Травмите през първите седем
Фази на формиране на характера
През какви фази преминава всяко дете?
За формирането и функционирането на всеки човек, значение има неговата родова история назад в поколенията и неговото пренатално развитие. Неорайхианската психотерапия се занимава основно с това, какво се е случило с детето от раждането се и как всичко случило се и травмите през първите седем влияят на формирането на характера.
Какво означава характер?
Характер означава “вдълбан знак”. Той е нещо константно и постоянно. Освен като начин на поведение, начин на възприятие на света, базисните страхове, които носим – травмите през първите седем оставят отпечатък и върху нашето тяло. Добрият неорайхиански терапевт може да направи определени изводи по блокажите на тялото на един човек.
Какво представляват характеровите травми през първите седем?
От 0 до 7 години е нужно присъствието на родителите в живота на детето да е по точно определен начин, съответен за всяка фаза. Всяко отдалечаване от природното, от автентичното и от това, което ни е заложено от природата като биологичен вид, може да бъде преживяно от детето като травма през първите седем.
Ключови умения през първите 7 години в развитието на емоционална и социална компетентност
Нарцистична фаза
Продължава от раждането до навършване на 3-4 месеца. Нарича се по този начин, защото е продължение на вътреутробното развитие. Детето е свързано психически с майката и продължава да се преживява като част от нея.
За да не усеща рязкото отделяне от майката, за детето е изключително важно да усеща физически контакт. В противен случай може да преживее първата травма – травмата от отхвърлянето, травмата от отделянето от мама.
От уебинара с Дора Прангаджийска ще научиш още:
- Кои са основните фази от развитието на детето през първите седем?
- С кои основни потребности е свързана всяка фаза?
- Кои са травмите през първите седем, характерни за всяка фаза?
- Как да налагаме правила, така че да уважим детското право на “Не”?
- Как терапията ни помага да следваме собствените си потребности?
Дора Прангаджийска е неорайхиански аналитичен психотерапевт съм, магистър по педагогика и психология. Преподавател по Динамична психология в Българския Институт по Неорайхианска аналитична психотерапия. Занимава се с индивидуална и групова психотерапия. Води множество лекции, семинари и психотерапевтични работилници на различни теми. Специалист е в работата с осиновени хора и родители, осиновили деца. Автор е на книгите „Благодаря ти, мамо! Пътят на осиновения от гнева до прошката“ и „Не за всичко са виновни родителите ни“.