Какво е семейното консултиране и терапия за двойки?
Терапията за двойки е вид психотерапия, при която брачен или семеен терапевт, помага на двама души, участващи в романтична връзка, да получат по-добра представа за връзката си и да подобрят удовлетвореността си от нея.
Ролята на семейния консултант е да даде един нов прочит на отношенията и на поведението на всеки един член от семейството. Важни елементи от работата на семейния терапевт са:
- Поставянето на фокус върху конкретния проблем (т.е. сексуални затруднения, изневяра, проблеми в комуникацията, ревност)
- Изработването на фокусирани върху решението интервенции, ориентирани към промяна в отношенията.
- Ясно установяване на целите на терапията и заявката на двойката.
Какво да очаквате в терапията за двойки?
Обикновено терапията за двойки започва с някои стандартни въпроси, отнасящи се до историята на връзката, което помага на терапевта да се ориентира в развитието на самата двойка и кризите, през които е преминавала. След това, е важно терапевтът да помогне на двойката да идентифицира проблема, който да бъде в центъра на терапията и да установи целите на терапията.
По време на консултациите, терапевтът помага на двойката да придобие ясна представа за причината, създаваща проблема, и насочва двамата партньори да разберат ролята си в дисфункционалните взаимодействия. Целта е, това ново разбиране за динамиката в отношенията им, да промени начина, по който възприемат връзката и взаимоотношенията си.
В терапията за двойки, често се възлага на партньорите „домашна работа“, за да могат процесите, които са се задействали по време на сесията, да се продължат в ежедневието им.
Изследване, проведено от Американската асоциация за брак и семейство, заключава, че над 97% от анкетираните двойки са получили нужната им помощ от терапията за двойки. Освен това, 93% от двойките казват, че терапията им е дала по-ефективни инструменти за справяне с конфликти.
За да имаме пълноценни и взаимни отношения с партньора ни, е важно да развием разбирането, че всяко нещо оставено без грижа и внимание, независимо колко силно и здраво е то, е твърде вероятно да започне да линее от един момент нататък.
Сигнали, че е добре да се обърнете към семеен консултант
Не изпитвате желание да споделяте с вашия партньор как е минал денят ви.
Това е един от първите сигнали, които показват, че връзката започва да страда, защото по този начин сякаш откъсвате партньора си от голяма част от живота си, което създава чувство на дистанция и отдалеченост.
Организирате времето и ежедневието си без да го обсъждате с вашия партньор.
Терапевтът Кимбърли Хършенсън казва: „Ако умишлено или дори подсъзнателно нямате желание вашият партньор да участва в плановете ви, може би е време да се срещнете с консултант.“
Често изпитвате гняв и раздразнение, и започвате да обвинявате партньора си за проблемите, с които се сблъсквате.
Когато има неразрешени или неизговорени проблеми във връзката, единият партньор е твърде вероятно да стане силно реактивен спрямо поведение и дори присъствието на другия.
„Зациклили сте“ в една и съща тема, един и същ разговор, който се повтаря, ескалира емоциите, но не стига до никакво решение и не води до промяна във взаимоотношенията с партньора.
Често някоя тема е толкова важна и значима, и толкова силно искаме партньорът ни да ни разбере, че се завъртаме в един порочен кръг от повтаряне на едно и също, и абсолютна невъзможност да видим нещата от друг ъгъл. В тази ситуация – терапевтът помага да се въведе нова перспектива и да открие „мост“ между двамата партньори.
Интимността е намаляла драстично или липсва изцяло.
Дали покрай ангажиментите с децата, проблеми в работата, умора – започне ли някой от тези фактори да влияе на интимността (сексуална, емоционална) на партньорите, това е сигнал, че нещо се случва в двойката.
Стремите се да прекарвате минимално време в дома си с партньора.
Ако изпитвате нежелание да се прибирате в къщи, в свободното си време си намирате задачи извън дома и без партньора или оставате до късно на работа, то това може да е сигнал, че има сериозно напрежение във взаимоотношенията ви с партньора.
Често споменавате думите развод или раздяла.
Независимо дали го казвате под емоционален афект, то самият факт, че ви минава през ума говори само по себе си, че се случва нещо в отношенията ви с партньора ви, което ви се струва неразрешимо и непреодолимо.
