситост. В същото време има естествено усещане за удоволствие.
Но какво се случва, че вместо да е носител на хранителни вещества и на енергия – храната се превръща в проблем и дори в болест?
Кои са причините храната да е отдушник и компенсация?
Хранителни нарушения съществуват отдавна, но в последните години се наблюдава намаляване на началната възраст на тяхната поява. Има деца с наднормено тегло, „здравословно хранещи се“, както и аскетично хранещи се и деца с анорексия.
Как се стига до хранителните нарушения?
Има широк спектър от фактори, които могат да провокират определени хранителни нарушения у децата. Те са разделени на три основни групи:
- Генетични. Към днешна дата е категорично известно, че гените значително увеличават риска от развитие на хранителни нарушения. Гените са свързани с три неща: висока емоционална чувствителност, особености на мисленето под формата на детайлиране, нарушение в регулаторната система “ситост-глад”.
- Психогенни. Някои нарушения се появяват след силен стрес. Допълнително те се засилват от ниско самочувствие, патологичен перфекционизъм, обсесивно-компулсивни нарушения. При тийнейджърите проблемът може да дойде от борбата за автономия на индивида.
- Културни. Налагането на определени стандарти за красота в медиите, предизвиква желание да се съответства на тези идеали. Когато такова желание излиза извън здравия разум, се стига до хранителни нарушения.
Освен тези три основни групи причини има и други:
- идеализация на слабото телосложение;
- малтретиране в детството;
- психични патологии;
- кранио сакрални наранявания;
- вродени генетични мутации;
- прекомерна самокритика;
- емоционална нестабилност;
- натиск отвън;
- дефицит на внимание;
- социална изолация;
- различни фобии.
Лекарите смятат, че при всеки отделен случай има комбинация от фактори от две или три групи. Наборът им зависи от вида на заболяването.
Какво представляват хранителните нарушения?
Хранителните нарушения са група от психични заболявания, обединени от общи симптоми и последици. Тези условия винаги са свързани с неадекватно отношение към храненето – във физически, и в психически аспект. Нарушава се механизмът на храносмилане и се наблюдават значителни отклонения от нормалното тегло.
Психиката на децата страда повече от тази на възрастните. Често хранителни нарушения се откриват в периода 10-14 години, въпреки че всъщност проблемът може да възникне много по-рано.
Кои са типовете хранителни нарушения
Съществуват 10 типа хранителни нарушения, като най-разпространени са:
Булимична невроза
Този вид заболяване се характеризира с периоди на обостряне на лакомия, последвано от чувство за вина за изядената храна и последващо насилствено (с помощта на повръщане) изхвърляне. Пристъпите на вина, преяждането са свързани с патологична загриженост за собственото тяло. При булимимична нервоза телесното тегло на пациента остава същото или постепенно се увеличава. Признаците на булимия са неконтролиран прием на храна в големи количества, последвани от използването на различни методи за отслабване.
В медицинската практика заболяването представлява около 1-1,5 % от пациентите с хранителни нарушения. В действителност тази цифра е много по-висока, но пациентите рядко търсят помощ. За да се диагностицира булимия, трябва да има две или повече обостряния на седмица в продължение на три месеца. Периодите на обостряне с последващо чувство за вина са придружени в бъдеще от строги диети, глад, предизвикване на повръщане, приемане на слабителни средства.
Анорексия нервоза
Тази форма на хранително нарушение може да е фатална. Често приема форма на хронично заболяване. Отключва се в резултат на болезнена идея за постоянно отслабване. В началото на заболяването пациентите намаляват калорийното съдържание на храната, а по-късно и редовността на приема й. Това може да доведе до пълно отхвърляне на храната и до изтощение.
Пациентите с анорексия нервоза намаляват теглото си до критични нива, поради изкривено самовъзприятие и патологичен страх от затлъстяване. Тази група пациенти е доминирана от въображаеми мисли за собствената им пълнота, както и неадекватно възприемане на собственото им отражение в огледалото. Признаците на анорексия нервоза са необичайно ниско телесно тегло, аменорея, патология, а също и депресивни, обсесивно-компулсивни и / или тревожни разстройства и фобии.
Орторексия нервоза
Това е хранително нарушение, придружено от обсебващо желание за правилно хранене. Орторексията е придружена от избор на продукти, базирани не на предпочитания, а на критерия за полезност. Хората, страдащи от този вид заболяване, не консумират сладко, солено, глутен, кофеин, консерванти. Също така, страховете се отнасят до начина на готвене на продукти и ястия, които са част от ритуала на мания.
Отклоненията от правилния начин на хранене са придружени от нервни нарушения, агресивност, срам.
Навици за здравословно хранене при децата
Останалите хранителни нарушения са:
- Пикацизъм
- Мерицизъм
- Мускулна дисморфия
- Психогенно повръщане
- Психогенно преяждане
- Диабулимия
- Дранкорексия
Какво е важно да знаете за хранителните нарушения?
Хранителните нарушения се пораждат на две нива – психологично и физиологично. Първият конфликт възниква между необходимостта да се яде и индивидуалните желания на човек. Последните формират идея, която определя мотивите и поведението. На физиологично ниво се нарушава метаболизмът, образува се дефицит на хранителни вещества.
Хранителните нарушения увеличават риска от развитие на тежки заболявания на храносмилателния тракт, бъбреците, дехидратацията, както и условия, свързани с хранителни недостатъци. Пациентите имат постепенно изтъняване на костната тъкан, остеопороза, анемия, хипотония, косопад и други.
За съжаление повечето пациенти или техните роднини търсят помощ едва, когато са налице усложнения. Лечението на хранителни нарушения включва лекарствена терапия, психотерапия и диетично лечение.
Възможно ли е да се справите с хранителните нарушения сами?
Хранителните нарушения са сериозни патологични състояния, които изискват помощта на психиатри, психолози и специалисти със соматичен профил. Навременното консултиране може да предотврати усложнения на вътрешните органи. Правилният подход към проблема позволява връщането към пълноценен живот и нормализиране на телесното тегло. Липсата на лечение и опитите да се справят с проблема сами, може да го задълбочи.
Източник. Благодарим за доброволния превод на Елена Жечева.

С маратона “Общувай градивно с тийнейджъра у дома” ще опознаеш спецификите на този сложен период. Ще се научиш как да показваш на детето си, че има всички ресурси, за да е успешно. Ще знаеш как да разбираш какво е важно за него и да градиш отношения на доверие и разбирателство.