Насоки за разведени родители
Какво да правите?
Обгрижвайте децата си, колкото можете повече. Показвайте им обичта си чрез своите думи и действия.
Обяснете на децата си, че разводът не е по тяхна вина. И имайте предвид, че те ще имат нужда да чуят това повече от един път.
Уверете децата си, че ще бъдат в безопасност. Нека вашите деца знаят, че и двамата родители ще продължат да се грижат за тях по най-добрия начин.
Кажете им, че е добре да обичат и мама, и татко, както преди развода. Вдъхнете им увереност, че любовта, която имат и към двамата родители, не е необходимо да се променя.
Поддържайте връзката на децата си с другия родител. Информирайте другия родител за специални събития, училищни занимания или извънкласни дейности, когато е възможно.
Изслушвайте децата си. Уважавайте факта, че чувствата на децата може да са различни от вашите собствени. Правете всичко възможно да ги изслушвате, без да ги критикувате, поправяте или пък да се опитвате да промените начина, по който се чувстват.
Нека децата знаят, че няма нищо нередно в това да изразяват как наистина се чувстват. Не забравяйте, че те ще се нуждаят от помощ при научаването на безопасни и здравословни начини да изразят чувствата си. Не забравяйте да им предоставите опции, които работят за вашето семейство.
Подкрепете ги и нека те знаят, че са част от две семейства. Не е редно да карате децата да се чувстват виновни или сякаш трябва да избират кой е техният „истински“ или „по-добър“ дом.
Помогнете им да се чувстват като у дома си и с двамата родители, независимо от времето, прекарано с всеки от тях. Уверете се, че децата усещат онова чувство за принадлежност и имат своето място във всеки дом. Дори ако това е само част от стая, вие, заедно с децата си, създавате специално пространство, където да пазят важните за тях неща. Дайте възможност да направят своя принос или да добавят собствени щрихи, защото това определено би било полезно за тях, а и не само.
Осигурете им както дисциплина, така и любов. Децата ще се нуждаят от помощта и авторитета ви особено в трудните моменти.
Не правете това!
Не говорете лоши неща за другия родител на детето си, не го съдете или критикувайте. Всъщност децата буквално се възприемат като „половин мама“ и „половин татко“. Когато нападате другия родител, вие все едно атакувате детето си. Други значими възрастни в живота на вашето дете (т.е. доведени, баби и дядовци, приятели или други членове на семейството) трябва да следват същите принципи.
Не утежнявайте децата си с подробности свързани с развода, това е нещо между възрастните. Рядко е в интерес на децата да бъдат излагани на информация относно съдебни дела, издръжка на деца, финансови проблеми или интимни подробности около развода. Обикновено децата се чувстват много объркани и притиснати, когато родителите ги излагат на проблеми между възрастните.
Не използвайте децата си като пратеници или шпиони. Бъдете отговорни като намирате начини да общувате с бившия си съпруг/а.
Не отвръщайте на огъня с огън, когато другият родител казва или прави нещо вредно, бъдете по-смирени. Опитът да настроите децата с вашата гледна точка може само да ги обърка допълнително и да ги накара да се чувстват разкъсани между двамата родители. Вместо това изберете да подкрепяте децата си, като използвате изказвания от рода на „Съжалявам, че трябваше да чуеш това“ или „Как се чувстваш относно казаното от татко/мама?“
Не дръжте децата си отговорни за вземането на решения свързани с отношенията на възрастните. Децата не трябва да бъдат притискани да вземат решения относно графиците на родителите, с кого да живеят или как да се справят с домакинските задължения.
Не е редно в такава ситуация децата ви да станат ваши най-добри приятели. Те не трябва да се чувстват отговорни за емоционалното неблагосъстояние на родителите си. Уверете се, че имате на кого друг да споделяте чувствата си относно развода.
Не обвинявайте децата, когато попитат каква е причината за развода. Те не трябва да бъдат поставяни в позиция, заемаща нечия страна.
Ако единият от родителите няма възможност да изплати издръжката на детето, това не дава право на другия родител да забранява срещите на детето с него. Защото и двете действия (неизплащане на издръжка и забрана за виждане на дете с родител) са незаконни и биват разглеждани от съда.
Не се опитвайте да купувате любовта на детето си или пък да я демонстрирате пред другия родител. Докато децата се радват на подаръци, най-важното е времето, което прекарвате с тях, а не нещата, които сте им купили.
Не губете чувството си за хумор. Смехът е полезен особено в стресови ситуации.
Източник. Благодарим за доброволния превод на Елизабет Пешева!