16 Натурални начина за стимулиране на фертилитета
Трудности със забременяването срещат до около 15% от двойките. Пътят към желаното бебе понякога може да бъде огромно предизвикателство, но помнете, че не сте сами. За щастие, има редица естествени средства и методи, с които да увеличите своя фертилитет. В действителност храната, която избирате и начинът на живот до голяма степен влияят на шансовете ви за наследник.
Представяме ви 16 начина за повишаване на фертилитета и по-бързо забременяване.
1. Яжте храна, богата на антиоксиданти
Антиоксиданти като фолиева киселина и цинк могат да подобрят оплодителните способности, както при жените, така и при мъжете. Тяхната роля е да деактивират свободните радикали в тялото, които са пагубни както за яйцеклетката, така и за сперматозоидите.
Едно изследване от 2012 година върху млади мъже показва, че приемът на 75 г орехи (богати на антиоксиданти), подобрява качеството на семенната течност. Проучване, в което се включват 232 жени, установява, че високият прием на фолиева киселина се асоциира с високи нива на имплантация, постигане на бременност и раждане на здраво бебе.
Все още не е ясно какво количество антиоксиданти оказва влияние на фертилитета, но доказателствата сочат, че техният потенциал е голям. Храни като плодове, зеленчуци, ядки и нерафинирани зърнени продукти са изключително богати на витамини Ц, Е, фолиева киселина, бетакаротин и лутеин. Така че, не пропускайте салатата.
2. Наблегнете на закуската
Пълноценната закуска може значително да повиши шансовете за забременяване при жени с репродуктивни проблеми. Опити показват, че приемът на по-обилна закуска може да намали хормоналните смущения, причинени от синдрома на поликистозните яйчници (PCOS), една от основните причини за безплодие и стерилитет.
При жени с нормално тегло и хормонален дисбаланс, дължащ се на PCOS, закуска, коята съдържа по-голямата част от калориите за деня, редуцира нивата на инсулин с 8%, а тестостерона – с до 50%. Високите нива и на двете се свързват с репродуктивни проблеми. В допълнение, в края на 12 – седмичното изследване, тези жени са овулирали повече от жените, които са закусвали леко, но са похапвали повече на вечеря.
Важно е да се отбележи, че увеличаването на размера на порцията на закуска без намаляване на калориите на вечеря най – вероятно ще доведе до повишаване на теглото.
3. Избягвайте транс-мазнините
Ежедневният прием на здравословни мазнини е от решаващо значение за функциите на репродуктивната система и на цялостния организъм. Транс-мазнините обаче се асоциират с повишен риск от стерилитет, дължащ се на липсваща овулация заради негативния им ефект върху инсулиновата резистентност. Проучвания доказват, че диета, богата на транс-мазнини и бедна на ненаситени мастни киселини (добрите мазнини) се свързва с безплодие и при мъже и при жени. Транс-мазнините се срещат в хидрогенираните растителни масла, маргарина, пържените и преработени продукти, почти всички захарни изделия, както и печивата.
4. Намалете въглехидратите, ако имате синдром на поликистозните яйчници
Следването на хранителен режим с намален прием на въглехидрати (при който по – малко от 45% от калориите идват от въглехидрати) се препоръчва за жени с поликистозни яйчници. Диета, бедна на въглехидрати, може да спомогне за постигането и задържането на здравословно тегло, да редуцира инсулиновите нива и да стимулира изгарянето на мазнини, което от своя страна благоприятства регулирането на месечния цикъл.
5. Стойте настрана от рафинираните захари
Освен количеството на погълнатите въглехидрати е важно и качеството, тоест типът им. Рафинираните въглехидрати са основен враг на здравето и на репродуктивната система. Те включват захарни изделия и напитки и преработени зърнени храни (паста и хляб от бяло брашно, бял ориз и др.). Тези въглехидрати се абсорбират много бързо (оттам и “бързи захари”), причинявайки скок в нивата на кръвната захар и на инсулина. Те имат т.нар. висок гликемичен индекс, който е показател за това, дали храна, богата на въглехидрати ще доведе до значително повишаване на глюкозата в кръвта.
