Силата на безусловната любов
Безусловната любов е един от най-важните дарове, които можем да получим като деца. Тя е най-добрият подарък, който можем да дадем на нашите деца, когато станем родители.
Безусловна любов е това, от което всички се нуждаем
Но защо е толкова важна? Защото се отразява на много аспекти от психическото и физическото здраве. Множество проучвания показват позитивните ефекти от безусловната любов, включително:
- Здравословно мозъчно развитие в детска възраст
- По-добри умения за създаване на позитивни взаимоотношения
- По-голяма издръжливост при стрес
- По-здрава имунна система
Учените успяват да документират негативните ефекти, когато децата не са безрезервно обичани. Доказателствата показват, че тя е един от най-мощните фактори при развитието на децата и тийнейджърите.
Условна срещу безусловна любов
Когато родителите приемат, обичат и демонстрират привързаност към децата си, дори когато те правят грешки, това е безусловна любов. С други думи, това е форма на любов без да очакваш нищо в замяна. Родителите просто обичат децата си за това, което са.
От друга страна, условната любов дава усещането у децата, че трябва да заслужат любовта на родителите си. Децата чувстват, че трябва да изпълнят очакванията им, за да получат одобрение и привързаност. Като резултат, тези деца са по-склонни към тревожност и несигурност дали заслужават любов, дори в зряла възраст.
Истина е, че условната любов и авторитарният начин на отглеждане спомагат за високи постижения при деца и тийнейджъри. Въпреки това, негативният ефект от това взима превес над тези ‘предимства’. Серия от проучвания със студенти показва, че тези, които се опитват да заслужат любовта на родителите, са по-склонни да се държат както родителите им биха искали да се държат. В резултат, те са по-склонни да не харесват семейството си, да се чувстват засрамени или виновни.
Учените също изучават и майки, които като деца са усещали обич само когато са оправдавали очакванията на своите родители. Вследствие на това, те чувстват, че не заслужават да бъдат обичани като възрастни. Въпреки това, тези майки са по-склонни да използват условности, за да показват нежност към децата си. И така, цикълът се затваря.
Влиянието на безусловната любов върху развиващия се мозък
Много проучвания показват, че травматичните взаимоотношения с родителите от детството имат значителен отрицателен ефект върху мозъчното развитие. Проучване от 2012 година показва, че децата с грижовни майки имат по-голям хипокампус спрямо тези, които са били емоционално пренебрегвани. Хипокампусът е тази част от мозъка, която контролира памет, умения за учене и отговор при стрес.
Връзката между емоционална небрежност и заболявания
Въздържането от любов може да има физически ефекти върху детството. Учени от университета McGill в Монреал откриват, че деца с авторитарни родители – родители, поставящи твърде много фокус върху постижения и рядко показващи нежност – са по-склонни към наднормено тегло в сравнение с деца с грижовни родители. Проучване сред 40 хиляди деца на възраст между 6 и 11 години показва, че авторитарните родители имат 37% по-голям шанс да имат деца с наднормено тегло.
В следствие на това, емоционалното пренебрегване има негативни биологични последствия в живота като възрастни. Проучване от 2013 година показва, че родители, които са изпитвали липса на нежност в детска възраст са по-стресирани и предразположени към заболявания.
Учените изследват индивиди, които са изпитвали емоционален или физически тормоз като деца, с малко или никаква любов и грижа от родителите. Тези възрастни имат по-висок риск от заболявания. Въпреки това, проучването доказва, че родителската топлина и грижа предпазват децата от негативния ефект на детския стрес, както и намалява рисковете в по-нататъшна възраст. Това следва да покаже, че ефекта на безусловната любов върху физическото здраве е неоспорима.
Безусловната любов създава основи за здравословни взаимоотношения
Още едно проучване за взаимоотношенията родители-деца показва, че майки, които контролират по-малко, когато играят с малките си деца, имат по-здрави връзки с тях. В последствие учените смятат, че децата на по-малко контролиращи майки се чувстват по-добре приети и обичани, което води до по-здрави връзки.
