А знаете ли къде са тестисите на вашето новородено момче?
Съвети от лекар-ембриолог за профилактика на детското здраве
В работата си основно консултирам пълнолетни мъже с репродуктивни проблеми. От тях към 2% са закъснели с лечението на недесцендирал тестис (крипторхизъм). То е трябвало да бъде проведено до 1-годишна възраст, а е отложено с години поради незнание на родителите и късно получена здравна помощ. В следващите няколко реда ще ви разкажа какъв е проблемът и защо се обръщам към родителите на момчета.
Какво е крипторхизъм (cryptorchismus) или задържан тестис (retention testis)?
Това е медицински термин с латински и старогръцки произход и е съчетание на думите κρύπτη, crypta – скрито място и όρχεις orchis – семенна жлеза, тестис. Означава, че единият (а понякога и двата) тестис не се намира в скротума.
В Международната класификация на болестите има изброени няколко състояния под рубриката „Недесцендирал тестис“:
- Ектопичен тестис
- Недесцендиране на тестиса, едностранно
- Недесцендиране на тестиса, двустранно
- Недесцендиране на тестиса, неуточнено
Малко ембриология
По време на ембрионалното развитие тестисите се образуват в коремната кухина, след което се спускат надолу и през ингвиналния канал достигат окончателната си позиция в скротума. Този процес се нарича десцензус (слизане) на тестиса. Той започва след 26-27 гестационна седмица (г.с.) и трябва да завърши до към 33 г.с. или до края на бременността, но най-късно до 6 месеца след раждане.
В около 97% от новородените момчета тестисите се намират в скротумите. При по-голямата част от останалите 3% този процес завършва към края на 3 месец след раждане. Понякога обаче, по-малко от 1% отновородените, единият (а по-рядко и двата тестиса) остава по-високо от дефинитивната му позиция в скротума. Това трябва да е сигнал за родителите да се обърнат към специалист.
Задържането може да бъде:
- в коремната кухина (retention testis abdominalis),
- в ингвиналния канал (retention testis inguinalis),
- ектопично – в подкожието, но извън скротума (ectopia testis),
- както и тестисът да е „асансьорен“ (testis migrans).
Какви са причините за крипторхизъм?
Не е напълно ясно какво предизвиква неправилното слизане на тестиса. Някои от възможните причини и рискови фактори, които могат да доведат до крипторхизъм, са:
- Генетични – неправилният десцензус на тестиса може да се дължи на генетични фактори, а също и на други морфологични дефекти в ембрионалното развитие;
- Преждевременно раждане – при недоносените деца задържането на тестиса се среща в 30%, докато при доносените това състояние е в около 3% от момчетата;
- Ниско тегло при раждане;
- Многоплодна бременност;
- Хормонални причини;
- Вредни фактори от страна на околната среда и начин на живот.
Какви рискове крие задържаният тестис?
- Безплодие (инфертилитет) – основен риск при крипторхизъм е увреждане на сперматогенезата и затруднения в репродуктивната функция. Това се дължи на факта, че сперматозоидите имат нужда от по-ниска от телесната температура за своето правилно развитие. Също така е възможна и загуба на герминативни клетки от задържания тестис;
- Нарушение в ендокринната функция на тестисите и проблеми с пубертета;
- Торзия (усукване) на тестиса – тежко, спешно усложнение;
- Хипотрофия или атрофия на задържания тестис (намаление в размерите на тестиса);
- Онкологичен риск – задържаният тестис носи неколкократно по-висок риск за развитие на тумор на тестиса, най-често семином;
- Съпътстващи заболявания, като ингвинална херния или дефекти на епидидима (надсеменника);
- В около 3 до 5% има придружаващи бъбречни аномалии;
- Психични проблеми – синдром на празния скротум.
Как се поставя диагнозата?
