Как да се справим с лошото поведение в различните възрасти?
Защо децата „не чуват“? Доброто възпитание ще ни спаси ли от лошо поведение? Лош родител ли съм, ако детето ми блъска и хвърля?
Тантрум, бебешки пубертет, мързел, напук, инат, тийнейджър – думи, които водят със себе си горчив привкус и дори страх от предстоящото. Често към тези определения на периоди или поведение се подава съвет, че „всичко ще мине, трябва търпение“.
Тази препоръка е колкото ценна, толкова и объркваща, защото тя не ни дава отговор защо се случва, не ни дава спокойствието, че сме направили необходимото, че сме се отнесли към децата си съобразно техните нужди. В същото време не спираме да търсим, да четем, да питаме.
Защо тогава не виждаме резултата?
В предстоящия уебинар ще разгледаме лошото поведение през контекста на съответната възраст и ще зададем отправните точки за най-често срещаните предизвикателства към родителя:
- безпричинен рев и тантрум в бебешкия пубертет;
- правене напук и инат в предучилищна;
- образователни затруднения и мързел в началните класове;
- арогантно и грубо отношение през юношеството;
- липса на мотивация около пълнолетието.
Елица Диамандиева – докторант по педагогика, специалист по детско развитие и пълноценно общуване. Консултант по семейно възпитание, педагог и методик в неформални организации за детска грижа и родител, основател на “Градината на Детството“ и “Подкрепа за Будни Родители”. Над 10 г. активист в сферата на неформалното образование и възпитание, със задълбочен интерес в ранното детско развитие и израстването на здрава и хармонична личност, владеене на емпатичен подход и ненасилствена комуникация.