5 мита за детския сън
Ясно си спомням, както повечето майки сигурна съм, момента, в който родих първото си дете. Бях абсолютно погълната от чувства на любов и благодарност. И тогава, около десет до петнадесет минути по-късно, бях затрупана от съвети, предложения и информация. Всичко това ми беше стоварено с най-добри намерения, но въпреки това ми дойде вповече. Не мога да си представя колко пъти чух думите: „Трябва“, „Със сигурност искаш“ и „Необходимо е“. Ако няма такова число като „квинтилион“, то трябва да бъде измислено специално, за да се измери броя на съветите, които една майка получава през първата година от майчинството.
Няма такова нещо като майка, която не е всеотдайна. Тази работа е на пълен работен ден, без значение дали си стоите вкъщи, или сте работеща майка или нещо по средата. Децата ви са в ума ви денонощно, независимо какво друго се случва. Освен това, сме склонни да търсим много информация от различни източници – интернет, книги или свекървата. Неизбежно е да получаваме противоречиви съвети.
Искам да се съсредоточа върху моята експертна област, а именно съня. И да се опитам да разсея някои от най-популярните митове, които съм виждала във форуми за родители, чувал съм от групите за майки, с които съм разговаряла или които са ми писали във Facebook.
-
Прекаленото спане през деня означава, че бебето ви ще будува през нощта.
Тук говорим за новородените, разбира се. Това е малко вероятно, освен в екстремни случаи. Освен ако вашето мъниче не спи на практика по цял ден и през цялата нощ, вероятно не е нужно да се занимавате с продължителността на дрямките му. Новородените се нуждаят от много сън. Всъщност до около 6 месеца, не препоръчвам вашето мъниче да будува повече от около 2 – 2 1/2 часа наведнъж. За новородените този интервал е по-скоро 45 минути до един час. Това, което държи бебетата будни през нощта, повече от всичко друго, е преумората.
Може би си мислите, че изтощеното бебе е по-вероятно да спи цяла нощ, отколкото това, което е спало по цял ден, но всъщност е точно обратното. Причината, поради която го наричаме „преуморено“, е, че бебето е пропуснало фазата „умора“ и тялото му получава нов прилив на енергия, което му пречи да заспи и да спи непробудно. Бебе, което е имало достатъчно количество сън през деня, е много по-малко вероятно да пропусне т. нар. „прозорец за сън“. Съществуват значителни вариации в зависимост от възрастта на бебето и продължителността на дрямката му, но до тази 6-месечна граница наистина не е необичайно бебето да спи по около 5 часа на ден освен нощния сън, така че ако вашето бебе е все още в тези граници, оставете го да си подремва.
-
Сънят е естествено явление, което не може да бъде научено.
Сънят е нещо естествено, безспорно. Всеки човек се събужда и заспива по няколко пъти на нощ, независимо от възрастта си. Така че не, не можете да научите детето си да му се приспива. Това, на което обаче може да го научите, е способността да заспива отново самостоятелно, след като се е пробудило. Типичното „неспящо“ бебе има не по-малко нужда от сън. Най-вероятно това е бебе, което току-що се е научило да разчита на външна помощ, за да заспи, когато се събуди. След като вашето мъниче разбере как да заспива без помощ от външни източници, то започва да слива тези цикли на съня без абсолютно никакво усилие и именно това е „тайната“ на „спането по цяла нощ “, както повечето родители го разбират.
-
Бебетата естествено диктуват собствения си режим за сън
Идеята, че детската физиология е толкова безупречна, естествено програмирана да регулира графика на бебето, за мен е неправдоподобна. Така както бебето не се ражда готово за бягане, както да речем, бебетата антилопи, които се разхождат шест минути след раждането, изпреварвайки хищниците в рамките на един ден, нашите бебета са много сладки, но очевидно не са толкова подготвени за самостоятелен живот.
Нашите бебета се нуждаят от много грижи и помощ в тяхното развитие. Техните цикли на съня са невероятно непостоянни, ако не бъдат регулирани. Ако пропуснат естествения си цикъл на сън само с половин час, производството на кортизол може да се увеличи, което води до прилив на енергия и нещата бързо излизат извън контрол. Така че колкото и да ми се иска бебетата да могат просто да заспят, когато са уморени, това съм забелязала, че просто не се случва по този начин. Това не означава, че не трябва да отговаряте на сигналите им, но и не трябва да разчитате изключително на тях.
-
Обучението по сън е стресиращо за бебето и може да повлияе на привързаността родител-дете.
Не. И тук не само аз съм на това мнение. На същото мнение е и Американската академия по педиатрия, която е един от най-надеждните източници на информация за здравето на бебето. Според проучване от 2016 г., проведено от осем от техните най-добри изследователи, поведенческата интервенция (т. нар. Sleep training) „осигурява значителни ползи от съня извън контрол. Въпреки това, няма неблагоприятни реакции на стрес или дългосрочни ефекти върху привързаността дете-родител или детските емоции и поведение.” Това е доста еднозначно твърдение.
-
Бебетата не са „проектирани“ да спят през нощта.
Доверяването на 100% на физиологията на вашето дете да диктува графика на съня му, хранителните му навици, поведението им или почти всеки друг аспект от възпитанието им е рецепта за неуспех. Вашето малко дете проектирано ли е да изяде три килограма желирани мечета? Със сигурност не. Ще го направят ли, ако не се намесите. Без съмнение. Бебето ви създадено ли е да бяга от хищници? Ако е така, никой не е казал това на моите деца, които с радост биха прегърнали гладен сибирски тигър, ако се приближи до тях. Нашите деца се нуждаят от нашата експертиза и авторитет, за да ги водят през ранните им години, а вероятно и в продължение на десетилетия след това. Това е особено вярно, когато става въпрос за съня им. Някои бебета са естествено „спящи“, със сигурност, но не разчитайте на съветите на тези, които ви казват, че бебетата трябва да диктуват графика си. Вие отговаряте, защото знаете най-добре, дори понякога да не се чувствате така.
Очевидно има много повече митове и заблуди около бебетата и техните навици на сън, но това са едни от най-важните. Не забравяйте, че има безброй публикации в социалните медии и уебсайтове, които се представят като факти, но нищо не им пречи да направят това твърдение, независимо от тяхната точност да намерите рецензирани научни изследвания за всички неща, свързани с бебето, и надеждни източници като Американската академия по педиатрия, Националните здравни институти, Британската национална здравна служба, Канадската болница за деца, и други национални детски здравни организации са отлични източници на информация, с които можете да се чувствате уверени, за да отговорите на въпроси относно здравето на вашето бебе.
Материалът е част от Наръчник за бременност, раждане и първи грижи.