Родителската вина
Едва, когато разберем себе си и своя емоционален свят, можем да разберем и себе си.
Едва ли има родител, който да не е изпитвал чувство на вина. Влизаме в родителството с много убеждения и нагласи, но то е и възможност да опознаем своя емоционален свят и да го променим.
Защо се появява вината?
Чувството за вина е едно от най-деструктивните. Поражда се, когато има сблъсък между нашите възгледи и действия в ситуации, свързани с децата.
Чувството за вина може да ни блокира и да ни доведе до пасивност. Може обаче и да провокира компенсаторни действия – да купуваме всичко, което поиска детето; да изпълняваме всички негови желания.
Много често зад вината се крие страх от отхвърляне, унижение и липса на любов в нашето собствено детство.
Как да се справим с вината?
Ако трябва да погледнем в положителен аспект на вината, то тя е сигнал, че нещо не работи както трябва в нашата семейна система.
Това, което трябва да направим е да признаем чувството и да го приемем. Необходимо е да приемем и заявим правото си да грешим.
Ако съумяваме да задоволяваме основните потребности на децата си от любов, приемане, разбиране и подкрепа – чувството за вина ще отпадне. Правилата в семейството дават спокойствие и чувство на безопасност на децата.
Антония Бошева е психолог. Част е от екипа на Психологичен център “Хибара”. Работи с деца и техните родители.
Лекцията е част от Дни на емоционалната интелигентност, които се проведоха с подкрепата на Бочко,Reach For Change България и Фондация Лъчезар Цоцорков.
Проектът Социално-емоционално образование за родители е финансиран от семейна фондация „Лъчезар Цоцорков“. Изявленията и мненията, изразени тук, принадлежат единствено на Академия за родители и не отразяват непременно вижданията на семейна фондация „Лъчезар Цоцорков“ или нейните партньори.