14 съвета за бебешки сън
Навиците за сън на бебетата могат да обърнат живота ни с главата надолу. За повечето родители с малки бебета е характерно хроничното недоспиване. Как да промените това?
Можете да започнете с това, да научите повече за бебешкия сън. Когато разберете как и защо спят малките деца, ще изберете правилната стратегия за вашето семейство и ще се успокоите.
1. Новородено: Помогнете на бебето да настрои „вътрешния си часовник“
И бебетата, както и възрастните, имат циркаден ритъм. Може да гледате на този ритъм като на вътрешен часовник, но има уловка – той не е предварително настроен.
Когато бебетата се раждат, вътрешните им часовници не са синхронизирани с външния 24-часов цикъл на ден и нощ. Ще отнеме време да влязат в ритъм. За щастие, не е нужно да чакате това да се случи от самосебе си.
Проучванията показват, че бебетата се адаптират по-бързо, когато родителите им дават “подсказки”. Например излагат ги на естествена дневна светлина и ги включват в ежедневните семейни занимания.
2. Когато имате нужда от изкуствена светлина вечер, използвайте крушки, които блокират синята светлина
Ако премахнете всички електрически и електронни източници на светлина, най-вероятно ще откриете, че заспиването за вас и бебето ви е много по-лесно. Това не е реалистична опция. Използвайте крушки с мека, кехлибарена светлина. Тя ще защити бебето от синята светлина и в същото време ще ви предостави достатъчно светлина, за да вършите вечерните си ангажименти. Филтрите за синя светлина намаляват проблемите със съня.
3. Помогнете на бебето си да се успокои: направете времето преди лягане време на сигурност, щастие и емоционално спокойствие
Никой не може да заспи, когато е изнервен или раздразнен, включително и бебетата. Затова създайте успокояваща приятна вечерна рутина за бебето.
Грижете се и за собственото си емоционално състояние, защото стресът е заразен. Бебетата се стресират, когато и хората, които се грижат за тях, са стресирани. Ако забележите отрицателни емоции у своето бебе, прогонете ги с успокоение и грижа.
Родители, които отговарят успокоително на емоциите на децата си, твърдят, че имат по-малко проблеми със съня на новородените, независимо от начина, по който спи семейството.
4. Научете се да се справяте със стреса
Трудно ще успокоите плачещо бебе, ако самите вие сте стресирани. Грижата за малко дете може да бъде много стресираща и изтощителна – особено ако сте лишени от сън, трябва да се справяте със следродилна депресия или бебето плаче постоянно.
Ако не сте в добро емоционално състояние, първо се погрижете за менталното си здраве.
5. Ако на бебето ви не му се спи вечер, не го насилвайте
Това няма да помогне. Дори напротив, ще направи детето по-активно. Вместо това пробвайте да намалявате часа за лягане.
6. Не прекалявайте с продължителните късни следобедни дремки и се опитайте да удължите будния период преди времето за лягане
Ако бебето ви будува до късно вечер, първо проверете дали не го излагате на изкуствена светлина преди лягане.
Следващата стъпка е да наблюдавате времето за дрямка. Кратките дремки са полезни за малките, но ако са по-късно през деня – могат да отложат вечерното лягане. Опитайте се да удължите времето, което бебето ви прекарва будно в последните си активни периоди от деня. Проучвания при родители, които са следвали този съвет, показват, че бебетата нямат нужда от допълнителна помощ, за да заспят вечер.
7. Внимавайте с телевизията и други електронни устройства
Както вече споменахме, употребата на дигитални устройства вечер може да причини проблеми заради излъчването на нарушаващата съня изкуствена светлина. Всъщност дневната употреба също може да причини проблеми. Проучвания показват, че има връзка между общото използване на електронни средства за целия ден и трудното заспиване вечер. А според едно скорошно проучване за всеки 2,5 минути, в които е използвана синя светлина, бебетата имат нужда от 5 допълнителни минути, за да заспят.
8. Нахранете бебето непосредствено, преди да заспите вечер
Тази тактика може да ви осигури по-дълги непробудни периоди.
9. Мислите, че бебето всеки момент ще се събуди? Внимавайте да не се намесите прекалено рано
Всички се събуждат през нощта – това е нормално. Когато родителите казват, че новородените им „спят през цялата нощ“, това не означава, че бебетата изобщо не се будят. Напротив, бебетата заспиват отново, тихо и без да сигнализират.
Повечето новородени обаче спят неспокойно. Те често издават звуци и понякога дори си отварят очите. Затова младите родители лесно правят грешката да събудят спящо новородено или да се намесят прекалено бързо в моментното будно състояние на бебето си. Това може да попречи на развитието на зрял модел на съня и да забави умението на бебето да се успокоява само.
10. Бъдете спокойни и нежни по време на грижата за бебето през нощта. Избягвайте разговори и очен контакт
Нощните хранения са неизбежни с малко бебе. Важното е да сте тихи и много спокойни. Не говорете и не гледайте бебето в очите. Експериментите показват, че децата са особено чувствителни и лесно се превъзбуждат от гласовете на майките си. Всъщност някои проучвания дори твърдят, че бебетата „се будят по-лесно в отговор на гласа на майка си, отколкото от аларма“. По същия начин проучвания на мозъчната дейност потвърждават, че очният контакт активира мозъка на новороденото.
11. Ако бебето ви плаче неутешимо, не се винете. Научете повече за коликите и се консултирайте с педиатър
Всички бебета плачат, но някои плачат без видима причина и това може да направи нощта ви допълнително стресираща. За да разберете какво притеснява бебето ви, научете всичко за коликите и обсъдете притесненията си с педиатър.
12. Бял шум? Люлеене? Споделяне на леглото? Бъдете внимателни!
Съществува цяла индустрия, посветена на съня на бебетата. Но дали всички тактики са еднакво успешни? Разбира се, че не. Всъщност някои практики дори могат да навредят.
Например обичайната практика да люлеем бебетата може да им помогне да спят по-дълго, но различни видове силно люлеене могат да му навредят.
Споделянето на леглото също има плюсове, но крие и потенциални опасности. Запознайте се с тях.
13. Не е задължително да оригнете бебето или да му смените пелената, ако това ще го събуди
Когато бебето ви спи или се унася, последното, което искате, е да го разсъните.
14. Имайте реалистични очаквания за бебешките навици на сън
Кое е правилното време за лягане? Колко дълго трябва да спи едно бебе? Кога трябва да започне да спи за по-дълги периоди през нощта? Ако знаете отговорите на тези въпроси, ще избегнете много капани и ненужни раздразнения.
Когато бебето ви не спи по очаквания от вас начин, е лесно да решите, че нещо не е наред. Родителите правят грешката да определят неправилно време за лягане и да се опитват да насилват бебетата си да заспиват извън ритъма на своя вътрешен часовник.
Ето защо е полезно да научите повече за нормалният ход на развитие на съня при бебетата и за различните навици, които здравите бебета имат. За да научите повече за съня вижте следните статии:
- Антропология на съня
- Модели на бебешкия сън
- Методи за трениране на сън
- Деликатно въвеждане на режим в съня на бебето
- Проблеми със съня на бебето заради здравословни проблеми
- Безопасен детски сън
Източник. Благодарим за доброволния превод на Александра Николова!
Материалът е част от Наръчник за съня на бебето и детето.