Кога трябва да започна да говоря с детето си за секс и връзки?
Изследванията показват, че децата и тийнейджърите, които имат редовни разговори за секса и връзките със своите родители и настойници, по-рядко поемат рискове със своето сексуално здраве и по-често са здрави и защитени. Така че, никога не е прекалено рано или прекалено късно да започнете разговорите със своето дете на тези теми.
Още щом децата се научат да говорят, можете да ги научите на частите на тялото им. Още щом започнат да контактуват с други деца, можете да ги научите да уважават другите и да говорят за чувствата си. Тези разговори поставят основата на здравословна сексуалност и връзки на по-късен етап.
И така, как да поддържате подходящ за възрастта разговор? Всичко се свежда до това, какви детайли ще включите. Например, ако 5 годишно дете попита: “Какво е раждане?”, можете да отговорите, “Това е, когато бебето излезе от тялото на майката.” Ако 10 годишно дете зададе същия въпрос, Вашият отговор може да съдържа повече детайли и да започне със “След девет месеца на растеж в утробата на майката, бебето излиза от нейната вагина.”
Не се тревожете, ако вашето дете е в прогимназия или гимназия и все още не сте започнали да разговаряте на тези теми с него. Никога не е прекалено късно и има много начини, по които да започнете разговорите. Просто не се опитвайте да наваксате всичко наведнъж – това може да е объркващо. По-добре е да имате много кратки разговори във времето. Най-важното нещо е да покажете много ясно на вашето дете, че то може да ви задава въпроси или да потърси подкрепа без да се страхува от срам или осъждане.
Как да започна разговори за секс и връзки с моите деца?
Разговорите с вашите деца за секс, връзки и здравето им се случват през целия живот. Разговаряйки постепенно във времето, вместо да проведете разговора наведнъж, сваля напрежението от вас и помага на детето да разбере във времето вашите възгледи по темата и да получи информация. Провеждането на редовни разговори изпраща също посланието, че тези теми са достатъчно важни, за да продължат възпитанието и са нормална част от живота.
Ежедневието осигурява много възможности за разговори относно сексуалност и връзки. Ето някои удобни моменти, за които да следите:
- Когато вие, друг член на семейството, приятел или съсед съобщи, че е бременна;
- Когато темите за пубертета, срещите, темата за ЛГБТ (лесбийки, гейове, бисексуални, трансджендъри), любов или секс се появят в ТВ шоута, филми или в песни по радиото;
- Когато половите стереотипи са показани в реклами, игри, ТВ, книги, филми и др.;
- Когато видите сюреалистични или сексуални изображения на тела (напр.,обработени с фотошоп снимки на знаменитости, модели);
- Реклами на дамски превръзки, тампони, противозачатъчни средства или презервативи;
- Новини или реклами, в които се говори за секс.
Когато попаднете на някое от изброените, осмелете се и започнете разговор, например с въпрос с отворен отговор като:
- “Какво знаеш за това, как се случва забременяването?”
- “Какво е твоето мнение за това, че снимката на тази известна личност е обработена с фотошоп за корицата, за да изглежда различно от визията й на живо?”
- “Какво смяташ за тази реклама, в която куклите са само в розово и участват само момичета?”
- “Какво би направил/а, ако някой, с когото си излизал/а, започне да се държи като героя/инята в този сериал?”
Ето няколко други начини да започнете разговор:
- В началното или в средното училище им дайте книги за анатомията или пубертета и ги оставете да ги разгледат самостоятелно. Можете да ги попитате какво са научили, какво ги е объркало или просто да отговорите на въпросите, които може би имат.
- Разговаряйте редовно за това, какво се случва с тях и с техните съученици в училище. Попитайте ги как се чувстват с приятелите си и помогнете с напътствия при всякакви проблеми, които могат да имат.
- Когато пораснат, попитайте ги за хора, които ги вълнуват, за срещи или за приятелства.
- Попитайте ги как биха познали, че са готови да правят секс, включително и за отговорностите, които идват заедно с това (като предпазване от нежелана бременност и болести, предавани по полов път).
Бъдете открити и слушайте отговорите им. Допълвайте знанията по темите и поправяйте погрешната информация, когато я чуете. Ако те се почувстват засрамени, когато започнете разговор по някоя от темите, уверете ги, че е нормално да се почувстват така, но и че няма от какво да се срамуват. Предайте им нещата спрямо вашите ценности и ги уверете, че винаги могат да дойдат при вас, за да говорите, да получат съвет, да открият информация или да получат достъп до здравна грижа.
