Адаптиране в нова държава
Адаптирането на ново място може да бъде трудно, особено когато се местим в друга държава.
Голяма част от хората преминават през т. нар. „Културен шок“ в даден момент от техния престой в новата обстановка. За да се мине по-леко през този преход е важно да бъде разбран. Обикновено се минава през следните фази: меден месец, фаза на предоговаряне, фаза на приемане и свикване, фаза на шок при завръщане вкъщи и противодействие на културния шок.
През фазата на медения месец новопристигналите са развълнувани от всичко около тях и имат голямо желание да опознаят новата държава. Настроени са много положително относно тяхното преместване и заобикалящата ги среда.
След няколко седмици на новото място хората обикновено започват да изпитват носталгия. Ежедневните задачи като ползването на градски транспорт, пазаруване или посещаване на училище се превръщат в истинско предизвикателство. Ако липсват и познания за езика чувството се изостря. Тези житейски предизвикателства може да не бъдат разбирани от местните и поради тази причина може да изглеждат в очите на чужденец като студени и безчувствени хора.
През периода на предоговаряне се оформят стереотипите. Този тип поведение (да поставяш на всеки и всичко етикет) може и да помогне за егото на човек страдащ от тежка носталгия, но няма да доведе до адаптация на новото място. Затова тук е много важно отношението. То е определящо за успеха или провала. Раздразнението води до агресивност и грубост към другите. Съответно местните реагират по същия начин или игнорират новодошлия, което увеличава още повече неприятните усещания от рода на: “Ето, знаех си. Тук са студени и отдръпнати хора.”
Тези, които успяват да преодолеят тази стъпка обикновено успяват успешно да се реализират в новата среда. Тези, които не успяват просто напускат по-рано от очакваното. Има три основни типа реакции.
Реакция на отхвърляне.
За някои хора е трудна адаптацията към нова среда и нова култура. Те имат склонност към изолация и чувстват, че мястото е враждебно за тях. Вярват, че завръщането вкъщи е единственият начин по който те отново ще бъдат в хармония със себе си и средата.
Реакция на приемане.
Някои чужденци дотолкова приемат новата страна и култура, че скоро изгубват собствената си идентичност. Те обикновено избират да останат завинаги.
Хора космополитани.
Те виждат страната и културата от положителната страна и успяват да се адаптират, но и да запазят своята идентичност. Те създават нещо свое и уникално и обикновено нямат проблеми със завръщането вкъщи или преместването на друго място.
Фаза на приемане и свикване
След 6 до 12 месеца от преместването новодошлите обикновено започват да свикват с техния нов дом и какво да очакват от заобикалящата ги среда. Ежедневните дейности стават рутинна, а чуждите обичаи и привички се приемат като още един начин на живот.
На този етап хората вече умеят да говорят по-свободно с местните. Предишната враждебна държава сега става място където те могат да учат и обогатят собствения си живот. Веднъж достигайки до този етап те могат оттук насетне само да обогатяват и разширяват своя опит.
Фаза на шок при завръщане вкъщи
Това се случва при завръщане вкъщи след дълго отсъствие. Както преди те трябвало да свикнат с новата държава, прибирането представлява същото предизвикателство. Подготовката за завръщането у дома е важен елемент за подпомагане за обратната интеграция.
Противодействие на културния шок.
Има няколко стъпки, които могат да бъдат предприети, за да се избегнат най-лошите страни на културния шок. Малко проучване ще ви помогне да разберете какво да очаквате на новото място и да се установите.
Научете езика: Научаването на местния език ще ви помогне да комуникират и ще намали ефекта от културния шок и грешното интерпретиране. Щом започнете да общувате с местните ще намалите значително стреса от преместването.
Подгответе се за културните различия: Колкото повече знаете за местната култура, толкова по-подготвен ще бъдете за различен начин на живот, и ще ви бъде по-лесно да приемате нови идеи и преживявания. Недоразумения поради културни различия са реалност, но могат да бъдат минимизирани с внимателна комуникация.
Без предразсъдъци: Бъдете широко скроени да приемете културни различия и алтернативни начини за правене на нещата. Непознатото може да е плашещо отначало, но с времето ще установите че ше започенете да приемата такива ситуации за даденост.
Бъдете търпеливи: Адаптирането към нова култура и държава отнема време. Бъдете търпелив към себе си и си позволете да правите грешки и да се учите от тях.
Почивайте си: Естествено е да копнеете нещата да са такива каквито са били във вашата държава. Вземайки си почивка от всичко непознато ще ви помогне. Когато адаптацията изглежда трудна правете познати неща (четете книга, гледайте филм или слушайте музика на родния си език). Ще установите, че това ви дава енергия и ви помага да се справите с предизвикателствата, които срещате.
Надяваме се нашите съвети да ви помогнат да се аклиматизирате към новата държава и да откриете изцяло нов свят. Преместването е предизвикателство, което може и да бъде много възнаграждаващо в личен и професионален план.
Източник. Благодарим за доброволния превод на Петя Стоянова!