Обичайно стандартен физикален преглед от педиатър е достатъчен. Такъв преглед може да бъде направен и от уролог. Допълнителни диагностични инструменти са ултразвуковото изследване, както и други методи за визуализация, като ЯМР (ядрено-магнитен резонанс) или КАТ (компютърна аксиална томография). Прегледите не са болезнени страхът на родителите не бива да е причина за тяхното отлагане.
При двустранно задържани тестиси е възможно да се предложи хормонално изследване на детето. В много редки случаи тестисите не могат да се палпират (напипат) или открият с методите на образната диагностика. Тяхната липса при наличието на пенис може да се дължи на разстройства в сексуалната диференциация, което ще наложи генетични изследвания за изясняване на състоянието.
Как се лекува недесцендирал тестис?
Лечението на крипторхизъм е оперативно, операцията се нарича орхидопексия. Целта е да се придвижи и задържи тестиса в скротума. Ако това е невъзможно, се предприема орхидектомия, за да се намали онкологичния риск. Също така може да се направи козметична операция, за да се избегнат проблемите от празния скротум.
При ретрактилен тестис може да се провежда наблюдение, преди да се пристъпи към операция. Понякога оперативното лечение може да се избегне.
В България няма национално прието ръководство за диагностика и лечение на крипторхизъм. В държавите, които имат такива указания, периодът за предприемане на оперативно лечение варира от 3-6 месеца до 12-18 месеца. Преценката е индивидуална според състоянието на тестисите, общото здраве на детето и желанието на родителите.
Каква е ситуацията в други държави?
Късното лечение е проблем не само в България. В едно скорошно проучване, публикувано през март 2023 г. екип от учени анализират ситуацията в Германия и излизат с тезата:
„Все още ли закъсняваме? Германските насоки, публикувани през 2009 г., определят срока за орхидопексия на една година. Процентът оперирани през първите 12 месеца от живота е забележително ниска дори 10 години след публикуването на насоките. Информираността относно съществуващите насоки трябва да бъде повишена както за насочващите педиатри, така и за общопрактикуващите лекари.“
Към това бих добавила – информираността на родителите също е много важна.
Хранене, адаптационни прояви, тоалет и спешни състояния при новороденото
Профилактика
Основен акцент на тази тема е профилактиката. Родителите носят отговорност за здравето на тяхното дете. Задължение на родителите, а също така и на медицинските специалисти, е да преглеждат момченцата за наличие на два тестиса в скротумите. Това трябва да става:
- при раждане;
- на 8-седмична възраст;
- на 3-месечна възраст.
Съвременната медицина разполага с множество неинвазивни – безопасни и неболезнени методи за диагностика. Затова родителите трябва да бъдат внимателни и да не отлагат проблема за по-късна възраст. Отлагането може да направи уврежданията върху тестиса необратими. Но дори и в по-късна възраст е препоръчително да се направи всичко възможно, за да се коригира състоянието.
Какво да запомните: първичната профилактика на крипторхизъм, навременното установяване на състоянието и адекватното лечение без отлагане са основни инструменти, с които можем да намалим значително процента мъжки инфертилитет, дължащ се на задържан тестис.
Автор: Д-р Мариела Даскалова е лекар с 25-годишна академична практика в Катедра „Анатомия, хистология и ембриология“ на Медицински университет – Пловдив и има същата специалност. Преминала е през редица международни курсове за следдипломна квалификация в областите анатомия, хистология и цитология, ембриология, майчино-фетална медицина, ултразвукова ембриология и анатомия на плода, репродуктивна медицина, диагностика и лечение на инфертилитета и др.
Има няколкогодишен стаж като лекар ембриолог в ин витро центрове, а от 2012 г. работи като лекар в Център по репродуктивно здраве “Д-р Васил Даскалов” в Пловдив. Медицински консултант на УСБАЛАГ „Селена“ за мъжки фертилитет. Съосновател и постоянен медицински консултант на сдружение „Зачатие“ – първата неправителствена организация, която от 2004 г. защитава правата на пациентите с репродуктивни проблеми в България.