Серия семинари „Как да останем свързани с детето“
Служителите са и родители
“Представете си живота като игра, в която жонглирате с няколко топки във въздуха. Това са: работа, семейство, здраве, приятели и духовност. Държите всичко това във въздуха. Скоро ще разберете, че работата е като гумена топка. Ако я изпуснете, тя ще отскочи обратно. Но другите четири топки – семейство, здраве, приятели и духовност – са направени от стъкло. Ако изпуснете някоя от тях тя ще бъде необратимо белязана, повредена или дори счупена. Никога няма да бъде същата. Трябва да разберете това и да се стремите към баланс в живота си.”
Брайън Дайсън, Главен изпълнителен директор на Coca-Cola Enterprises Inc. (1986 – 1991)
Темите за родителство и работа са неразривно свързани, особено в условията на пандемия и работа от дома. За да покрепят родителите в съвместяването на различните роли, Академия за родители и 5pod5 организират серия от онлайн семинари, съвместно с доказани специалисти по предизвикателни теми.
Темите от серията семинари „Как да останем свързани с детето“:
Играта: Спонтанната и неструктурирана игра като най-кратък път за свързване с детето (22 март, 14:00 ч.)
В тази лекция с продължителност 45 минути ще разгледаме основни начини да се свържем с детето през игра, да му помогнем да се справи със свои емоции и затруднения, да преоткрием свободното „по детски“ забавление. Ще обсъдим 2 видеа и ще изброим видове игри за свързване. В последните 15 минути на семинара и в материалите, които ще споделим след това, ще се постараем да отговорим на Вашите въпроси, които може да споделите предварително в регистрационната форма.
Опорни точки:
- Какво пречи на нас, възрастните, да играем?
- Какво представлява играта? Кои игри ни дават „кратък път“ за свързване с детския свят?
- Как изглежда детето „в зоната на играта“?
- Какво означава „профилактична игра“?
- Как можем да подкрепим чрез свободна игра здравословния израз на детските емоции и преживявания?
За лектора: Ваня Дункова е детски психолог. Психомоторен терапевт към Deutsche Gesellschaft für Psychomotorik. Магистър “Детско-юношеска психология – диагностика и консултиране”, Софийски университет „Св. Климент Охридски”; педагог Софийски университет „Св. Климент Охридски”.
Работа от дома с деца: практически идеи (29 март, 14:00 ч.)
Възможна ли е работата у дома, докато децата са около нас? Какво ни пречи и какво би ни помогнало? В този едночасов семинар ще разполагаме с 45 минути представяне на практически идеи за работа от дома с деца и с 15 минути за въпроси и отговори. В материала, който ще подготвим след семинара, ще включим и допълнителни упражнения. Споделете въпросите и казусите си предварително в регистрационната форма.
Опорни точки:
- Кое е най-трудното в работата у дома с деца? Как можем да облекчим трудностите?
- С какво да заместим екраните като начин на ангажиране на децата?
- Защо въпреки че по цял ден сме с децата, те искат още от нашето време?
- Как да прекъснем културата на прекъсване?
- 10 практични идеи да улесним себе си и да останем свързани с детето
За лектора: Ели Мантовска е родител на 3 деца, обучаващ, управляваш проекти и екипи, лектор по организационно поведение, сертифициран кариерен консултант и кандидат-магистър по Психология на развитието. Създател е на 5под5: консултантска практика в помощ на родители. Автор е на концепцията „Покана за игра с книга” и съ-автор на подкаст за детски аудио книги „Лисиците четат”. Съ-основател на фейсбук групата за родители и експерти „Читателски клуб Детето и ние“. От 2019 година специализира като консултант и обучаващ на родители. От 2021 г работи с родители под супервизията на д-р Лора Маркам (клиничен психолог и автор на обучения и книги „Спокойни родители – щастливи деца“ и „Спокойни родители – щастливи братя и сестри“).
Работещи родители: Как да останем свързани с детето в забързаното ежедневие (05 април, 14:00 ч.)
