14 неща, които е добре да знаете преди да се роди бебето
Честито, вие сте бременна!
Предстоят ви месеци на трепетно вълнение в очакване да станете родител. Тялото ви се променя, мислите и чувствата също. Заедно с радостните емоции, често идват и тревожни мисли дали сте подготвени за идването на бебето. С напредването на бременността, тези тревоги нарастват и сякаш предварително трябва да свършите толкова много работа, нали?
Нормално е да се чувствате така, но винаги информацията помага да свалите напрежението и да се отдадете на приятните емоции. Ще ви дадем няколко съвета, за да имате подготовка за нещата от първа необходимост, така че да се наслаждавате на очакването на идващото бебче.
Облеклото на бебето
- Сигурно вече сте го чували милион пъти, но действително е така – не се презапасявайте с много дрешки за новородено, защото то ще ги израсте супер бързо. Има списъци из интернет с най-необходимото, но често и това количество е вповече. Един пример – обикновено 50-ти размер дрешки се носи не повече от една седмица, а това време минава твърде бързо. Дрешките за бебето са малки и съхнат бързо, така че не се притеснявайте, не са ви необходими твърде много резервни.
- Ако близките ви искат да ви помогнат, направете си ваш списък и разпределете покупките. Така няма да се дублират и ще имате каквото ви трябва, за когато ви трябва. Мислете и в бъдеще, може да включите неща, които ще са ви необходими след няколко месеца.
- Приятелки могат да ви дадат дрешки от вече порасналото им бебе и така да ви отпаднат излишни покупки. Бъдете сигурни, че тези дрешки или ще са носени буквално един-два пъти, или… въобще няма да се употребявани.
Важно е да не се затрупвате с много дрехи, защото ще трябва и да им намирате място и периодично да ги сортирате и отделяте, а след като родите, нямате много ресурс за това.
Съня на бебето
- Къде ще спи бебето? Може да избирате между гнездо (най-вече за дневните дремки), кошара залепена до родителската спалня (със свалена страница) или на разстояние от нея или пък изцяло съвместен сън – до вас, във вашето легло.
- В първите 3 месеца бебето се нуждае от много близък контакт с вас. Неслучайно тези месеци се наричат 4-ти триместър на бременността. Това е време на взаимно опознаване. Малкото човече има нужда да е в близост до мама, да усеща вашата миризма, движение и глас. Предвидете леглото му да е в максимална близост до вас, за да не се разхождате излишно.
- Татковците също могат да участват, но в повечето случаи точно сега бебето предпочита мама. Няма нищо лично, детето има нужда от време, за да разбере, че е отделна личност от мама. Близкият контакт с вас го успокоява, а това ще прави и вас спокойна.
Бебе в движение
- Носете бебето в слинг или ергономична раница. Може да потърсите и предварително консултанти по бебеносене, за да направите най-удачния избор за вас, вашата фигура и предпочитания. Супер удобно е, защото ръцете ви са свободни, а бебето е сгушено и спокойно близо до вас.
- Количка – пазарът изобилства от различни предложения. Не забравяйте, че е по-важно да ви е удобна, отколкото да е в моден десен.
- За първите около 4 месеца ще ви е необходима количка с изцяло легнало положение.
- За летните месеци е важно да подберете количка с голям сенник. Ако тази, на която сте се спрели не разполага с такъв, то най-практични са две опции: да закупите допълнителен чадър или сенник. Покриването на количката с одеало или пелена не се препоръчва, защото температурата вътре се повишава значително, а това е вредно за бебето.
- Ако кошът за кола може да се монтира на шасито на количката, сложете го, така вероятно ще ви е удобно, а и е възможно, бебето да спи по-добре, сгушено на по-тясно в него. Спазвайте, обаче правилото – возенето на бебе в кош за кола е до максимум 2 часа. Дори и да спи, трябва да го извадите от него, след като минат тези часове.
- Столче за кола – бъдете особено взискателни при избора, защото от това зависи живота на бебето ви. Не ви плашим, наистина е важно.
Препарати за почистване и хигиена
- Независимо дали става въпрос за препарати за пране на дрехи или препарати за измиване на бебето, не се запасявайте с големи количества. Вземете в началото по-малки разфасовки. След като установите, че препаратът изпира качествено, харесва ви миризмата му и бебето се чувства добре с него, тогава направете по-голяма покупка.
- Същото важи и за измивните продукти за бебето, както и като цяло за козметиката за кожата на бебето.
Помощни машинки
Преценете какво да купите и какво да поискате назаем.
Тук се включват всякакви покупки като бебефон, машина за бял шум, уред за стерилизиране на шишета, машина за подгряване на мляко и вода, помпа за изцеждане на кърма и всички най-различни, съществуващи на пазара и създадени за удобство. Всички гореизброени може да закупите по всяко време, при нужда. По-вероятно е в първите дни след раждането да не ви потрябва нищо от тях.
- Ако кърмите, шишета и биберони за хранене може да не са ви нужни въобще в началото.
Външни условия в стаята на бебето
- Температурата в стаята – нека е около 20-22 градуса, а за времето на сън, може и още по-ниска. За недоносени бебета, температурата е малко по-висока, като неонатолог ще ви каже каква да е тя.
- Влагата в стаята да е между 40-60%. За да я постигнете, използвайте влагоабсорбатори или обратно – машинки за овлажняване.
