Детето ви често ли казва “Не мога!, “Другите са по-добри от мен!”, “Не се харесвам!”и други? Често ли използва думи като “винаги”, “никога”, “всички”, когато говори за другите и за събитията? А забелязали ли сте, че когато се сравнява със своите връстници, сравнението не е в негова полза? В уeбинара ще намерите отговори и на други въпроси като: Какво е самооценка и защо е важна? Наследяват ли децата ниската самооценка на родителите си? Как можем да подобрим самооценката на детето у дома? Какво е заучена безпомощност? Теодора Пампулова e детски психолог, автор на статии и книги свързани с ранното детско …
Като възрастни често повтаряме възпитателните модели на своите родители или изграждаме свои, според собствените очаквания за това от какво има нужда детето. В този уебинар ще отговорим на много въпроси като: Често ли хвалите детето? Казвате ли му “Браво!”, или “Гордея се с това, че имаш шестица/ че си изяде супата!” и т.н.? А знаете ли каква е разликата между похвала и насърчаване? Защо хваленето трябва да остане в миналото според позитивното родителство? Какво казваме ние и какво несъзнавано разбира за себе си детето? Защо думи изречени в ранното детство се помнят за цял живот? Как неусетно учим децата си …
Заедно с Теодора Пампулова в ще поговорим за тийн бунтовете: – В какво се изразява кризата на идентичността? – Защо тийнейджърът се бунтува и до кога продължава здравословния бунт? – Позитивно възпитание и родителски хитрини за бунтуващи се тийнове Събитието е част от поредицата Тийнейджърство на Академия за родители с подкрепата на Dove Self-esteem project https://bit.ly/3sCKnkg
Психологът Теодора Пампулова ще ни разкаже за правилата в семейството и как те помагат във възпитанието на децата. Теодора Пампулова е детски психолог, педагогически съветник в ЕГ „Иван Вазов” и регионален председател на Дружеството на психолозите в България. Уебинарът е безплатен за всички, които се включат на живо, а записите са достъпни за хората с месечен, шестмесечен или годишен достъп до ресурсите на Академия за родители. Запишете се безплатно тук.
Още от раждането бебето е свързано драматично с възрастните, които се грижат за него. Отношенията между тях определят начина, по който то ще възприема света, който го заобикаля. Времето до прохождането на детето е от критично значение за изграждането на жизнената позиция, която остава за цял живот и влияе върху действията и решенията. В настоящия уебинар ще дадем отговори на следните въпроси: Към кого се привързва детето? Как усмивката и плача на бебето поддържат взаимността? Кои са стадиите на привързването и защо са важни? Съществуват ли доказателства за изграденото привързване между детето и възрастния? Как да установим качеството на привързването? …
Учудващо малко са децата, които растат в среда, която свободно насърчава изразяване на емоциите. Вместо това повечето от малчуганите се научават да потискат чувствата си много рано, за да се подчинят на изискванията на родителите и обществото. Според многобройни изследвания потисканите чувства въздействат негативно върху детското здраве. Ако малкият човек се оплаква често от здравословни проблеми, а педиатърът казва, че няма физическа причина за тях, е време да се запитате: „Щастливо ли е детето ми?“ Как се формира представата ни за нас самите в ранното детство и каква е ролята на емоциите? Кои са емоциите, които се отразяват негативно върху …