Терапията за двойки е полезна за всякакъв вид отношения
Например, наскоро сгодена двойка може да намери в семейното консултиране безценна възможност да бъдат изговорени очакванията за връзката преди да се оженят партньорите. Друга двойка, заедно от 25 години, може да гледа на терапията за двойки като ефективен начин да си възвърнат чувството на вълнение и романтика в отношенията.
Процес на терапия за двойки
Терапията за двойки може да помогне във всеки етап от връзката, независимо от семейното положение, възрастта, расата, вярата или сексуалната ориентация. В зависимост от проблема, семейната терапия има различна продължителност, но практиката показва, че видима промяна може да се случи за 8-12 сесии.
Това са някои важни аспекти от процеса на терапия, които да очаквате:
- Запознаване: През първата сесия, терапевтът има важната задача да създаде чувство за това, че кабинетът е безопасно и защитено пространство, в което всеки от партньорите може свободно да изразява себе си, мнението си и чувствата си.
- Проучване на миналото: Каква е историята на връзката? Кой от какво семейство идва? Какво „носи“ със себе си през годините? – това са все въпроси, които е важно да бъдат коментирани в сесиите.
- Фокусиране върху отношенията: В семейната терапия не е толкова важен въпросът кой какъв е, а кой какво казва с поведението си към другия? Например: Какво усеща/мисли единият партньор, когато другият започне да мълчи? Какво казва с мълчанието този партньор?
- Идентифициране на чувства и преживявания: Част от терапевтичния процес включва воденето на разговора по начин, по който партньорите да могат да развиват своята себерефлексия и ментализация.
Защо двойките отлагат това да потърсят подкрепа от семеен консултант?
За съжаление, много двойки се обръщат към семеен терапевт, когато вече са нанесени значителни щети върху връзката. Неадаптивните взаимоотношения вече са се утвърдили, емоционалната връзка между партньорите е силно отслабена и има високо ниво на негодувание поради неразрешени минали конфликти. Списъкът може да продължи.
Изследванията показват, че една двойка е нещастна в продължение на шест години, преди да потърси семеен консултант.
Погрешните схващания за това какво е терапията за двойки и нейната цел могат много да попречат на двойките да потърсят помощ по-рано. Убеждението, че терапията за двойки е предназначена само за много сериозни проблеми, засягащи отношенията, включително изневяра или зависимост е едно от тези схващания. Често, терапията се възприема като, че това е „последен шанс“, „само това не сме опитали“, „последно усилие“, преди да се вземе решение за прекратяване на връзката. В трети случаи– това да се потърси специалист се интерпретира като личен провал. Често срещана трудност и причина за отлагане на започването на терапия, е, когато единия партньор смята, че другият търси начини да го принуди да се промени, защото той е „проблемът“.
Ползите от терапията за двойки
Терапията с двойки може да даде на вас и партньора ви възможност да обсъдите и разрешите въпроси, свързани с няколко аспекта на връзката ви, които могат да включват:
- Роли в отношенията
- Вярвания и ценности
- Финанси
- Време, прекарано заедно
- Деца
- Семейни отношения
- Секс и интимност
- Здравни проблеми
- Външни стресови фактори
„Хората съобщават, че се чувстват по-свързани с партньора и собствените си чувства, както и по-сигурни, спонтанни и свободни във връзката. Когато хората се чувстват по-сигурни в отношенията си, те могат да станат по-категорични и приключенски в други части от живота си.“ – Мюлер.
Неща, които трябва да имате предвид
В идеалния случай терапията за двойки изисква участие и от двете страни, тоест и двамата партньори посещават заедно консултациите. Ако единият партньор не е отворен за това да работи с терапевт семейна терапия все още е възможна, като в този случай, обаче, партньорът, който е ангажиран с терапията става така наречения „агент на промяна“.
Как да започнете?
Първата стъпка е да вземете решение да работите върху връзката и взаимоотношенията си. След това, да обсъдите това решение с партньора си.
Следващата стъпка е да изберете практикуващ семеен терапевт. Тук е важно специалистът, който ще изберете да е обучен в някоя от психотерапевтичните школи по семейна терапия или емоционално фокусирана терапия, затова е важно да прочете неговата биография.
Важно! Семейния терапевт не взима страна, не критикува или обвинява, не пренебрегва единия партньор за сметка на другия по време на консултациите.
Терапията за двойки може да помогне да достигнете до разбиране в отношенията си, да подобри уважението, обичта и интимността между вас и партньора ви, което може да ви помогне да бъдете по-щастливи заедно.
Видео:
Автор: Емилия Сотирова, Психологичен Център S.O.V.A.