Колики при новороденото
Полезни съвети за притеснени родители
Коликите са един много често срещан проблем и всички родители са силно обезпокоени от това какво ги очаква. Важно е да запазите самообладание и присъствие на духа, защото и този период от израстването на бебето ще отшуми. Ние ще се опитаме да ви помогнем с полезна информация, за да сте подготвени и да се справите уверено с коликите на новороденото.
Какво представляват коликите?
Коремните колики в никакъв случай не са болест или диагноза, а комбинация от поведенчески реакции на бебетата. Те са разпространени еднакво и при двата пола, като се характеризират с различна тежест и продължителност, съпроводени със силен и постоянен плач при иначе здрави бебета.
Това състояние се проявява обикновено през втората – третата седмица след раждането (може и по-късно при недоносените бебета) и продължава няколко седмици. Освен продължителният и интензивен плач на бебето(обикновено в късния следобед или вечерта), други симптоми са зачервяване на лицето, свиване на крачетата, болка и подуване на коремчето, отделяне на газове и затруднения при хранене.
Какви са причините за коликите?
Все още не са известни точните причини за коликите, но съществуват няколко теории на какво може да се дължат те:
- Рефлукс – най-често причината е в слабата мускулатура на входа на стомаха, който в ранна детска възраст все още не е напълно развит. В резултат на това по време или след хранене може да забележите, че в устната кухина на бебето се връща малко мляко или ако рефлуксът е по-сериозен изтича от устата. Счита се, че детският рефлукс е физиологично състояние и не изисква специално лечение;
- Незрялост на храносмилателната система – в ранните месеци от живота на бебето тя не функционира добре и смилането на храната се оказва изключително сериозна задача. Това може да доведе дo газообразуване, което е мъчително изживяване за мъниците;
- Непоносимост към някои храни (захар, лактоза)– според някои специалисти коликите може да са провокирани от алергия към млечни протеини (или непоносимост към лактоза). Всъщност това е изключително рядко генетично състояние, при което кърмачетата се раждат с неспособност да смилат лактозата, съдържаща се във всички млечни продукти, включително в адаптираното мляко и кърмата. Понякога коликите могат да са реакция към специфични храни в диетата на майката при кърмачетата (газообразуващи храни като боб, леща, чесън, лук; пикантни храни; праскови, киви и др.);
- Несъвършенство на нервната система на новороденото – силен звук, ярка светлина и т.н.- новородените имат вроден механизъм за адаптиране към звуци и гледки около тях, благодарение на който спят и се хранят спокойно. След първия месец обаче този механизъм изчезва и бебетата стават по-чувствителни към заобикалящата ги среда. Поради тази причина някои кърмачета се преуморяват най-често в края на деня и плачат, за да освободят натрупаното напрежение.
Как да се справите с коликите?
Известни са различни масажни техники, които могат да помогнат на бебето не само за облекчение на коликите, но и да окажат благоприятен ефект при други проблеми – запек или стомашни неразположения. Ще се убедите, че масажът не само ще успокои мъниците, но и ще затвърди още повече връзката помежду ви.
Освен начините за утешаване, известни на повечето родители – гушкане, люлеене, носене на ръце, откликване на плача на бебето всеки път, когато ви потърси, не забравяйте да му осигурите по-спокойна среда, особено в късните следобедни часове, за да избегнете повишената раздразнителност и неспокойния нощен сън.
Пробиотик в помощ при колики
Не се отчайвате, ако бебето ви продължи със силния плач и неприятните колики, а опитайте и с прием на пробиотик от ново поколение – Омни-Биотик Панда. Може да се дава от първия ден на живота на новороденото, напълно безопасен и с доказано действие в резултат на мащабни клинични изследвания. Омни-Биотик Панда е специално разработена пробиотична комбинация, която ще помогне за облекчаване на коликите, когато те се дължат на незряла храносмилателна система или хранителни алергии.
Само в една доза се съдържат над 3 млрд. полезни бактерии – бифидобактерии и лактококи, които са първите и най-важни заселници в червата. Пробиотичните щамове в Омни-Биотик Панда имат множество ценни свойства, които ще осигурят здравословна чревна флора и по-малък стомашен дискомфорт на бебето.