5 стъпки за укрепване на отношенията между родителите след появата на детето
Отношенията в двойката са най-ценното и прекрасно нещо точно до… появата на детето. То засенчва всичко и всички, и някак вече е егоистично да имаш нужда от време насаме с любимия човек. И ето, една по-голяма опасност от егоизма „дебне“ с прибирането на родилката и бебето у дома. А именно – разпада на топлите отношения между партньорите.
Настоящият текст има за цел да даде идея как да се запази пълноценната връзка в двойката в нелекото време преди и след раждането на бебето.
И двете страни да са наясно през какво минават.
Преди зачеването, по време на бременността, след раждане и след спиране на кърмата, хормоналният фон на жената се мени постоянно. Всеки ден жената чувства тялото, ума си, настроенията си и представите си по нов начин.
А през това време у таткото не се наблюдават никакви хормонални промени. Той е същият човек, но всеки ден се буди до „различна“ жена. А това е голямо изпитание! Всеки ден разбира, че нещо не върши както трябва, че нещо не е разбрал, че е пропуснал. Може описанието да звучи преекспонирано, но ако двойката знае, че този „хормонален ураган“ съществува, идва и си отива, със сигурност преживяването ще бъде по-леко.
Говорене и споделяне.
Да, по-горе споменахме, че бурните хормонални промени са временни и всичко ще си дойде на мястото. Но! Обидите, разочарованията, дискомфорта изпитван през това време са абсолютно истински и могат да оставят неизлечими белези за в бъдеще! Затова всичко трябва да се споделя, да се взима на сериозно, да се намират удачни решения и за двамата партньори навреме.
Когато само си помислите „Ти не ме разбираш“ или „Разочарован/а съм от теб“ значи вече са се натрупали недоизказани неща и спешно трябва да ги изгладите.
Доверие в бащинските грижи за бебето.
Доказано е, че бащите успокояват по-добре бебетата! Те са по-спокойни. Имат по-бавен ритъм на сърцето от жените. Прегръдките са им по-големи и уютни, което е благотворно за малкото същество. Нужно да се оставят да прекарват време заедно от първия ден на бебето и то по техния, мъжки начин (който, често жените не разбират и искат да променят.)
Ако се изкушавате постоянно да давате насока на бащата как да общува с бебето, как да му говори, как да го погали, всъщност в тази ситуация сте трима. Нужно е да оставите бебето и таткото насаме. Бъдете сигурни, ще почувствате невероятно облекчение, доверие, топлота и признание към партньора си когато видите как успокоява, занимава и приспива детето ви.
Своеобразна „изолация“ през първите месеци.
Изолация, която да ви пази от съвети и вмешателства от роднини. Често с най-добри намерения близки роднини изземат функциите на младите родители, с обяснението, че „те по-добре знаят как се прави“. Може и така да е. Но, за да бъде здраво семейството в бъдеще е нужно отговорностите и грижите по отглеждането на детето да се разпределят от първия момент само между майката и бащата. Когато с общи усилия двамата се справят с новото ежедневие с бебе, те вече са създали помежду си ново доверие, разбиране и екипност в трудни ситуации. Чак тогава може да се позволи някой от роднините просто да ви отмени за малко в грижата за бебето.
Специално отделяне на време един за друг.
Докато преди появата на детето отношенията в двойката са се случвали от само себе си, след раждането му е нужно целенасочено и постоянно „поддържане на огъня“.
Умората, липсата на време, новите грижи, съмнението в своите родителски способности изземат желанието за романтика и задушевни разговори на почти всички млади родители. А те са нужни! Те са необходимата основа за семейна топлина, доверие и спокойствие, както за родителите, така и за децата.
Може да е половин час всяка вечер след заспиването на бебето или среща на кафе, или обяд докато бебето спи в количката. Няма значение къде сте, същественото е да е време само за вас двамата, в което не се обсъждат бита и грижите по детето.
Всичко изброено до тук укрепва доверието, уважението, сигурността в двойката. Някои ще кажат, че може да се живее и без тези усилия. Нека обаче се помни – първо и най-важно условие да расте детето със здрава самооценка и вяра в собствените сили е да вижда родителите си в единомислие и уважение.
Автор: Анна Влаева, специалист и консултант по ранно детско развитие