Защо ученето чрез игра става все по-ефективнo от стандартните методи на обучение?
Ползите от ученето чрез игра
Ученето чрез игра и игрови дейности е подход, чиято цел е да направи обучението по-ангажиращо, да увеличи удовлетвореността на децата и да повиши техния интерес към учебния материал.
Може да се каже, че в училищата също има някои игрови елементи, като например оценка за изпълнена задача и преминаване в горен клас след успешно завършена учебна година. Имайки предвид тези характеристики, на пръв поглед изглежда, че в училище децата получават едно наистина геймифицирано преживяване.
Но защо училищната среда не успява да ангажира всички деца? Ясно е, че само наличието на елементи, подобни на играта, не са достатъчни за повишаване на ангажираността и мотивацията им и затова е добре в обучителния процес да се включат истински игрови дейности.
Защо ученето чрез игра наистина е ефективно?
- Игрите влияят положително на емоционалните преживявания на учениците, а емоциите от своя страна помагат за по-лесното усвояване на информацията, което прави процеса на обучение и възприемане на нов материал много по-ефективен. Чрез емоциите се създава силна връзка между учебното съдържание и децата.
- Игрите стимулират хипокампалната памет, което помага за съхранението на нова информация в дългосрочната памет. Освен това, допаминът, който се синтезира по време на приятни ситуации и повишава кръвното налягане, за да създаде усещане за благополучие, играе ключова роля в контрола на фокуса, вниманието, движението, ученето и работната памет. Той стимулира мотивацията и насърчава играчите да изпълняват задачите, установени в играта. Това добавя удоволствие и удовлетворение към дейности, които не са естествено привлекателни и по този начин насърчава мозъка да ги повтаря.
- Ученето чрез игра подобрява отделянето на ендорфин, който се произвежда естествено от тялото докато играем или извършваме други ангажиращи дейности, като спомага да се създаде среда, идеална за фокусирано обучение.
- Игрите насърчават увеличаването на капацитета на мозъка, което е способността му да реагира на различни стимули и да развива нови връзки. Те могат да повишат когнитивните умения (като памет и внимание) и да подобрят креативността и уменията за решаване на проблеми.
- Обучението чрез игра е чудесен начин за запазване на вроденото любопитство на децата и желанието им за трупане на нови знания.
Защо математическите игри са важен инструмент за учене?
- Игрите насърчават математическото мислене като дават възможност на децата да намират различни начини за решаване на проблеми и да задълбочават разбирането си за числата и формите.
- Когато се играят многократно, игрите подпомагат развитието на изчислителните умения на учениците и спомагат за по-бързото им ориентиране в различните типове задачи.
- Игрите предоставят възможности за практика без да е необходимо учители да предоставят допълнителни задачи и решения.
- Игрите поддържат връзката училище-дом. Родителите могат да научат за математическото мислене на децата си, като играят игри с тях у дома.
Приложение на игри в учебна дейност, ADIVEDU
Материалът е подготвен от д-р Александра Николова от екипа на Adivedu
ADIVEDU е иновативна платформа, която събира на едно място мотивирани учители с опит, разработващи свои избрани уроци и деца, които имат желание да се развиват в сферата на математиката.
В ADIVEDU ще намерите както интерактивни уроци и игри, които ще мотивират децата да учат математика по забавен и увлекателен начин, така и тренировки и задачи за подготовка на различни математически състезания. Игровите дейности и интерактивните задачи ще помогнат на децата да станат по-уверени в знанията си и ще затвърдят някои ключови умения като логическо мислене, зрителна и логическа памет и наблюдателност. Платформата предоставя и статистики за проследяване на напредъка и успеваемостта, които са изключително важни за техните родители и учители при определяне на нивото и индивидуалните нужди на всяко дете.