Когато детето е пристрастено към захар
Как да подходим, ако детето ни е пристрастено към захар
Материалът е подготвен от диетолог и майка на три деца. Специалистът дава съвети как да подходи родителят, ако детето му е пристрастено към захар.
Какво да правя, когато детето ми е пристрастено към захар?
Започнете с това да установите колко захар всъщност консумира вашето дете и дали то изглежда доволно от семейната политика по отношение на десертите. Нормално е децата (и възрастните) да се наслаждават на такива храни, които не ядат толкова често – например сладкиши и празнични лакомства. Това все още не означава, че вие или детето ви сте пристрастени към захар. Ако това е вашият случай – използвайте неутрални епитети спрямо сладкото, за да запазите ситуацията такава, каквато е.
Истинска пристрастеност към захар обаче може да се зароди, когато децата започнат твърде много да мислят за тези по-рядко хапвани сладкиши и празнични лакомства. Ако детето яде сладко при стрес или друга трудна емоция. Ако не демонстрира саморегулация, когато започва да ги хапва, както и ако не спира, когато удовлетворението от консумацията намалее. Ако усещането около тези храни е свързано с напрегнатост, криене, срам, вместо споделеност и радост. То в тези случаи е редно родителите да намалят малко забраните около сладкишите, докато цялостното отношение и емоционалният интерес на детето им към такива храни не започне да се неутрализира.
Ето някои неща, които трябва да имате предвид, ако смятате, че детето ви започва да се вманиачава по сладкишите:
1. Включете сладкишите в диетата, но на нерегулярен принцип – без да се налага детето да ви моли
Десертите са една от малкото храни, от които колегите педиатри и диетолози препоръчваме да се сервира по една порция. Предлагайки десерт с вечерята, сладкото става част от храненето, както всяка друга храна. Предлагането му едновременно с други храни, премахва фиксацията на детето на лакомства и позволява десертът да се яде свободно. Лакомствата са включени в менюто не като награда или подкуп и наличието им зависи от това дали детето е изяло вечерята си.
Въпреки това, ограничаването на десерта до една порция на човек помага тези храни да не се конкурират с други богати на хранителни вещества блюда. Предлагането на десерти по този начин – съгласно вашата политика за десерти, помага на детето ви да види, че редовно ще има възможност да яде и да се наслаждава на сладкиши, без родителите да се притесняват, че десертът е единственото нещо, което то ще изяде.
Въпреки че количеството десерт може да е ограничено, можете също да го предложите на по-големи порции, за да се научи детето да се саморегулира. С тези две подхода – като предлагате по-либерално малко по-големи количества или малко по-често предпочитаните сладкиши, ще помогнете на детето да не е толкова емоционално ангажирано с тях.
2. Споделете кога ще бъде следващата им възможност да се ядат сладости
Ако детето се разстрои, че в момента не може да яде сладко – напомнете му кога ще бъде следващата възможност да се наслади на десерт. Децата, които са свикнали с неограничен достъп до сладкиши, първоначално ще протестират. В някои случаи това може да е предпоставка за налагане на по-либерална политика за десерти, която да им помогне да преминат към такава с повече ограничения.
Дори дете, пристрастено към захар може да се чувства добре, когато границите са твърди и последователни. Вместо да се поддавате на хленченето или безкрайните молби, уверено напомнете: „Ще ядем сладолед в петък след училище. Днес сервираме ягоди за десерт”, например.
3. Наблюдавайте къде се проявява тяхната мания.
Ако детето ви е пристрастено към захар, ще е много полезно да анализирате как се проявява тази пристрастеност. Всяко дете има свои уникални предпочитания и обожава конкретни храни. Съветвам ви да се съобразите с това. Помислете как да ги включите в менюто на детето, така че то да има възможност редовно да им се наслаждава – не твърде рядко, за да не го обсебва мисълта за лакомства и не твърде често.
Ако чувствате, че вече сте загубили битката с пристрастеност към захар
Започнете още днес. Не е срамно да си признаете, че сте правили това, което сте смятали за правилно, но вече имате повече информация. Започнете с малки промени, за да помогнете на детето си, да се отнася към всички храни по здравословен начин.
Можете да се възползвате от гореизброените съвети. С тяхна помощ ще изградите здравословен интерес към десертите и ще научите детето да изпитва удоволствие от лакомствата. Променете начина си на мислене относно консумацията на сладкиши в семейството и ще започнете да прекроявате връзката на детето си със захарта с всяко следващо хранене. Така ще му помогнете да развие умение, което цял живот ще му дава свобода на хранене, вместо нездравословна пристрастеност към захар и фиксация. Това е прекрасен подарък!
Източник. Благодарим на доброволния превод на Антония Загорова.