Безусловната любов има силно влияние между отношенията родители-деца. Тази връзка определя уменията на детето да формира неподправени връзки и колко лесно ще продължи да ги създава като тийнейджър или възрастен. Децата или тийнейджърите със силна привързаност знаят, че родителите им са винаги насреща емоционално и отзивчиви, когато трябва да се погрижат за тях. По този начин децата се учат да вярват и да разчитат на останалите и умеят по-добре да владеят емоциите си и да са себе си.
Всичко това позволява да се изградят здрави връзки и да не се чувстват несигурни, тревожни и страхливи, както и да не прибягват до агресия или прекомерна зависимост от други хора.
Безусловната любов и системата за възнаграждение на мозъка
Проучване, разглеждащо невралната база на безусловната любов, очертава зоните в мозъка, които участват в това силно чувство. Учените откриват, че усещането на безусловна любов включва отделна невронна мрежа в мозъка. По-конкретно, седем зони от мозъка са въвлечени в тази емоция. Мрежата включва мозъчни структури, които участват и при усещането на любов към партньора, както и майчина любов. Някои от тези структури са основни компоненти в мозъчната система за възнаграждение. С други думи, зоните, които се активират, когато някой чувства безусловна любов, са зони, които участват в отделянето на допамин.
Състрадание, медитация и безусловна любов
Състраданието е основна съставка на безусловната любов. Ние имаме възможността да заздравим нашия ‘състрадателен мускул’. Медитацията любяща доброта (loving-kindness meditation (LKM)) увеличава способностите ни да усещаме състрадание и любов.
Психологът Барбара Фредриксън изучава влиянието на тази медитация върху емоциите и изграждането на личността. Участниците в проучването практикуват медитацията любяща доброта всеки ден за девет седмици. В следствие на това, учените измерват промените в усещането на позитивни емоции, имунитета им към болести и взаимоотношенията им с други хора. Практикуването на медитацията любяща доброта води до промяна в усещането на широк набор от позитивни емоции като любов, радост, благодарност, задоволство, надежда, гордост, интерес, забавление и почитание.
Друго проучване сравнява мозъците на хора, които са практикували медитацията любяща доброта поне десет хиляди часа, с тези на хора, които тепърва навлизат в медитацията. Учените откриват, че опитните медитатори показват повече активност в островния дял на мозъка и темпорално-париеталната връзка, две зони в мозъка, които са отговорни за усещането на емпатия.
Учени от Университета в Станфорд откриват, че практикуването на тази медитация дори седем минути увеличава усещането на участниците за социална връзка с другите. Тези резултати подсказват, че тази лесна за прилагане техника може да спомогне за увеличаването на позитивни емоции и да намали усещането за социална изолация.
Насочване на безусловната любов навътре към нас
Възрастни, които не са били обичани безусловно като деца, често са много критични към себе си и смятат, че не заслужават любов. Намират за трудно да прощават на себе си за грешките си и да приемат себе си такива, каквито са.
Практикуването на състрадание към себе си може да помогне за преодоляването на травми, свързани с привързаност поради условна любов. Проучвания за самосъстраданието показват множество ползи, някои от които:
- Повече щастие
- Повече оптимизъм
- По-позитивно настроение
- По-силна инициативност
- Усещане за любопитство и откривателство
- Съгласие
- Съвестност
- По-добро умение за връзка с другите
Състраданието към себе си е по-силен мотиватор от самочувствието. Самочувствието разчита на нашите постижения и на мнението на другите за нас. Самосъстраданието, от своя страна, включва постоянните усилия да приемаме себе си и да бъдем добри към себе си – с други думи, безусловна любов към самите нас.
Ако можем да обобщим, децата, които получават безусловна любов от родителите си се справят по-добре със стрес, имат по-добро здраве, стабилно самочувствие и по-добро мозъчно развитие. Това е много важно за емоционалното и физическо здраве. В заключение, хора на всякаква възраст могат да укрепят умението да обичат себе си и другите безусловно – практикувайки състрадание и самосъстрадание всеки ден.
Източник: Newportacademy.com
Благодарим за доброволния превод на Екатерина Мутафчиева.