Инсулинът има подобна химическа структура като тази на хормоните, произвеждани от яйчниците. Тези вещества стимулират и регулират узряването на яйцеклетката. Постоянните високи нива на инсулин могат да накарат тялото да потисне производството на полови хормони, тъй като то смята, че няма нужда от тях. Това от своя страна води до незрели яйцеклетки и липса на овулация. Поликистозните яйчници често вървят ръка за ръка с повишени нива на инсулин, затова захарта може само да влоши състоянието.
6. Яжте повече фибри
Фибрите, наричани още баластни вещества, помагат на тялото да изхвърли излишните хормони и поддържат балансирани нива на кръвната захар. Някои видове фибри елиминират излишъкът от естроген, като се прикрепят към тях в тънките черва. Така естрогенът, който е в повече напуска тялото под формата на отпадъчен продукт. Проучване от 2009 г. доказва връзка между разтворими фибри (съдържащи се в авокадото, сладкия картоф, овесените ядки и плодовете) и по – ниски нива на естроген и прогестерон. Това в особена степен важи за плодовите фибри.
Храни, богати на фибри са: пълнозърнести продукти, плодове, зеленчуци и бобови растения. Дневната препоръчителна доза възлиза на 25гр. за жени и 31гр. за мъжете. Друг експеримент е доказал, че приемът на 10гр. повече зърнени фибри на ден се асоциира с 44% по – нисък риск от овулаторни нарушения при жени над 32год. От друга страна доказателствата за ролята на фибрите са смесени. Така например е установена корелация между увеличаване на дневния прием на фибри с 5гр. и намалена концентрация на хормони, което често води до ановулация. За това е добре, първо да се консултирате с лекар.
7. Заменете източниците на протеин
Заместването на някои животински белтъчини (месо, риба, яйца) с растителен протеин (бобови, ядки и семена) се свързва с намален риск от стерилитет. Проучване от 2018 заключава, че консумацията на повече риба увеличава шансовете за живо раждане след процедура по асистирана репродукция. Добре е да се ориентирате към внасяне на по-голямо разнообразие от източници на протеин в менюто, като наблегнете на лещата, граха, нахута и риба с ниско съдържание на живак.
8. Изберете пълномаслени млечни продукти
Консумацията на нискомаслени млечни продукти може да увеличи риска от репродуктивни проблеми, докато пълномаслените храни биха могли да го снижат. Едно огромно по мащаб проучване от 2007г. е целяло изследване на ефектите от ядене на пълномаслени млечни храни повече от веднъж на ден или по-малко от веднъж седмично. Учените са открили, че жени, консумиращи по минимум веднъж дневно такъв продукт са с 27% по-малко склонни да се окажат инфертилни. За да извлечете максимално ползите, опитайте да вкарвате ежедневно в менюто си качествено сирене или високомаслено кисело мляко.
9. Добавете повече витамини
Приемът на мултивитаминен препарат може да ви предпази от овулаторни смущения. В действителност е изчислено, че около 20% от случаите на липсваща овулация могат да бъдат избегнати, ако жените взимат 3 или повече мултивитамина седмично. Микронутриентите в състава на витамините играят важна роля при оплождането и реализирането на бременност. За жените, които се опитват да забременеят, приемът на препарат с включена фолиева киселина е особено препоръчителен.
10. Бъдете активни
Практикуването на спорт има безброй ползи за организма, в това число и за репродуктивните органи. Увеличеното физическо натоварване има позитивен ефект върху плодовитостта на мъжете и жените, особено при хора със затлъстяване. Тук тайната е в намирането на златната среда. Твърде интензивните тренировки се асоциират с намалена оплодителна способност у някои жени. Упражнения над нормата могат да променят енергийния баланс в тялото и да окажат негативен ефект върху женската полова система. Ако планувате повишаване на физическата активност, направете го постепенно.
