Емилия Сотирова: Бъдете отговорни – не виновни
Емилия Сотирова е Магистър „Психологично Консултиране“ и Бакалавър „Психология“. Тя е школуван семеен консултант по Фамилна терапия, през Структурен и Системен подход, в Институт по Психодрама, Индивидуална и Групова Психотерапия „Бернхард Ахтенберг“. Допълнително, тя е преминала обучение и в школите по Когнитивно-поведенческа терапия, и Психодрама.
Емилия Сотирова има опит при воденето на фокус групи, тренинги, обучения и лекции. В практиката си работи предимно с деца, юноши, семейства и двойки. Работи с проблеми, като психосоматични симптоми, депресия, тревожност, емоционална нестабилност, загуба, раздяла, несигурност, семейни проблеми, проблеми на работната среда, зависимости и други.
Емилия Сотирова е един от основателите на Психологичен център СОВА във Варна и работи в центъра от 2015, като семеен консултант, психотерапевт и психолог.
Защо избра да си семеен консултант?
Нямах намерение да ставам семеен консултант. За сметка на това, още от дете знам, че ще бъда психолог, практикуващ индивидуална терапия. В процеса на обучаване в психотерапевтичната школа по семейно консултиране, пред мен се откри светът на отношенията, не просто на индивидуалните преживявания. Една палитра от променливи, динамични процеси, взаимосвързаност, мрежа от вярвания, преплетени в една обща идея за заедност. Толкова удивителна е семейната система.
Както се казва, long story short, семейната терапия избра мен. А аз силно вярвам, че за да бъдеш семеен консултант трябва да можеш да разбираш какво стои зад дадено поведение. Да чуваш смисъла отвъд съдържанието. Да хващаш процесите на взаимодействие.
Какво те мотивира да ставаш сутрин?
Желанието за промяна. Това е моята движеща сила, която се оказва неизчерпаем източник на креативност за мен. Моето лично желание за промяна е свързано с промяна в разбирането ни за психика и психичен свят. Промяна към повишаване на психологичната ни култура, промяна в разбиранията ни за човешките взаимоотношения. Но и желанието за промяна на клиентите, с които работя всеки ден и което всъщност ги води при мен. Желанието им за промяна във връзката им, в отношенията им с партньора, с децата си, промяна в отношението им към самите себе си.
Най-големият мит за родителството според Емилия Сотирова?
Колкото повече обяснявам на детето – толкова по-добре то ще ме разбере. Децата разбират и учат през реакциите ни като родители, през поведението ни, интонацията ни, отношението ни, дори погледът ни. Тук важи с пълна сила основното правило в теорията за комуникацията – не е важно какво казваш, а как го казваш. Ако детето ни се страхува от паяци и ние спокойно стоим с него и му говорим как паяците са членестоноги, то ще се успокои. Не от информацията, която му даваме, а от това, че ние излъчваме спокойствие, докато говорим.
И обратното. Ако за нас е важно детето ни да си прибира играчките и вече няколко пъти сме му го казвали с очакването то да разбере нас. То ще чува само нашето раздразнение и неодобрение (не е защото детето не си прибира играчките, а защото не се съобразява с нашите желания). Това може да действа доста демотивиращо и объркващо на детето. „Защо щом е нещо хубаво да си прибирам играчките, мама е толкова ядосана като ми говори за това. Аз не се ядосвам като ям сладолед – сладоледът е нещо хубаво.“ Може също да събуди раздразнение и недоволство у самото дете. Но, ако детето усеща споделеност – да му покажем, защо е важно за нас да си прибира играчките – то то ще иска да е част от нещото, което е важно за нас. Ще разбира смисъла и ще стане важно и за него.
А кое е най-голямото предизвикателство на днешния родител и как ти би го разрешила?
От това, което виждам в практика си, най-голямото предизвикателство за един родител е да се справя с емоциите, както своите, така и на детето си. Да ги забелязва, да ги разбира, да успява да ги опише в думи. Работя с изключително интелигенти родители и техните изключително интелигентни деца. Но когато заговорим за емоции и чувства – става трудно да бъдат назовани и описани. А в същината на едни взаимоотношения са емоциите и когато нямаме думи да ги изговорим, започваме да го правим през поведението си или през някакъв симптом.
Съвет от Емилия Сотирова за всички родители
За мен съветването е един от най-неефективните начини да предадеш някакво знание или послание. Но ако има нещо, което бих могла да формулирам като съвет, то то е и нещо, което ми се иска да интегрираме във вътрешния си свят не само като родители, но и като личности. Бъдете отговорни – не виновни. Разликата между това да поемаме отговорност за действията си и чувствата си, и това да се чувстваме виновни за тях е огромна.
Според теб има ли книга, която всеки родител трябва да прочете?
Според мен книгите трябва да ги четем, за да се информираме, да обогатяваме общата си култура, надграждаме знания, да се разтоварваме. Но е важно да не се опитваме да решаваме проблемите си през тях. За проблемите е добре да се обърнем към специалист.