Навици за здравословно хранене при децата
Здравословното хранене и апетитът на детето от 1 до 8 години
Може да сте от родителите, които се притесняват дали детето им яде достатъчно. Или пък от тези, които за загрижени, че детето им яде твърде много и е над препоръчителното тегло за годините си.
Като родител, вие давате на детето си здравословна храна и възможности как да му я поднесете. Вашето дете обаче преценява колко от нея ще изяде и дали изобщо ще я опита.
Присъщо е за децата да менят предпочитанията си към храната всеки ден. Понякога детето ви би предпочело да си похапне повече – в тези случаи, уверете се, че го прави с полезна и качествена храна. Има и моменти, в които може и да няма особен апетит. Но не се тревожете, защото това вероятно ще компенсира следващото хранене или дори храненията на следващия ден.
Ако детето ви не иска да яде, опитайте се да не го насилвате или пък да му предлагате награди в замяна на това да се нахрани.
Ако детето ви расте и се развива добре, вероятно получава достатъчно количество питателна храна.
Най-правилният начин, по който да стимулирате децата си да се хранят здравословно е като ги оставяте да виждат, че вие правите ежедневно избор да консумирате именно хранителни продукти от такова естество. Децата ще поискат да правят това, което виждат, че и вие правите.
Сигналите на стомаха и здравословното хранене
Важно е да разбирате начина, по който коремчето на детето ви „говори“ с мозъка му, защото това може да ви помогне да се справите с тревогите, свързани с преяждането или недохранването на детенцето.
Например, мозъкът на вашето дете осъзнава, че стомахчето му е пълно само около 20 минути след като храната попадне там. Също така, гладът на детето отчасти се определя от това колко физически активно е то и дали трябва да похапне малко повече от обикновено ако не се е хранило достатъчно предходните няколко дни.
Редовното предлагане на ястия и закуски насърчава по-добия апетит по време на хранене.
Преяждане
Ако имате притеснения, че детето ви има склонност към преяждане, ето някои съвети, които препоръчваме да опитате:
- Можете да предложите по-малка порция с храна на детето си от обикновено. Ако пожелае допълнително, не му отказвайте, сложете му още, но мъничко, колкото да го залъжете. Това дава шанс на мозъка и корема на детето да приемат, че вече са сити.
- Ако детето ви не обича да яде дадени продукти от порцията, която сте сервирали – например зеленчуците в салатата – това е негов избор. Не е добра идея, обаче да предлагате допълнителни сервирания на друг вид храна, например месо, само за да компенсирате липсващите зеленчуци.
- Сервирайте храната му в по-малка чиния. По този начин то получава порцията с подходящ размер, но все пак получава “пълна чинийка” с храна.
- Избягвайте телевизията и играчките да отвличат вниманието на детето по време на хранене. Това ще му помогне да се съсредоточи върху храната и апетита си.
Недохранване
Ако смятате, че детето ви не яде достатъчно по време на храненията или няма апетит, можете да опитате следните стратегии:
- Предлагайте храна горе-долу по едно и също време на деня. Ако децата се хранят редовно в определено време и са свикнали така, е по-вероятно да огладнеят именно по това време на деня.
- Насърчавайте детето си да хапва често, но по-малко количество храна. То се нуждае от малки и редовни здравословни порции храна между основните хранения, за да бъде енергично, но ако консумира твърде много хранителни продукти и то в големи количества, детето може да се нахрани още преди основното хранене.
- Избягвайте да предлагате на детето си алтернатива, ако не желае да яде дадена храна в определен момент. Вашето дете може просто да няма особен апетит в този момент.
Ако се притеснявате за растежа или хранителните навици на детето си, уговорете час при личен лекар, педиатър или диетолог.
Съвети, касаещи здравословната храна и вашето дете
Здравословните хранителни навици започват у дома.
Това да давате на детето си здравословна и питателна храна е изключително важно. Освен това ще обогати знанията си що се отнася до хранителните навици и храната като цяло.
Ето и някои идеи:
- Опитайте се да държите купа, пълна с пресни плодове, на място, лесно достъпно и видно за детето ви – на кухненската маса или плот, например. Плодовете винаги са отлична опция за междинна закуска или пък десерт след основното.
- Поддържайте килера и хладилника си пълен със свежи и полезни хранителни продукти и не се вглеждайте много в пакетираните храни по рафтовете в супермаркета, по-скоро ги оставете и заложете на качественото.
- Смело избирайте плодове и зеленчуци с различни цветове, текстури и вкусове – колкото повече разнообразие има, толкова по-вероятно е детето ви да намери нещо, което да го впечатли и накара да се интересува повече от това, с което се храни.
- Включете детето си в планирането и приготвянето на ястия, няма нищо по-прекрасно то това. Ако то участва активно в приготвянето на яденето, е доста вероятно след това да го опита и дори изяде.
- Наслаждавайте се на здравословно хранене заедно със семейството си колкото е възможно по-често. Потърсете възможност да хапнете заедно на закуска и през почивните дни.
- Изключете телевизора, докато се храните. По този начин детето ви обръща внимание на храненето и предлаганите от вас пресни здравословни храни.
- Четете книги на здравословна тематика, които съдържат информация за полезната храна за вашето дете – например книги със снимки на плодове и зеленчуци. Накарайте детето си да посочва различните видове, цветове, форми и т.н.
- Дръжте здравословните закуски под ръка вкъщи – и се старайте да не купувате нездравословни. Децата ще вземат здравословния вариант, ако това е единственото, което имат.
Източник. Благодарим за доброволния превод на Елизабет Пешева!