11. Отделете си време за пълноценна почивка
Ако правите опити за забременяване, стресът най-вероятно също присъства в живота ви. За съжаление стресът и фертилитетът са в обратна пропорционална зависимост. Това може би се дължи на хормоналните промени, които настъпват, когато сме напрегнати. Получаването на подкрепа и помощ могат да минимизират безпокойството и депресията, което повишава шансовете за бебе. И не забравяйте да отделяте време за себе си.
12. Намалете кофеина
Връзката между кофеина и фертилитета е изследвана доста, но заключенията понякога са противоречиви. В едно проведено през 1997 година изследване се предполага, че на жени, които консумират повече от 500 мг кофеин на ден, им отнема с до 9 месеца по-дълго за да забременеят. Други поучвания не откриват силна зависимост между умерената консумация на кофеин и увеличения риск от репродуктивни проблеми. Във всички случаи, обаче, е добре да ограничите приема на кафе и други кофеин-съдържащи напитки.
13. Стремете се към поддържане на здравословно тегло
Телесното тегло е един от най-важните фактори, когато става въпрос за фертилитет при жени и мъже. Фактически, както поднорменото, така и наднорменото тегло, е проблем. Това е така, защото количеството мазнини в тялото влияе на менструалния цикъл. Затлъстяването често се свързва с липса на овулация, нередовна менструация и нарушения в развитието на яйцеклетките. За да увеличите шансовете си за забременяване, се опитайте да достигнете до оптималното за вас тегло и да го задържите по здравословен начин.
14. Проверете нивата на желязо в кръвта
Време е да се заредите с желязо. Консумацията на хранителни добавки с желязо и не-хем желязо (от растителни храни) може да намали риска от овулаторни смущения. Скорошно изследване показа, че хем желязото от животински източници няма ефект върху репродуктивните функции, докато не-хем разновидността носи ползи при жени с дефицит на желязо. Необходими са още доказателства за това, дали желязо под формата на хранителни добавки е препоръчително за всички жени, особено ако стойностите са в норма. Но да проверявате нивата му във всички случаи е добра стъпка. Не-хем желязото се абсорбира по-трудно от тялото, затова опитайте да го приемате с храни или напитки, съдържащи вититамин Ц за оптимална асимилация.
15. Избягвайте алкохола
Факт е, че консумацията на алкохол има негативно влияние върху фертилитета. Въпросът обаче е, колко е количеството, причиняващо този ефект. Учени смятат, че приемът на повече от 14 алкохолни напитки на седмица, се асоциира с по-продължително време за постигане на бременност. Високите дози алкохол често са и причина за инфертилитет. Като цяло, можем да твърдим, че избягването на големи количества алкохол е силно препоръчително, ако правите опити за бебе.
16. Натурални добавки
Някои добавки се свързват с увеличаване на плодовитостта и потентността, особено в изследвания с животински видове. Например:
- Мака: Добива се от растение, което вирее в централните части на Перу. Някои изследователи му приписват свойства на афродизиак, както и подобряващи качествата на семенната течност.
- Пчелен прашец: Смята се, че стимулира имунитета, повлиява благоприятно репродуктивните функции и цялостното състояние на организма. Освен това подобрява оплодителните способности при мъжа.
- Прополис: Според едно изследване на жени с ендометриоза, приемът на прополис два пъти дневно е повишил шанса за забременяване с цели 40% след 9 месеца.
- Пчелно млечице: Още една супер храна от пчелите, богата на аминокиселини, липиди, въглехидрати, витамини, мастни киселини, желязо и калций.
Здравословното хранене е решаващо за общото състояние на организма, репродуктивната система и шансовете за забременяване. Балансираната и разнообразна диета, както и умерената физическа активност и намаляване на стреса могат да повишат плодовитостта и да подготвят тялото ви за бъдещата бременност.
Източник healthline.
Благодарим за доброволния превод на Росица Желева!