Отново на работа след майчинство
10 полезни стъпки, които ще улеснят връщането на работа след отпуск по майчинство
Родила си прекрасно дете. Прекарала си няколко месеца или година-две, отдадена изцяло на отглеждането и възпитанието на малкото съкровище. Но ето, че идва момент, в който трябва да се върнеш отново на работа. Понякога дори само мисълта, че времето е настъпило, предизвиква смесени чувства. Предизвикателството на работещата майка е голямо.
Преходът, който ти предстои, неминуемо ще бъде изпълнен с притеснение, натоварване и стрес. Затова ти предлагаме списък с няколко практични и полезни стъпки, чрез които да направиш връщането на работа по-безболезнено. С тях ще преминеш предизвикателството по-спокойно и уверено. Защото ти си майка, а майките са истинските супер герои за своите деца.
1. Направи си предварителна среща
Минали са месеци, а може би година или две, откакто за последно си била на своето работно място. Дори да си поддържала някаква връзка с част от колегите, не очаквай че ще ги изненадаш приятно, ако се появиш в офиса за първия си работен ден след майчинство.
Подготви себе си и тях, че скоро се завръщаш. Организирай си среща с твоя работодател и пряк ръководител поне 2-3 седмици преди да се върнеш на работа. Обсъди възможностите за гъвкаво работно време и очертайте заедно старите и новите ти професионални задължения. Препоръчително е още в началото да се договорите, как ще процедирате, когато детето се разболее, например. Дай възможност и време на твоя работодател да помисли и да предложи варианти, но бъди готова и с твои предложения.
2. Не оставяй всичко за последния момент
За да си осигуриш по-спокойно начало, не оставяй всичко за последния момент. Няколко дни до седмица преди връщането в офиса, отскочи до работното място за няколко часа. Така ще се подготвиш психологически и ще да се адаптираш по-лесно.
Ако детето ти не е на ясла или градина и все още не си наела детегледачка, прекарвай по-малко време с него. Това ще му помогне да свикне без теб и да се приспособи към новата ситуация.
3. Обмени опит с работещите майки в офиса
Чудесна идея е да поговориш с колеги – работещи майки, които да споделят своя опит. Попитай ги какви са били техните притеснения в началото, как са ги преодолели и какви съвети биха могли да ти дадат. Благодарение на общата тема – децата, ще се сближиш с колегите.
4. Нека първата работна седмица започне!
Много по-лесно ще ти е, ако “новият” ти професионален живот НЕ започне в понеделник. Нека първият ти работен ден да е сряда, например. Така първата ти работна седмица ще е по-кратка и преходът – по-лесен.
5. Не тръгвай с погрешни очаквания!
Не тръгвай с очаквания, че нещата са съвсем същите. Нито, че са коренно различни. Най-добре да подходиш като към нова работа, която ти е малко позната. В началото задавай повече въпроси, опознай отново колегите, ориентирайте се в отношенията и в работната среда. Учи!
Не очаквай, че ти ще си същия продуктивен специалист, който си била преди раждането. Не поемай твърде много задължения още в началото, за да не попаднеш в капана на burnout. Не изпадай в паника, ако някоя дейност, която преди ти се е отдавала за 5 минути, сега ти отнема минимум 30. Нужни са ти няколко дни практика. Дай си време и търси баланса между очаквания и възможности!
6. В края на първия работен ден
Докато пътуваш за вкъщи, планирай предстоящото за следващия работен ден. След това се фокусирай изцяло върху детето и семейството. Има голяма вероятност, малкият наследник да ти е сърдит и да те посрещне с кисела физиономия. Това обаче не означава, че не се радва да те види. Прояви търпение, въображение и творчество, за да го развеселиш и да прекарате най-хубаво оставащото време от деня заедно.
7. Добро планиране на деня
Когато ходиш на работа, денят протича по съвсем различен начин. Колкото по-бързо се адаптираш, толкова по-добре за теб. Изгради си навик да планираш деня си. Сутрин задължително отделяй време за себе си. Вземи контрастен душ, направи кратка йога сесия, изпий ароматно кафе или се гримирай на спокойствие. Опитай се да не бързаш.
След работа залагай на лесни и вкусни рецепти и домакински трикове. Разпределяй домашните задължения между членовете на семейството. Така ще ти остава повече време за любимите хора.
8. Мисли позитивно
За всичко е нужно време! На теб също ти е нужно време, за да свикнеш с новия ритъм на работеща майка. Мисли позитивно и не позволявай стресът да те завладее. Отделяй си поне по няколко минути на ден, за да релаксираш. Повтаряй си, че промяната е за добро. Бързо ще забележиш, че си станала още по-отговорна, по-търпелива и гъвкава. Бъди сигурна, че детето ти е помогнало да станеш по-активна и организирана и да се справяш по-добре на всички поприща.
9. Твоят нов ден
Опитай се да не мислиш постоянно за детето. Какво прави, добре ли е, дали е гладно, дали плаче… Концентрирай се върху момента тук и сега. Ти си на работа и от теб се очаква да си фокусирана. Използвай времето си пълноценно!
Опитвай се да се възползваш максимално и от работните почивки. Обядвай спокойно с колегите, общувай с тях и се приобщи към екипа. Можеш да използваш обедната почивка и за да останеш насаме със себе си, да се заредиш с енергия или да напазаруваш.
10. Приоритети
Винаги се питай кои са най-важните за теб неща. Това ще ти помогне да се отърсиш от проблемите и да събереш нови сили. Когато се прибираш вкъщи, символично оставяй проблемите от работа до входната врата.
Да съвместяваш едновременно ролите на грижовна майка и професионалист, е предизвикателство. Успехът зависи от това, винаги да помниш кои са приоритетите ти. Тогава нещата наистина ще се подредят!
Гост автор: Татяна Босилкова