Как да разберем дали детето ни има гръбначно изкривяване?
Устройство на гръбначния стълб
Човешкия гръбначен стълб е изграден от 32-34 прешлена. Шийните прешлени (7 на брой) са с най-малък размер. Първите 2 прешлена са малко по особенни по устройство, като съответно са наименувани атлас и аксис. Атласът служи за връзка с черепа посредством атлантоксипиталната става. Аксисът е вторият шиен прешлен. като поради особено то му устройство служи за завъртането на черепа в ляво и дясно. Следващите по големина прешлени са гръдните, като най-големи по обем са поясните прешлени. В основата на гръбначния стълб се намират кръстцовите и опашните.
Физиологични извивки на гръбначния стълб
Ако разгледате нормалния гръбнак отстрани, можете да видите колко извивки образува и как са разположени:
- Първата физиологична извивка на гръбначния стълб е в шийната област.
- Кифозата на гръдния кош е втората извивка на гръбначния стълб. Отклонява се назад и се нарича “гръдна кифоза”.
- Третата извивка е разположена в лумбалната област и отива към корема. Тази извивка се нарича “поясна лордоза”.
- Последната физиологична кривина е разположена на нивото на кръстната кост, нарича се кръстна кифоза.
Грижа за гръбнака в най-ранна детска възраст
Защо детето, трябва да лази и да се поставя на четири опора?
За правилното физиологично развитие на детето и гръбначните извивки добра предпоставка би била правилната позиция, важен момент е да се обясни на родителите, че четири точкова опора (лазене) случваща се околко 8-мия месец е основна при усъвършенстването на амортизационните функции.
По време на лазенето и пълзенето детето извършва ритмично пренасяне на натоварването – между противоположните ръка крак, което способства за засилване и усъвършенстване на мускулатурата на торса. Това подпомага превенцията от гръбначни изкривявания.
Гръбначни изкривявания
Изкривяванията на гръбначният стълб биват няколко вида в зависимост от посоката и положението си във функционалната кривина:изразена кифоза, изразена лордоза и сколиоза.
- Изразена кифоза – намира се в торакалния дял, като гръдните прешлени изпъкват назад, което води до появата на гърбица.
- Изразена лордоза – намира се в лумбалния дял ( кръста), също има неестествена извивка към корема. Деформацията протича с болки в кръста и дискомфорт при седене в правилна позиция.
- Сколиоза – това е заболяване на гръбнака, което се характеризира с изкривяване на гръбнака,може да обхване целия гръбнак, протича с болки и неправилна стойка.
Как да разберем детето ни дали има сколиоза?
- Прави се едно много просто изследване, което всеки родител може да направи в къщи. При възникнало притеснение, всеки може да се свърже със специалист за консултация. Изследването се казва “тест на Адамс”. Детето застава с гръб или лице към нас и се навежда. Това за което трябва да следим е мускулатурата на гърба да бъде еднаква от двете страни на гръбнака.
- Положителен “тест на Адамс”
За какво, още трябва да проследяваме?
Проследяването на детето за гръбначни изкривявания се прави чрез “тест на Адамс” и започва от 4 годишна възраст по един път месечно, в периодите на бърз растеж проследяването може да става на 3 седмици, когато откриете проблем или се съмнявате потърсете консултация с кинезитерапевт или ортопед.
Белези на сколиозата и неправилната стойка
Диагностициране на сколиоза
Диагностицирането на сколиоза става с ренгенография на целия гръбнак в изправено положение, след провеждане на изследването се измерва “ъгълът на Коб” и се поставя диагноза сколиоза. С “ъгълът на Коб” се измерват градусите и се представя тежестта на сколиозата в зависимост от градусите.
Степен на сколиозата
- Първа степен. Най-леката степен, децата и хората не разбират, че имат подобно заболяване, може да се характеризира с лек дискомфорт в гърба след натоварване.
- Втора степен. Сравнително леко заболяване, при него е характерно лека болка, като се застане на неудобната страна и леко изкривяване на тялото, незабележимо под дрехи и забележимо на плажа.
- Трети степен. Вече много забележимо изкривяване, отместване на главата встрани, забележимо под дрехи и много силно забележимо когато детето е голо.
- Четвърта степен. Силно забележимо. Детето не може да скрие изкривяването по никакъв начин. При изкривявания над 50 градуса “ъгъл на Коб” се препоръчва оперативно лечение на сколиозата.
Лечение на сколиоза
В България навлизат най-различни школи и методи за лечение на гръбначни изкривявания, всеки може да се възползва от всяка една школа, някои терапевти имат изкарани курсове по няколко методи на лечение и могат да се комбинират. Всички методи помагат за борбата с лечението на гръбначните изкривявания, доказани са във времето и в бората с тежки изкривявания. Видовете методи биват:
- ISST – International Schroth 3- dimensional Scoliosis Therapy – международно 3D Шрот лечение на сколиоза (Германия)
- BSPTS – Концепцията на Риго – Концепцията на д-р Риго използва и доразвива принципите на Шрот (Schroth)
- SEAS – Scientific Exercises Approach to Scoliosis – научен подход за упражнения при сколиоза (Италия), разработен от ISICO и д-р Микеле Романи
- FITS – Functional Individual Therapy of Scoliosis – функционална индивидуална терапия за сколиоза, разработен от Marianna Bialek PT, PhD и Andrej M’hango PT, PhD, D.O. (Полша)
Това са най-съвременните методи за лечение на сколиоза в България. Всеки от тях си има методика по която да се работи продължително.
Лечението на сколиоза е начин на живот не само лечение за определено време.
Автор: Петър Кожухаров, детски физиотерапевт