10 съвета за родители на тийнове
1. Взаимоотношения
В юношеството децата започват да преценяват всичко в живота на родителите си. Тийнейджърите, особено момичетата, обсъждат поведението, действията, външния вид на майките и татковците си, на учители и познати. Това се случва в постоянно сравнение. В някакъв момент изводите, които детето си е направило на базата на тези сравнения, може да се отразят на взаимоотношенията му с вас. Тази промяна може да бъде както приятна, така и неприятна. Така че, ако не искате да ви се налага да търсите начини да възстановявате отношенията си с вашия тийнейджър, започнете да се подготвяте за тази оценка възможно най-рано.
2. Разбирателство
Най-важното в отношенията ви с детето във всеки етап от неговото развитие е взаимното разбирателство. За да го съхраните и по време на тийнейджърството на детето си, ще трябва вие да сте активната страна. Инициирайте разговори и не се обиждайте, ако тийнът не иска да води диалог с вас. Внимавайте да не прибягвайте до крайности – не разрешавайте всичко, което детето поиска, но и не бъдете твърде рестриктивни. Задължително обяснявайте защо отказвате нещо.
Разказвайте на порасналия човек за работата си, обсъждайте какво го вълнува, каква музика харесва, от какво се интересува. Децата трябва да чувстват, че ги обичате без условия и че могат да разчитат на вас във всяка ситуация. Детето трябва да ви има доверие, че може да разчита на вашия съвет и помощ и да не се страхува от подигравки или пренебрежение и да може свободно да води диалог с вас по теми табу.
Подкрепяйте детето, показвайте че вярвате в неговите способности и говорете за неговите добри черти и умения. Една от важните задачи на родителите е да формират увереност у детето, че всичко зависи от него и причините за успеха/неуспеха му зависят от него. Че може да постигне много.
3. Нашият пример
Изненадвайте – това ще се запомни! Този, който прави силно впечатление, става интересен и съответно – авторитетен. Какво харесват децата у възрастните? Силата, но не и насилието! Знанията, но не и поученията! Умът и уменията! Татко може да кара ски, да поправя компютри и да ме научи да шофирам. А мама рисува, прави вкусни торти и може да ме научи как да харесвам тялото си.
Животът на родителите, техните навици, възгледи имат много по-голямо въздействие върху детето, отколкото дългите морални проповеди. За тийновете е от значение и какви са вашите доходи. Използвайте този интерес, за да говорите с детето си за пари и финансова грамотност.
4. Здраве
Всеки родител иска детето му да е здраво и енергично. Научете и себе си, и своя наследник на основните знания за това как функционира организма, за развитието на мозъка и промените в тялото, които настъпват в различните етапи на живота. Научете го, че движението може да замести всички лекарства. Научете го да се справя със стреса. Въведете си полезен семеен навик всеки ден да правите различни физически упражнения. Абсолютно необходимо е детето да разбере, че няма щастие без здраве!
5. Време заедно
Колко време седмично прекарвате с децата си? Според статистиката, повечето родители отделят на децата си не повече от 1, 5 часа в седмицата. И как в този кратък отрязък да успеем да поговорим, да отидем на театър или концерт, да се разходим сред природата, да поиграем настолни игри? Тийновете предпочитат сами да решават какво да правят със свободното си време, но е добра идея заедно да обсъждате различни предложения и по възможност да опитвате нови занимания. Давайте свобода на детето си, но и ясно заявете, че постоянното бездействие и пренасянето на живота изцяло онлайн не се толерират в семейството ви.
6. Учете
Изучавайте света и се радвайте на живота заедно с детето. Спортувайте заедно, ходете на поход, на почивка, впускайте се в различни предизвикателства, учете нови неща. Когато сте с детето – бъдете тук и сега! Без телефони, без ангажименти, без критика.
7. Трудните теми
Говорете с тийнейджъра на “трудни” теми. Ако ги избягвате, внушавате на децата, че тези теми са забранени. Уклончивата или изкривена информация от недостоверни и съмнителни източници може да породи безпокойство у децата. Желанието на възрастните да избягват да говорят с деца по определени теми ги учи да мислят, че тези теми са забранени. Обсъждайте без излишно назидание всичко свързано с любовта, приятелството и връзките, с употребата на субстанции и последствията от това. Разговаряйте за ценностите си, за интересите си. Интересувайте се от мнението и възгледите на детето.
8. Емоциите
Не предпазвайте излишно подрастващите от семейни проблеми и загуби – както психологически, като смърт на близък или друго травмиращо събитие; така и материални – промяна на финансовото положение в семейството. Тийнейджърът има нужда и от положителни, и от отрицателни емоции. За успешното му развитие е полезно от време на време да му отказвате нещо, да ограничавате желанията му – по този начин ще се подготви за преодоляване на подобни ситуации в бъдеще. Способността да се справя с трудностите и препятствията, помага на тийнейджъра да се развие като личност. Ролята на родителя е преди всичко да помогне на детето да стане възрастен – това означава умение да се справя с реалността, а не да бяга от нея.
Никога не лъжете детето си, дори ако това е продиктувано от най-добрите ви убеждения и загриженост за неговия мир и благополучие. По някакъв начин децата усещат лъжата във всичките й форми. Ако лъжете детето си, не може да очаквате да ви се доверява.
9. Грешките
Ако вече сте допуснали грешки във възпитанието, ще ви бъде по-трудно да се справите с предизвикателствата на пубертета, но не “вдигайте ръце”. Бъдете честни и открити, отнасяйте се с уважение и разбиране към детето си и заедно ще постигнете добри резултати.
10. Доверието
Ако сте разбрали, че сте сгрешили, пренебрегнали сте мнението на сина или дъщеря си по някакви важни за тях въпроси, не се страхувайте да признаете това първо на себе си, а след това и на детето. И се опитайте да не повтаряте тази грешка отново. Лесно е да загубите доверие, но е дълго и трудно да го възстановите.

С маратона “Общувай градивно с тийнейджъра у дома” ще опознаеш спецификите на този сложен период. Ще се научиш как да показваш на детето си, че има всички ресурси, за да е успешно. Ще знаеш как да разбираш какво е важно за него и да градиш отношения на доверие и разбирателство.