Обърнете стандартите за красота отвън навътре
Как стандартите за красота вредят на здравето и самочувствието ни?
В съвременното общество все повече расте натискът хората – особено жените и момичетата, да бъдат слаби и да отговарят на стандартите за красота. Според културата ако не си слаб, не можеш да бъдеш щастлив, успешен, привлекателен, силен или приеман.
Как се налагат стандартите за красота?
Голяма част от натиска идва от медиите. Обикновено слабите хора играят успешни, популярни герои във филмите, а хората с наднормено тегло са представени като мързеливи и неуспешни. Освен инфлуенсърите, семейството, приятелите, съучениците и колегите също допринасят да се налага този стереотип.
Колко често чуваме роднините си да се оплакват от бедрата си, да споделят колко е напълнял чичо или колко по-красива би била братовчедката, ако свали няколко килограма.
Обсъждаме това и когато сме с приятелите си. Постоянното повтаряне на различни коментари и въпроси по тази тема кара хората да се чувстват недоволни от тялото си. Това потъпква самочувствието им и води до взимане на драстични и нездравословни мерки в опит да контролират формата и размера на тялото си.
Стандартите за красота и тийнейджърите
За съжаление, 20% от 9-годишните и 50% от 10-годишните момичета са с наднормено тегло и голяма част от тях спазват диети. Това е опасно, защото тези деца най-вероятно няма да си набавят достатъчно енергия и важни хранителни вещества като калций, желязо, цинк, протеини и мазнини нужни за растежа и развитието им.
Малко факти:
- Най-голямото желание на момичетата между 11 и 17 години е да бъдат по-слаби.
- 15% от младите момичета имат значително объркани хранителни навици
- Младите момичета се страхуват повече от това да не напълнеят, отколкото от ядрена война, рак или да изгубят родителите си.
- 90% от страдащите от хранителни разстройства са тийнейджъри и млади жени.
- Момичетата развиват проблеми с храненето и външния вид по-често, отколкото проблеми с наркотици и алкохол. В същото време, програми и информация за хранителни разстройства в училищата няма
- Момичетата, чиито майки спазват диети са по-склонни да го правят и да развият хранително разстройство.
Как можем да помогнем?
Трябва да оценим културата си и собственото си желание да бъдем слаби. Препоръчително е да не съдим хората по размера и формата на тялото им, особено в присъствието на децата ни. Трябва да обсъждаме с тях стандартите за красота.
Обществените нагласи се променят бавно – важно е да започнем като направим промени в собствените си умове, домове, квартали и училища.
Идеи как да цените вътрешната красота у себе си и хората около вас:
- Избягвайте негативни коментари за собственото си тяло и за телата на другите
- Казвайте на хората за какво им се възхищавате. Например сила, кураж, целенасоченост.
- Направете картички за приятелите си, казвайки им защо мислите, че са красиви.
Красив си, защото:
- ме изслушваш, когато имам нужда.
- ме караш да се смея.
- застъпваш се за това, в което вярваш.
- те е грижа да за другите.
Може би горните идеи ще ни накарат да мислим повече за вътрешната красота и след време обществото ни ще се освободи от нездравословните стандарти за красота.
Благодарим за доброволния превод на Елена Жечева.