„Начинът, по който вие говорите на детето, ще се превърне в негов вътрешен глас, когато то порасне.“
Съзнателно и несъзнателно, ние оказваме влияние върху формирането на уменията за общуване на нашето дете, дори още докато то е в утробата ни. Ето защо е важно да сме запознати с принципите и спецификите на този процес.
Появата на речта е ключово умение, което се формира в първата година след раждането. След раждането стимулацията се изразява най-вече в движение. Това движение е пряко свързано с двигателните умения. Дори видът на храната, която предлагаме на детето, оказва влияние. Как ли? Много просто: при пюрираната храна няма нужда от дъвкателни движения, но именно тези движения спомагат за развитието на определени мускули, които ще участват на малко по-късен етап в речта и говора на детето.
Кога и как проговарят децата? Кои други умения предхождат речта? Кога можем да говорим за изостаналост в речевите умения на детето? Какви може да са причините за подобно забавяне? Какво на практика можем да направим, за да стимулираме появата на речта на нашето дете? Отговори на тези и други въпроси ще търсим и дискутираме по време на Логопедичен маратон, заедно с водещи логопеди и специалисти. Те ще отговорят и на всички ваши въпроси.
2 Коментари
Ще има ли запис?
Да, имаме запис. Ще бъдат достъпни във фейсбук, Youtube и тук в сайта като статии.