Как да комбинирате приема на магнезий с други витамини и минерали?
Приемът на магнезий, витамини и минерали винаги е бил от съществено значение за поддържане на баланса и здравето в човешкото тяло. Недостигът на някои от тях може да бъде възстановен чрез прием на определени хранители добавки.
Как правилният прием на магнезий повлиява на състоянието ни? В комбинация с кои хранителни добавки се усвоява най-добре?
Какво трябва да знаем за магнезия?
Този толкова важен микроелемент има участие в почти всеки биохимичен процес, а това е от основно значение не само за правилното усвояване на други хранителни добавки, но и за доброто здраве на целия организъм.
Магнезият играе роля и при други редица важни процеси, от които:
- подпомага оросяването на мозъка – съдейства за нормалния приток на кръв към мозъка, а циркулиращата кръв осигурява кислород, глюкоза и други важни елементи;
- съдейства за пълноценен сън – помага за пълноценното възстановяване на организма, чрез качествен сън и липса на проблеми в тази област, като инсомния;
- улеснява усвояването на протеини, въглехидрати и мазнини – по този начин подпомага естествено протичащите процеси в цялото тяло;
- явява се градивен елемент в синтеза на РНК и ДНК – помага за клетъчното делене и произвеждането на необходимата енергия.
Ползите от свойствата на магнезия не спират до тук. Според специалистите, редовният и правилен прием не бива да бъде подценяван, защото е необходим на всеки, без значение от възрастта. Йоните, които се съдържат в него, взаимодействат изключително добре с фосфатните групи. Друг по-малко известен факт е, че магнезият има качеството да помага за детоксикацията на организма.
Доброто здраве на сърцето, мускулите и нервната система зависят до голяма степен именно от неговото правилно количество. Притежава качеството да регулира сърдечния ритъм и да поддържа нормалните нива на кръвно налягане, които са безценни. Освен всичко изброено, предпазването от мускулни крампи и освобождаването на енергия, чрез активиране на аденозинтрифосфат, са търсени сред спортистите и хората, имащи по активен начин на живот.
Без значение дали ще се приема под течна форма, хапчета, прахчета или като капсули, вече става ясно до каква степен вашето тяло се нуждае от него.
Как да го комбинираме с други витамини и минерали?
Магнезият има качеството да си сътрудничи с доста други видове значими вещества, като по този начин се усвоява по-добре от организма. Доста често използвана комбинация е тази с калций, цинк, мед и Витамин Д. Това е от голяма полза, защото едновременно усвоява важни за тялото ни вещества.
Друго разпространено съчетание е това с калий и витамини от групата В. При оплакване от анемия, магнезият влиза в тандем с желязо и омега-3. Вариантите за комбинация са многобройни и редица онлайн магазини предоставят комплексен продукт, съдържащ най-важните добавки. Човешкият организъм е сложна балансирана система и взаимодействието на всички елементи в него е от основно значение.
Ето още няколко вещества, които са от полза за общото състояние, взаимодействащи отлично с магнезиевото съдържание:
- витамин А – важен за здравето на кожата;
- витамин Ц – помага за възстановяване на тъканите в тялото и стимулира кръвообращението;
- витамин F – има антисклеротично и антиаритмично действие.
Всеки от тях може да се намери в единичен или комплексен продукт, а има и изцяло натурални видове, като магнезиевият цитрат. Приемът с някой от посочените елементи може да действа благоприятно върху отстраняването на определени симптоми.
Дневната доза е различна при всеки човек и зависи от годините и състоянието. За един зрял организъм, над 30-годишна възраст, препоръчителната доза е около 400мг. Няма значение дали ще се приема сутрин или вечер. Ако използвате, методи за набавяне, различни от естествените – чрез храната, която консумирате, то прекомерната доза може да бъде токсична за организма.
Изводът е, че правилното комбиниране на различни микроелементи и минерали и тяхната умерена консумация е препоръчителна, но ако имате съмнения или опасения, то е необходима консултацията с личен лекар или друг специалист.
Какво се случва при дефицит на магнезий?
Липсата на гореизброените вещества може да доведе до умора и отпадналост, както и до по-сериозни последствия, като анемия, астма, диабет, ритъмни нарушения, чернодробни заболявания, остеопороза и други. В медицинските среди съществува терминът “Авитаминоза”, който описва пълната липса на даден елемент в организма. Има опасни последствия и не бива да бъде пренебрегван.
Магнезиевият дефицит е опасен и се характеризира с общо неразположение и по-задълбочени състояния, от които болки, крампи и промени в сърдечния ритъм. Приемът му може да елиминира тези проблеми и да подобри общото ви здравословно състояние.
Добрата грижа за тялото със сигурност се отплаща ежедневно. Въпреки полезното въздействие, приемът на хранителни добавки трябва да бъде съгласуван с лекар, за да се избегнат нежелани последствия.
Защо вътрешният прием на етерични масла не е препоръчителен?