Валерия Рачева: важно е да мислим за децата като за деца
Какво споделя Валерия Рачева за майчинството и професионалния си път?
Валерия Рачева е майка на момче и детски психолог с над 10 години опит. Сертифицира се като хранителен терапевт към SOS Approach to Feeding. Към момента има консултантско ниво. Създател е на блога за хранителна терапия The Magic Of Eating, с който иска да достигне до повече семейства, за които храненето с дете е голямо предизвикателство.
Валерия, кое е най-голямото ти предизвикателство като родител до момента?
До сега не се бях замисляла по въпроса. Мисля, че са непоисканите съвети и коментарите от околните. Имам ясно поставени принципи и разбирания, но понякога чуждата намеса ми идва в повече, особено от непознати. А хората могат да бъдат много „услужливи“ в най-точните моменти. Понякога не съм успявала и съм влизала с по-остри реплики, но вече не си го позволявам, после пиля на главата на мъжа ми, докато ми мине емоцията.
Как родителството промени характера ти и разбиранията ти за “нещата от живота”?
Смятам, че всеки родител поставя детето си на първо място и появата на сина ми ми помогна да започна да отказвам. Преди да родя можех да намеря място в графика си за всеки, вече не е така. Работното ми време по-малко плаващо, защото държа да съм в добра кондиция за времето, прекарано със семейството.
Като какъв родител се определяш?
По-скоро взискателен, но и подкрепящ. Оставям доста свобода на сина ми, когато покаже, че може да се справи с нея, обаче.
А какъв искаш да бъдеш и какво не ти достига за това на този етап?
Искам да бъде повече до него. Със сигурност не ми достига време към момента, за да покрия моите собствени представи за това.
Каква информация ти липсваше в началото на родителството и каква ти липсва сега?
Аз съм от хората, които четат информация, когато им трябва. Не съм се подготвяла предварително за нищо общо взето и винаги, когато ми трябва нещо го намирам, независимо дали от български или чуждестранен източник. Като цяло смятам, че сме претрупани с информация.
Има ли книга/подкаст или канал, който ти е помогнал много? Как ти помогна?
Двете книги, които много харесвам и препоръчвам са „Книгата, която искате родителите ви да бяха прочели“ на Филипа Пери и „Бебе made in France“ на Памела Дракърман. Помогнаха ми още повече да осъзная колко е важно да мисли за децата като за деца и да ми помогнат да бъда достатъчно спокойна в начините, по които отглеждаме сина ни у дома.
Как се грижиш за себе си и как си почиваш с дете, работа, събития?
Имам чудесен съпруг до себе си, с когото сме се стиковали страхотно, а също така и много добре подреден график. Винаги си пиша нещата, които трябва да свърша и ги разграфявам по часове, това ми действа много успокояващо. Виждам си деня пред себе си и намирам време за всичко.
Като цяло съм динамичен човек и трудно си почивам като съм на едно място, за това редовно ходим сред природата. Имаме си две кучета и задължителността на разходките сме я превърнали в ритуал за релакс и семейно изживяване.
Гледам да не пренебрегвам и личното си време, дори това да са 10 минути в колата, преди да се кача у дома.
Как постигаш баланс между семейство, кариера, лично развитие и нужди?
Не мисля, че е напълно постигнат. По-скоро съм в хармония с ежедневието си.
Сподели като родител с родители три неща (знания, умения, практики), които много са улеснили ежедневието ти с децата?
- Осигуряване на предвидимост в ежедневието на детето;
- Валидиране на емоциите на детето;
- Подкрепяне на самостоятелността на детето.
Имаш сериозен опит като детски психолог. Защо се насочи точно към хранителна терапия?
В работата ми започнаха да ме търсят все по-често родители със заявка, че детето им е „злоядо“ и мнението е, че проблемът е психологически. Започнах да търся информация за проблеми при храненето, попаднах на SOS Approach to Feeding и много ми допадна.
Подходът взима под внимание всички аспекти на храненето – двигателен, сензорен и емоционален. Самата основателка на програмата е психолог, изслушах нейни интервюта, прочетох нейни статии, а след комуникацията ми с нея, осъзнах колко силна е връзката между двете. И ми се прииска темата да стане по-популярна и у нас.
Попитахме Валерия Рачева, какво е хранителна терапия.
Валерия Рачева отговори: Най-общо казано хранителна терапия се случва, когато обучен специалист подпомага детето да приема и консумира разнообразен вид храна. Хранителния терапевт работи с цялото семейство – родител и дете, през различни игри и сензорни дейности.
Какви са най-честите проблеми с храненето на децата, с които родителите се обръщат към теб?
Най-често се свързват с мен, защото детето яде много еднообразна храна; не може да приема нова храна и когато общото хранене на маса се случва като война.
Колко е важно да се храним заедно с децата? Защо?
С едно семейно хранене даваме много послания на детето. Показваме му как се храним и какви са маниерите на масата, показваме му че храната е важна част от ежедневието ни и че храненето е емоционален и социален акт. Едно семейно хранене ни сплотява и дава повече увереност на детето в себе си и в семейството.
Какво ти носи най-голямо удовлетворение в работата ти?
Когато децата вървят напред, всяка малка крачка към постигане на нещо ново. Когато родителите започнат да се чувстват по-спокойни и станат по-подкрепящи и освободени в общуването с децата си. Много често те се фокусират върху негативите и трудно успяват да видят колко детето се старае и опитва.
Ако трябва да дадеш само един професионален съвет на родителите – какъв ще е той?
Поставяйте се на мястото на децата си. Винаги се опитвайте да гледате света и случващото се през очите им. Много често, когато консултирам родители се опитвам да им обясня нагледно какво провокира поведението на детето, за да могат да го разберат. Много често, когато родителите „погледнат“, виждат себе си и започват да разбират повече реакциите им.
С Валерия Рачева ще можеш да се запознаеш на Академия за родители на открито на 16 и 17 юли, Sofia Summer Fest.