Как да отговоря на въпросите на децата ми за секса и връзките?
Когато децата ви дойдат при вас с въпрос за секса и връзките, изчакайте секунда и се поздравете за добрата работа, която сте свършили, за да стигнете до тук. Ако се чувстват удобно да ви задават такива въпроси, означава че детето ви вярва и уважава.
Ето някои съвети за отговори на тези въпроси:
- Не си правете заключения за въпросите, които ви задават. Можете да попитате “Можеш ли да ми кажеш какво вече знаеш по въпроса?” или “Какво си чул за това?”
- Отговаряйте кратко и просто и обяснявайте новите думи, които детето ви може да не е чувало.
- След като отговорите, поддържайте разговора отворен. Можете да кажете “Какви други въпроси имаш по темата?” или “Какво в ежедневието или в училище те накара да мислиш за тези неща?”
- Проверете разбиранията им. След като отговорите на въпрос, можете да попитате “Това отговори ли на въпроса ти?” или “Какво мислиш за това?”
- Ако не знаеш отговора на някой въпрос, можеш да потърсиш информация самостоятелно или да го направите заедно. Можеш да кажеш “Радвам се, че зададе този въпрос. Не съм сигурен/на как да го обясня или какъв е отговорът. Да го потърсим заедно!”
Запомнете, че е нормално да се чувствате малко неловко или някои от двама ви да се почувства засрамен/а. Опитайте се да поработите върху неудобството си. Ще си заслужава и за двете страни. Освен това, колкото повече практика трупате, отговаряйки на трудни въпроси, толкова по-лесно става.
Какво друго мога да направя, за да помогна на децата ми да останат здрави и защитени?
Най-добрият начин да запазите децата си здрави и защитени, е да останете свързани с живота им и да сложите някои ограничения.
Ето няколко добри начина да останете “в час”:
- Задавайте им отворени въпроси за деня им в училище, като например “Каква е най-запомнящата се част от деня ти?” или “Как възприемаш новия си учител, клас, училище?”
- Питайте за техните приятели и опознайте тях и родителите им. Насърчавайте ги да прекарват повече време с деца, които смятате, че им влияят добре.
- Винаги се осведомявайте кои възрастни са около детето ви, когато е навън или гостува в чужди къщи.
- Питайте ги какво разглеждат онлайн.
- Подкрепяйте ги в техните хобита и интереси. Присъствайте на игри, изяви и други дейности, когато е възможно.
- Винаги бъдете насреща за техните въпроси.
Когато децата се превръщат в юноши и тийнейджъри и започват да бъдат по-независими от вас, поставяйки някои смислени ограничения, вие ще намалите рисковете от лоши навици като пиене, пушене, секс без предпазни средства или преди да се почувстват готови:
- Поставете си ясни очаквания (като вечерен час, излизане на срещи, правила за наркотици/алкохол и др.) и проверявайте редовно дали тези очаквания се оправдават. Можете и да разговаряте за това с вашите тийнейджъри. Когато ги слушате и им давате възможност да преговарят за някои от правилата, им показвате, че ги уважавате и разбирате, че стават по-отговорни спрямо себе си.
- Насърчавайте ги да се включват в дейности, където наоколо ще присъства и възрастен, като например спорт или клубове след училище.
- Винаги бъдете в течение къде отиват, с кого ще бъдат и не позволявайте на юношите и тийнейджърите да прекарват много време сами, без присъствието на възрастен.
- Когато юношите и тийнейджърите си гостуват вкъщи или отиват на партита, уверете се, че ще присъстват и възрастни. Това означава и да си бъдете у дома, когато вашето дете организира парти, за да сте сигурни, че няма да има наркотици или алкохол наоколо. Ако вашият тийнейджър отива на гости, можете да се обадите на родителите на домакина, за да сте сигурни, че ще има възрастен, който да ги наглежда.
- Не окуражавайте юношите и тийнейджърите да излизат след училище на срещи или да дружат с по-големи от тях ученици или възрастни.
- Опознайте приятелите на вашето дете, техните родители и особено родителите на всеки, с който вашето дете може да излиза на срещи.
Източник. Благодарим за доброволния превод на Силвия Петрова!