Най-полезните развиващи играчки за бебето през първата година
Бебетата са изключителни създания, които се раждат готови да учат. Техните природни заложби да усвояват и анализират са наистина слаби в момента на раждането, но с подкрепата на своите родители и близки, децата много бързо започват да усвояват нови умения.
Наред с ежедневните грижи по отглеждането на бебето много родители се изправят пред въпросите:
- С какво да занимавам моето бебе, така че да му помогна да расте и да се развива?
- Бързам ли с игрите или пък, напротив – пропускам важни моменти?
- Какви играчки да му избера?
Доброто познаване на различните аспекти на детското развитие ще ви помогне с лекота да намирате отговорите на тези въпроси. Повече за тях ще намерите в книгата “Твоето невероятно дете”.
Кои са най-полезните играчки за бебето през първата година?
Новородено
В самото начало бебето има нужда да бъде уверявано, че сте наблизо и винаги сте готови да откликнете на неговите нужди. Това означава, че за периода на новороденото (от раждането до 28-я ден), вие-неговите родители, сте му най-любимата, мека, топла, успокояваща играчка.
Втори-трети месец
Това е периодът,, в който вродените рефлекси, с които се ражда бебето постепенно „угасват“ и се превръщат в осъзнати движения. Добър пример за това е кърменето. За да се случи този преход от неосъзнати отговори на дразнения към съзнателни движения, е необходимо сетивните системи на бебето да получават стимули от заобикалящата го среда. Подходящи за този период са игрите, които стимулират слуха, зрението, допира, усещането за това къде се намира тялото на бебето и други.
Избирайте играчки от типа дрънкалка с добра дръжка, играчки с елементи, които издават звук – например шумулящи книги за бебета и най-вече вашата усмивка и игрите, които ще играете заедно.
Добре е да избягвате светещи, мигащи или прекалено шумни играчки – бебешката нервна система се претоварва много лесно и е възможно това да доведе до плач, раздразнителност и трудности при заспиването.
Четвърти-шести месец
Играйте с карти и четете книжки – както черно-бели, така и цветни. С тях можете да стимулирате развитието на зрението. Изберете също мека топка, играчки с подходящ контур за насърчаване на хващането, фигурки на животни и меко килимче за под.
Седми-девети месец
За бебето започва активното развитие на движенията. Подходящи за този период са игри, които насърчават усвояването на двигателни умения, както и начални умения за хващане/хвърляне/бутане/вгнездяване.
Девети-дванадесети месец
Избирайтее книжки с едно/две изображения на страница, меки пъзели, превозни средства, играчки за бутане и за вгнездяване.
Внимателното наблюдаване на детето и познаването на уменията, които следва да овладее в отделните периоди на първата година, ще ви позволи да следвате неговия интерес и да избирате най-подходящите игри и занимания.
Бебетата са изключителни създания, които се раждат готови да учат. Техните природни заложби да усвояват и анализират са наистина слаби в момента на раждането, но с подкрепата на своите родители и близки, децата много бързо започват да усвояват нови умения.