5 химични вещества, които биха могли да навредят на фертилитета
Повечето от нас знаят, че пластмасата има вредно въздействие върху околната среда. Но използването й има потенциален неблагоприятен ефект и върху репродуктивната ни система. Причината за това са т.нар. ендокринни дисруптори (endocrine-disrupting chemicals) или химични вещества, нарушаващи функциите на ендокринната система. Въпросните химикали не се ограничават само с пластмасовите опаковки. Те могат да бъдат открити в редица почистващи продукти, битова химия и козметични средства, с които се сблъскваме ежедневно.
В тази статия ще се спрем на това, какво правят ендокринните дисруптори, как влияят на плодовитостта, в кои продукти се съдържат и ще посочим лесни стъпки, с които да намалим излагането на тези вредни агенти.
Най-важното накратко:
- Ендокринните дисруптори (ЕД) рефлектират върху хормоните в човешкото тяло, произвеждани от ендокринната система, като смущават функциите й и и я карат да образува повече или по-малко от необходимото количество, водейки до дисбаланс.
- ЕД влияят на половите хормони (естроген и тестостерон), както и на хормоните на щитовиднта жлеза.
- Учени изследват вероятна връзка между ендокринните дисруптури и състояния като синдром на поликистозните яйчници, миоми в матката и ендометриоза.
- Експерти докладват, че намаленото излагане на ЕД има позитивен ефект върху здравето, и в частност върху репродуктивните функции.
Каква роля играят ендокринните дисруптури в човешкото тяло.
Химикалите не са непременно зло – те са важна и значима част от живота. Но направените от човешка ръка химикали (синтетични) ЕД имитират естествените хормони в тялото. Така нарушават баланса в ендокринната система: комуникационна мрежа от жлези, генериращи хормони, които регулират метаболизма, растежа и развитието, функции на тъканите, полови процеси, възпроизвеждане, сън и настроение, както и много други.
Ендокринните химикали могат да подлъжат тялото да мисли, че има повишена концентрация на хормони, отколкото е в действителност. На свой ред организмът отговаря или карайки жлезата да спре да произвежда дадения хормон, или като увеличи работата си.
ЕД влияят върху нивата на половите хормони, което от своя страна се отразява на оплодителните способности (както при мъжа, така и при жената). Връзката между ЕД и състояния като синдром на поликистозни яйчници, миоми на матката и ендометриоза също е предмет на изследване. Тези заболявания могат да се отразят на овулацията, шансовете за оплождане и имплантация на оплодената яйцеклетка и вероятността за износване на плода до термин.
Как да намалим излагането на ендокринни дисруптори?
Първото нещо е да си дадете сметка, че целта не е да намалите до нула сблъсъка с въпросните субстанции. За съжаление, те са навсякъде и е невъзможно 100%-то им избягване. Препоръчително е обаче да направите някои основни стъпки за редуциране на най-вредните и широкоразпространени химикали:
Бисфенол А (BPA)
Бисфенолът е индустриален химикал, използван за производството на пластмаса. Среща се във всякакви пластмасови опаковки, като бутилки за вода и кутии за съхранение на храна.
Как да го ограничим:
- Използвайте кутии и съдове, направени от стъкло и бутилки за вода от стъкло или стомана. (Някои BPA-free продукти използват техни заместители със същите вредни качества, просто защото не са тествани и изследвани толкова детайлно като Бисфенола).
- Избягвайте касовите бележки от магазините и търговската мрежа. Термичната хартия, на която са напечани касовите бонове, често са покрити с Бисфенол А. Ако можете, предпочитайте такива в дигитален формат.
- Ограничете храните от консерва и предпочитайте замразени продукти или такива в стъклени буркани.
Парабени
Парабените са изкуствени консерванти, които намират широко приложение в козметичната индустрия – козметични, дерматологични препарати и декоративна козметика. Винаги четете съставките на гърба на опаковката и заложете на такива “Без парабени”.
Пестициди
Пестицидите са химични вещества, целящи унищожаването или отблъскването на вредители, предотвратяват образуването на плесен или предпазват от разпространение на бактерии. Срещат се в хранителни продукти, масла за тяло, етерични масла и какаово масло.
Как да се предпазим:
- Избирайте органична продукция и козметика винаги, когато е възможно.
- Мийте щателно плодовете и зеленчуците преди консумация.
Фталати
Фталатите са химични съеднинения, които придават пластичност на пластмасовите изделия. Могат да бъдат открити в пластмасови или найлонови опаковки, продукти за лице, декоративна козметика, лакове за нокти, както и продукти, в чийто списък със съставки фигурира “Аромат” (Fragrance).
Как да намалим излагането:
- Съхранявайте храната в стъклени съдове и избягвайте пластмасата при закупуване на готова храна и напитки.
- Прегледайте съставките в крема си за лице и тяло, както и в различните червила, спирали за очи и лакове за нокти. Ограничете употребата на добавени аромати.
Сулфати
Сулфатите са химикали, използвани като почистващи агенти. Могат да бъдат открити в различни почистващи средства за дома и дори в шампоани. За да намалите вредното им влияние, просто изберете продукти, указани с “без сулфати”(sulfate-free).
Няколко допълнителни съвета за избягване на ендокринните дисруптори
- Не слагайте пластмасови съдове в микровълновата или в миялната машина. Фталатите и Бисфенолът в контейнер или кутия за храна могат лесно да преминат в храната, когато я загрявате. По-добре претоплете ястиято в керамичен или стъклен съд.
- Противодействайте на вредния ефект на ендокринните дисруптори, набавяйки си повече фолиева киселина чрез храни или хранителни добавки. Различни изследвания показват, че високите нива на фолиева киселина могат да предпазват организма от вредните влияния на Бисфенол А или Фталати, при жени, опитващи се да забременеят. Храни богати на фолат са: спанак, аспержи, брюкселско зеле и черен дроб.
- Купувайте продукти за лична хигиена, които са доказано без ЕД. Имайте в предвид, че дори и т.нар. “чиста козметика” може да не е съвсем безобидна. Може дори да свалите апликация на телефона си, с която да проверявате даден продукт за вредни субстанции.
Източник Modernfertility.
Благодарим за доброволния превод на Росица Желева!
10 неща, които ми се искаше да знаех, преди да стана родител