Как да поставяме здравословни граници?
Всеки човек има различни граници на търпение. Здравословно означава да възпитаме децата така, че и светът да ги приема с търпение. За да има искрени и автентични отношения с хората в живота си, децата трябва да са отглеждани със здравословни граници.
Самочувствието се формира в периода между 2 и 12 години. За това границите са от съществено значение.
Какво означава “здравословни граници”?
Те осигуряват защитено пространство, в което децата могат да експериментират, да грешат и да се поправят. Правилата работят, само ако има ясни и логични последствия, в случай че не се спазват. Последствията не са наказания.
Каква е разликата между това да накажем и да приложим последствие, за което сме предупредили?
Наказанието в някаква степен е унижение на личността на детето. Последствието предоставя избор. Децата носят отговорност за своите действия, като предварително знаят какви ще са последствията. Чрез последствията децата могат да се учат от грешките си.
Как да си създадем правила у дома?
Заедно решете какви правила ще са валидни във вашето семейство и какви ще са последствията при неспазване. Правилата трябва да са:
- ясни
- точни
- кратки
- без частицата “не”
Как да насърчаваме децата да се справят по-добре и да се развиват? Защо похвалите не винаги мотивират? Как децата тестват границите? Как да се справим с тръшкането? Отговорите на тези въпроси ще научиш от уебинара с Мила Томова.