Мама и тати се разделят. Как да помогнем на детето да премине през това предизвикателство?
Раздялата е трудна за цялото семейство. Чрез осъзнатост и отговорност на родителите, може да се намали негативният ефект върху детето и те, заедно да намерят път, който да ги отведе до едно по-безоблачно място.
В началото сме двама – мъжът и жената.
В началото на всяко семейство стои една специална среща между двама, която поражда интерес, желание, любопитство и мечти. Тази среща събира две души, които поемат по обща пътека с надеждата за светло и споделено бъдеще. Те двамата, хванати ръка за ръка вървят напред, изследвайки пътя пред тях. Когато извървят част от него, мъжът и жената стават партньори, споделяйки любовта си, копнежите си, заедно с премеждията и трудностите си. Изследвайки заедно живота, идва ден, в който решават да създадат семейство и да прибавят две нови роли – тази на майката и на бащата. Появата на детето е свързана с много любов и очаквания, успоредно с новите отговорности и страхове.
5 стъпки за укрепване на отношенията между родителите след появата на детето
Вече сме трима – семейството и неговото значение.
За всяко дете, домът и семейството са двата стълба, които дават сигурност и увереност. Те са основата, върху която се гради доверието, независимостта и самооценката. Чрез взаимоотношенията в семейството, детето се научава на интимност и любов – как да обича себе си и как да обича другия.
Съществува т.н. триангулация: връзката майка-баща-дете, чрез която тримата стават отговорни към останалите двама и тристранната любов помежду им се насочва към задоволяване на потребностите на всеки един от останалите членове. Тези потребности са свързани с нуждата да се чувстваме обичани и важни като част от семейството, да бъдем безусловно приемани и утвърдени като личности, със своята неповторимост и уникалност.
Родителите научават детето на решителност и достойнство, и изграждат у него ценностна система и вярвания за живота, чрез които то ще навлезе в света на възрастните като порасне. Отношението между двамата партньори и на всеки един спрямо себе си, думите и действията оформят личността на подрастващия.
При развод, се разделят мъжът и жената, но не и майката и бащата!
Никой не тръгва с идеята, създавайки семейство, че в един момент то ще се разпадне. Но понякога, партньорите се сблъскват с непреодолими трудности, които водят до взимането на нелекото решение за раздяла.
Важно е да се прави разлика, че когато мъжът и жената се разделят, това означава, че партньорската двойка вече не функционира по положителен и продуктивен начин. Двойката се разпада, но не и техните роли на майка и баща. Ролите, които те са придобили с появата на детето, остават техни „втори кожи“ за цял живот и именно те са това, което вижда и приема детето. В неговите невинни очи, се отразяват единствено образа на родителите му – мъжът и жената зад тях, остават в сянка.
Поради тази причина е важно да помним, че имаме отговорност към себе си като жена/мъж, заслужаващи щастие и живот, изпълнен с удоволствие. Но имаме и отговорност към детето като майка/баща, изграждащи вътрешния му свят и външния му мироглед.
Кога и как да съобщим на детето за раздялата
Разводът, в най-широкия смисъл на думата е събитие, предшествано от много емоционални епизоди: времени раздели, обиди, скандали, ясни или пък неосъзнати сигнали. Това променя емоционалния фон, в който семейството живее и детето попива тази енергия и усеща предизвестения край много преди той да настъпи. Поради това е важно, детето да бъде предупредено за настъпващите промени преди те да бъдат направени. Говорете с него преди един от родителите да напусне дома.
Има някои важни послания, които е добре да бъдат отправени по позитивен начин:
- Разширете значението на думата „семейство“ – не е задължително всички да живеят под един покрив. Мама-тати-детето винаги ще бъдат свързани помежду си.
- „Въпреки трудността от раздялата, не съжаляваме, че бяхме заедно, защото ти се роди!“
- „Ние те обичаме и това никога няма да се промени!“
- „Ти не си виновен/на за нашата раздяла и нищо не можеш да промениш!“
- Валидирайте собствените си чувства – не крийте от детето сълзите си, не премълчавайте трудността си.
Ефектът от развода върху децата: насоки за справяне по възрастови категории
Често допускани грешки – кои са те?
- Неглижиране преживяванията на детето – независимо на колко години е детето, раздялата на родителите му е фрустрираща и трудна за него. То се нуждае от подкрепата и на двамата си родители.
- Поставяне детето в позиция да избира между мама и тати – при кого да живее, например. Това е отговорност на родителя, не на детето!
- Настройване детето срещу другия родител – от болка и обида, често пъти несъзнателно, детето бива настройвано срещу единия родител, в полза и подкрепа на другия.
- Лишаване от прекарване на време с единия родителя – отново поради болката и гнева, се ограничава виждането на детето с майката или бащата. Но тук се смесват ролите – тези на партньорите, които пораждат гнева, с тези на родителите.
- Поставяне детето в ролята на партньор – търсене на подкрепа от детето, споделяне на интимни преживявания с него, заспиване на едно легло.
- Размиване на граници – на детето му се позволява всичко, с цел да се почувства добре.
Как да продължим живота си след развода/раздялата?
- Дайте си време – ако изпитвате тъга, гняв, страх или друга емоция, дайте ѝ пространство да се прояви.
- Позволете на себе си да чувствате, позволете и на детето ви да споделя и да изразява каквото се таи в него.
- Бъдете пример за това, как човек след като е паднал, може да стане и да продължи напред. Вие, както и детето ви имате право на щастие!
- Придържайте се към рутината, която сте имали и постепенно прибавяйте нови преживявания за вас и детето.
- Важно е да запазите в живота на детето познатите му неща: дом, градина/училище, среща с роднини и на двамата родители, приятелски кръг.
- Опитайте да подкрепяте другия родител чрез еднакви правила и задължения в дома и на двамата ви.
- Бъдете смели и влезте в ново партньорство – то може да бъде по-конструктивно и успешно от последното и това да бъде прекрасен пример, който детето да вижда като вариант за взаимоотношения.
Автор: Вероника Петрова, психотерапевт, специализант към ИНАП. Сайт и инстраграм.
1 Коментар
Браво статията е чудесна