Живот в чужбина: предимства и недостатъци
Решението е взето. Събрали сте кураж, опаковали сте багажа, уведомили сте наемодателя си, казали сте на семейството и приятелите си, че заминавате за чужбина. Но преди да се качите на самолета, има няколко важни елемента, които да обмислите добре.
Вижте списъка по-долу с основните предимства и недостатъци, на които трябва да обърнете внимание преди да се решите на тази стъпка.
Предимства
- Пътувания
Концепцията за „пътуване“ може да варира от разхождане из съседния квартал до приключение в съседна държава. Един от най-големите бонуси на преместването в друга държава е изобилието от нови градове и места, които чакат да бъдат изследвани.
В зависимост от това къде се местите възможностите за пътувания могат да варират от кратки такива с влак до няколкочасови полети със самолет. Дори да има по-малко екзотични открития, винаги ще има някой местен магазин, който не сте виждали досега или китно ресторантче, където приготвят разкошна местна храна. Без значение какво ще бъде, вие със сигурност ще излезете от рутината на ежедневието си, което вероятно е и решаващ фактор за преместване в чужбина. Време е да излезете от клетката и да прегърнете новите възможности и преживявания, които вървят ръка за ръка с пътуванията.
2. Разширяване на знанията
С пътуванията идва и силата на опознаване и научаване. Получавате постоянно нови знания за различни култури, езици, история. Независимо в коя точка на света решите да се пренесете, ще придобиете безценни знания и опит. Музеите, книгите, курсовете, разходките, всички те ще бъдат ваши учители, но и посещение до най-близкия местен магазин и разговор с местните ще обогати значително познанията ви. Това няма как да бъде научен от книга или онлайн. Един от най-добрите начини да учим е чрез „правене“. След като се преместите вие вероятно ще се сблъскате с хора и ситуации, с които не сте свикнали или никога не сте преживявали, но всяка една от тях ще ви помогне да израстнете и да станете по-добра версия на себе си.
3. Личностно развитие
Когато се преместите на ново място вие ще бъдете изправени пред изцяло нови ситуации, които в началото ще ви се струват смущаващи и плашещи, но пък са винаги най-добрия начин да израстнете като личности. Ще преживеете огромно личностно израстване – емоционално и физически (за да бъдем честни, трябва да добавим, че и новата кухня с всички различни вкусове могат да добавят нещо към физиката ви). Емоционалното израстване е нещо, което вероятно ви е липсвало в сегашната житейска ситуация. Ако помислите малко над това, вероятно ще установите, че у дома вие вече познавате почти всички места и хора.
4. Нови връзки
Всеки живял в друга държава разширява неимоверно своя социален кръг, приятелства и връзки. Никога не знаеш кой ще срещнеш навън. Вие ще бъдете новите в града и квартала, заобиколени от море от нови лица. Представете се, нека видят ново, приятелско отношение. Говорете със съседите и скоро ще се почувствате в свои води. Колкото повече време минава вие вероятно ще създадете приятелства, за които ще ви е трудно да повярвате как досега сте живяли без тях. Преместването в чужбина означава разширяване и на кръга от колеги. Така освен че ще създадете приятелски кръг, вие също ще имате професионални връзки на работа, в стажа или доброволческата организация. Тези международни връзки ще бъдат ключ към бъдещия ви кариерен успех.
Недостатъци
Всяко решение има две страни. Особено решението за промяна на живота чрез преместване в друга държава. Надяваме се, че този списък на плюсовете и минусите на преместването в чужбина ще ви помогне да оцените еднакво и двете страни, преди да вземете окончателно решение.
1. Културен шок
Културният шок може да започне от всичко, но обикновено „виновниците“ са различен начин на живот, храна, транспорт и различни местни порядки. Когато пристигнете за първи път в нова държава вероятно ще изпитате силна носталгия и ще ви залеят мисли като: “Какво не бих дал за една сряда вечер с моите приятели и гледане на „Игра на тронове.“ Отначало вие наистина ще се чувствате объркани и разочаровани, но добрата новина е, че този шок е само временен. Опитайте да се настройте като държите ума и сърцето си отворени когато попаднете в странна за вас ситуация. Най-добрият възможен начин да преодолеете по-бързо културния шок е да излезете и буквално да се потопите в средата колкото може повече, дори това да означава да опитвате нови храни както кокоши крака например. Колкото по-често го правите, толкова по-бързо ще започнете да придобивате рутина и познатост. Не се крийте като отшелник в апартамента си. Щом сте решили да живеете в друга държава, е тогава… Живейте!
2. Езикова бариера
„Parlez-vous Francais? ¿Hablas español? 你会说中文吗?“ Най-добрият начин да преодолеете тази бариера е просто да научите местния език. Ако се премествате на място, където говорят език различен от родния ви, ще срещнете разбира се комуникационни бариери. Затова добре е да посещавате езиков курс преди заминаването си и на новото място. Въпреки че, научаването на нов език не е така лесно както когато си на 8г, не е и невъзможно. С усърдие и практика скоро ще говорите с местните като местен. За онези от вас, които инатливо отказват да го учат формално има решение. Препоръчваме комбинация от шаради, бавно говорене, много усмивки и търпение.
3. Финанси
Жизнено важно е да спестите пари месеци преди заминаването и да се настройте за различна валута. Балансирането на бюджет си е достатъчно трудно само по себе си, но следене на финанси и разходи преди и след преместването е сериозно предизвикателство особено когато ви е за първи път.
Разбираемо е да се вълнувате когато слезете от самолета и импулсивно да купувате всичко което видите, но дали наистина имате нужда от толкова много ключодържатели, на които пише “Италия“. Може да отнеме седмици и дори месеци докато си намерите работа и сигурни доходи, затова се подсигурете със сума, която да ви стигне за няколко месеца напред. Или пък си намерете работа преди преместването.
4. “Новото дете”
Когато се преместите в нова държава може би ще се чувствате отначало като „новото дете“. Това е напълно нормално. Спомнете си за времето когато колебливо влизахте в новото училище – учителят, който никога не сте виждали преди, да пише непознати думи на черната дъска или група деца, които си разказват шеги и използват жаргон, който не знаете. Това е ситуация, която всички сме преживели, но тя винаги си остава смущаваща и объркваща. Никой не отваря вратата на новия си дом в чужбина бидейки поздравен мигновено от дългогодишни приятели и семейство. Най-добрият начин да преодолееш това чувство е дълбоко вдишване и издишване и фокусиране върху причините за преместването. А и разбира се търпение.
Време за решение: Готови ли сте за преместване?
Преместването в нова държава не е като преместването надолу по улицата. Тази промяна изисква предварително планиране и много проучване. Ще имате преживявания и възможности, които едва ли биха се случили в родното ви място. Въпреки че този вид промяна ще бъде житейско приключение, вие трябва да направите проучване на държавата, града и самото преместване. Но, веднъж готови, направете го! Гмурнете се смело в дълбоките води и изследвайте – нови култури, език и стил на живот. Успех.
Източник. Благодарим за доброволния превод на Петя Стоянова!