7 мита за развод с деца, които родителите трябва да забравят
Децата имат нужда от стабилност и спокойствие по време на развод, но някои често срещани заблуди създават враждебност и хаос.
Разводът сериозно афектира децата. Естеството му е такова, че дори и когато са намесени деца, нуждите на възрастните често са приоритизирани пред тези на децата. Почти половината от браковете приключват с развод, което води до много деца на разведени родители, чиито нужди са поставени на второ място. В следващите редове ще ви споделим най-големите митове, свързани с деца на развеждащи се родители, които трябва да знаете и за които да забравите.
Мит #1: Тодлъри и деца в предучилищна възраст не са толкова афектирани от развода, колкото по-големите деца
От уста на уста се носи, че развод преди детето да формира адекватни спомени би ги предпазило от най-лошото по време на развод. Ако не могат да си спомнят трудностите и препирните за родителски права, то това ще бъде по-полезно за тях в дългосрочен план. Но тази идея показва сериозно неразбиране на детското развитие. На 2-годишна възраст, децата умеят да изграждат спомени и усещат, че нещо се променя. Вероятно не биха могли да го разберат на когнитивно ниво, но със сигурност могат да го усетят на емоционално такова. Накратко, дълготрайният ефект на развода върху децата не е толкова въпрос на възраст, колкото на самия процес на раздяла.
Мит #2: Празниците трябва да се разделят поравно на всяка цена
На пръв поглед, идеята за прекарване на Бъдни вечер с майката, а Коледа с бащата, изглежда напълно справедлива. Проблемът е, че когато един празник се разделя на две, и децата, и родителите, изтеглят късата клечка и не успяват да прекарат достатъчно време заедно.
Преместването на детето от един дом към друг по време на най-натоварените за пътуване дни от годината усложняват ситуацията допълнително. Вземете например приготвянето на багаж, опаковането на подаръци, задръстванията, разопаковането на багаж и настаняването. Истински празничен хаос!
Толкова много време ще бъде изгубено в местене от едно място на друго. Времето, прекарано с децата е много ценно за родителите и е по-добре празниците да бъдат разделяни по справедлив начин, който предлага възможно най-много време, прекарано с детето на едно място.
Мит #3: Разведените родители могат да имат различни правила за децата
Един от най-коварните проблеми за децата на разведени родители са различните очаквания в зависимост при кого е детето в този момент. Без единодушие относно правилата, пред детето изникват вратички, от които да се възползва, а родителите започват да се чувстват пренебрегвани и конфликтите се увеличат.
Най-добрият начин, по който родителите могат да възпитават децата си след развод, е заедно да прилагат принципите на „споделено родителство“. Това означава, че очакванията как да се държи детето, както и последствията, ако не спазва правилата, са еднакви и в двете домакинства. Например, ако се забрани на детето да ползва таблет в къщата на майката, то това важи и за къщата на бащата.
Когато дисциплината остава постоянна и на двете места, децата се чувстват по-стабилни, както и няма разделение между родителите на „забавен“ и „строг“.
Мит #4: Децата на разведени родители страдат само емоционално
Когато възрастните преживяват развод, силен акцент се поставя върху тяхното душевно здраве, но е доста вероятно те да предадат своите тревоги и на децата. Но децата могат да изпитат промени във физическото си здраве.
Симптомите в резултат на този стрес могат да включват загуба на тегло или апетит, стомашни проблеми, загуба на сън, и дори компрометирана имунна система. И докато много родители планират за децата си посещение при терапевт, посещение при личния лекар също трябва да се вземе предвид. Влошеното здраве може да остане и след израстването на детето, като някои проучвания посочват, че децата на разведени родители страдат от повече настинки и грип и в зряла възраст.
Мит #5: Mоже да предпазите детето, ако скриете развода от него
Идеята, че разводът трябва да се пази в тайна от децата, особено малките деца, има един сериозен проблем: децата не са глупави.
Най-добрият подход е родителите да се обединят. Те трябва да обяснят ситуацията на детето по начин, съобразен с неговата възраст. Основната тема в този разговор трябва да бъде, че детето ще бъде все така обичано, независимо от раздялата на родителите. Трябва да се наблегне на това, че детето няма вина и не е предизвикало с действията си тази раздяла. Важно е този разговор да бъде учтив и лишен от заядливи коментари. Все пак, децата не са глупави.
Мит #6: Бебетата не трябва да остават при бащите си за през нощта
В повечето случаи за бебето през нощта, а и не само, се грижи майката, а бащата го посещава през деня. Идеята е, че връзката майка-дете може да бъде нарушена, ако то остава при баща си през нощта.
Въпреки това, проучвания показват, че деца, които прекарват нощта при баща си като бебета, се справят по-добре в живота по-късно. Причината може да не е единствено заради връзката, която се изгражда. В действителност, присъствието и участието на бащата по време на вечерната и сутрешната рутина му помагат да бъде по-добър родител. Когато детето прекарва нощта при баща си връзката както с бащата, така и с майката, става по-силна.
Мит #7: Нужно е децата да знаят истината за „лошият“ бивш
Факт е, че децата виждат родителите си като част от самите себе си. Те ги обичат, независимо дали са разделени или не. Когато единият родител говори лошо за другия, детето може да се почувства лично атакувано, може да попие гнева и да почувства вина за действията на родителя.
В най-лошия случай, злословенето по адрес на бивш съпруг/а може да рикошира. По-добре е детето да научи истината за своите родители, водено от собственото си любопитство и когато то реши, и когато ще може само да прецени какво да чувства към „лошия“ родител.
Източник. Благодарим за доброволния превод на Екатерина Мутафчиева!