- Шум в стаята – докато бебето живее във вашия корем, то чува шума от от кръвоносната ви система, ударите на сърцето ви, работата на стомашно-чревния тракт. Когато се роди, бебето невинаги реагира негативно на шум, но по-чувствителното дете, може да се стряска от внезапен клаксон, шумен ремонт, лай на куче или рязко изсипани стотинки, докато се опитвате да се измъкнете на пръсти от стаята. В такъв случай, може да използвате бял шум, който да покрива другите шумове и да служи за фон. За голяма част от бебетата, самият той действа успокояващо при приспиване.
- Светлината в стаята – с нея може да влияете чудесно на бебето:
- След събуждане от дрямка го сложете на естествена светлина.
- Малко преди сън направете приглушете светлината в стаята.
- Нека нощният сън да се случва на тъмно, без запалени лампи.
Така ще му помогнете по-лесно да изгради циркадния си ритъм и ще предотвратите объркването на деня с нощта. Още от новородено ще му показвате как светлината го води към съня и с времето то ще го усвои. А това е път към по-добър и консолидиран сън.
Педиатър и консултанти
- Изберете педиатър на детето преди то да се роди. Запознайте се с графика му, с часовете за консултации и домашни посещения. Запишете си и варианти за други лекари, в случай, че вашият отсъства по някаква причина.
- Изгответе си списък с консултанти по кърмене, това ще ви спести нерви тревоги, ако имате проблеми с кърмата, гърдите ви или засукването на бебето.
- Консултант по детски сън също може да си изберете предварително. В случай, че имате нужда от помощ за съня на бебето, да сте сигурни, че консултанта работи по методи, които допадат на вас и на вашето семейство. Може и да се запознаете и да си направите предварителна консултация.
Стаята и леглото на бебето
- Американската Педиатрична Асоциация, чиито препоръки се следват и у нас, казва бебето да спи в отделна стая след 6-тия месец. Дотогава е добре то да спи в отделно легло, в стаята на родителите. Това е част от насоките как да организирате безопасен сън на вашето мъниче.
- Ако бебето ви е ексклузивно кърмено, много е вероятно да спите заедно, независимо дали сте го планирали предварително или не. В случай, че изберете да практикувате съвместен сън, е важно да се запознаете с препоръките как това да се случва безопасно. Може да ги прочетете тук и тук.
Докато спи, бебето е шумно
- Ако не сте го знаели досега, има вероятност да се впечатлите от звуците, които издава вашето бебче. То може да пъшка, да сумти, да въздиша, да издава смешни звуци.
- И още – може да спи с полуотворени очи, с едно отворено, че даже и с две отворени.
- Когато чуете или видите, че то прави така, не бързайте да го пипате и намествате. Вероятността да го събудите е голяма, а и това може да се превърне в асоциация за приспиване. Внимателно го проверете дали всъщност не спи и само го наблюдавайте.
Подготовка на останалите членове от семейството
- Ако имате други деца – говорете с тях, независимо колко са големи, четете заедно книжки за идването на бебето.
- Ако имате друго дете и искате то да започне да заспива самостоятелно или искате да го преместите в друга стая (най-вероятно ще смените и леглото), направете го по-рано, поне около 1-2 месеца. Така по-голямото дете ще има повече време, за да свикне с промяната, ще се приспособи по-лесно и няма да я свързва директно с появата на новия член в семейството.
- Домашни любимци – косматите членове на семейството също ще трябва да се подготвят. Може да поставите врати, за да не допускат кучета и котки в определени стаи, ако така сте преценили. Бавно и деликатно ги запознавайте с бебето. Домашните любимци могат да изпитат ревност от появата на новото човече и затова се погрижeте да не се чувстват пренебрегнати.
Обезопасете дома
- Една част от обезопасяването може да направите и преди да се роди бебето, за да имате един ангажимент по-малко след това. Често пъти от недоспиване и други грижи, това може да се забрави.
- Когато бебето започне да пълзи, да се изправя по мебелите, да отваря шкафове и чекмеджета, вече ще е необходима повече защита.
Украсете детската стая
- Вижте някои теми за детска стая и след като се спрете на нещо, което харесвате, започнете да декорирате!
- Подготовката на детската стая може да задоволи желанието за “гнездене“ по време на бременността (да си създавате защитено място, където да станете майка). Гнезденето е доста често срещано явление, което може да ви занимава и разсейва, ако се чувствате нервни.
- Не забравяйте обаче, че добрата детска стая е лишена от много цветове и мебели.
Намерете своята родителска общност
- Хубаво е да имате приятели или познати с деца, чиято възраст е близо до възрастта на детето ви. Това е прекрасна възможност за подкрепа и забавление. Когато захраните бебето си, може да си разменяте домашно приготвена храна и така, от една страна, да си облекчавате готвенето, а от друга – бебето ви ще яде разнообразна храна.
- Бъдете внимателни с кого общувате, не се оставяйте да се въвлечете във взаимно сравняване на децата си и техните умения. Всяко дете върви със своето си темпо.
Поглезете себе си
- Тялото се променя, натежава, кожата се разтегля, но вие не сте болна, вие сте бременна. И освен ако нямате лекарска препоръка, животът ви може да не се промени драстично.
- Хранете се качествено, движете се, за раждането ви трябват сили и енергия като за маратонско бягане.
- Правете йога за бременни или се разхождайте в парка, отидете на масаж, маникюр, педикюр, фризьор, отпуснете се в релаксираща вана, срещайте се с приятелки, изобщо организирайте си всякакви социални дейности, които ви носят удоволствие.
Колкото и да сте напазарували, обмислили и премислили, бъдете готови да сте гъвкави и да делегирате дейности на друг член от семейството, на приятели, дори и на съседи. Важното е да запазите самообладение и ще намерите решение. Вас ви чака вълшебно събитие и като сте оптимистично настроена, ще се справяте по-леко.
Автор: Милувка за сън