„Изключвам компютъра, ставам и тръгвам към градината на детето. Имам леко главоболие, раменете ми са стегнати. Нямам време да се протегна и раздвижа – закъснявам вече да взема детето, пак ще има мрънкане, че е последен. Главата ми гъмжи от мисли – дали не сбърках като изпратих този имейл още ядосана? Ще стигне ли яденето от вчера и за днешната вечеря? Ще го яде ли Иван въобще? Нямам сили да сготвя, защо не взех храна от кулинарията, докато работеше… Жегва ме яд – имам нужда от почивка, а не да тичам към следващата задача!“
Ако ви звучи познато, разбираме ви!
В този едночасов семинар ще разполагаме с 45 минути представяне на практически идеи как да останем свързани с децата, докато правим още 100 неща. Ще разполагаме и с 15 минути за въпроси и отговори. Възползвайте се от възможността да представите казуси и въпроси предварително в регистрационната форма. В материала, който ще подготвим след семинара, ще включим опорни точки и практични идеи.
В този семинар, че научите:
- Защо е важно да останете свързани с децата и как да го направим в малкото физическо време с тях
- Какви конкретни действия може да предприемете, за да подобрите качеството на времето прекарано с децата
- Как да промените начина на комуникация, за да бъдете чути, а те да се усещат разбрани
- Какво трябва да направите за себе си, за да можете да бъдете родителя, който децата ви заслужават.
За лектора: Виктория Миндова е майка на две деца, последовател на школата за “Позитивна дисциплина” на Джейн Нелсън и Лин Лот, специализант “Педагогическа психология” в СУ, бивш журналист и редактор със страст към маркетинга. Основна нейна тема е позитивното родителство.
Големите промени: Адаптация след връщане от майчинство, раждане на второ дете, тръгване на ясла/градина (12 април, 14:00 ч.)
Какво се случва с нас и с детето, когато преминаваме през житейска промяна: връщане от майчинство, раждане на второ дете, тръгване на ясла/градина/училище? Как можем да си помогнем в този период?
В този едночасов семинар ще разгледаме големите промени, през които минаваме с детето и как можем да подкрепим себе си и него в този период. В лекцията от 45 минути ще се спрем на добрите практики, с които можем да преминем по-леко и по-бързо през адаптацията. А в последните 15 минути ще отговорим на Вашите въпроси и притеснения. В допълнителния материал, който ще споделим след сесията, ще включим и упражнения, с които да закалите мускулите си за промяна и адаптация. Може да споделите Вашите казуси и въпроси предварително в регистрационната форма.
Опорни точки:
- Промяната като постоянен процес. Управление на вашите очаквания и тези на детето. Как се подготвяме за промяна? Как да щадим себе си в тези периоди? Коя е успешната адаптация?
- Връщането на работа и тръгване на ясла/градина – две големи промени. Как да подготвим себе си и детето, за да бъде адаптацията по-лека?
- Раждането на второ и следващо дете – очакване и реалност. Идеи как да създадем реалистични очаквания и да подкрепим по-голямото дете.
За лектора: Детелина Стаменова е завършила юридическа психология и социология, преминала е четиригодишно психотерапевтично обучение и е сертифицирана да работи като психотерапевт след години лична психотерапия и супервизии от водещи психотерапевти.
Четенето като (съ-)преживяване (19 април, 14:00 ч.)
Как четенето ни помага да останем свързани с детето? Как книгите и разговорите ни подкрепят в трудните моменти – промяна, здравословни затруднения, справяне със силни емоции.
В този едночасов семинар ще заделим 45 минути, за да представим позитивни начини, по които можем да подкрепим детското развитие и да поддържаме положителна атмосфера на споделяне у дома чрез четене. В последните 15 минути ще отговорим на вашите въпроси, а в допълнителния материал ще ви подкрепим с още идеи и съвети по темата.
Опорни точки:
- Четене и игри с книга за най-малките. Методика за ранно детско развитие чрез четене.
- Детето, което започва да се интересува от буквите и четенето – как да запазим интереса
- Ученикът, който не иска да чете – какви техники ни помагат
За лектора: Деси Алексиева е майка на 5 деца, доброволен консултант по кърмене и създател на културния център Fox Book Cafe. Деси е създател на „Четенията за най-малките” – първата за България интерактивна програма за ранно детско развитие, основана на четене, римушки и игри в групи за родители и деца (0-3г.). Тя е и автор на подкаста “Лисиците четат” (аудио прочит на съвременни детски книги), основател на фондация „Книги и деца“, издателство „Фо” и издателство „Лисиче”.