Раждане по време на пандемия – личен и професионален опит
Милиони майки поеха по пътя на родителството в един свят, който е различен. Сега те трябва да се подготвят за живота в един променен свят.
Кoи са признаците, че е време да тръгнем към болницата?
Вероятни:
- Така нареченото “падане на тапата” не е сигурен признак за започващо раждане, но трябва да уведомите лекаря, при когото ще раждате. Възможно е да поиска да Ви прегледа.
- Често ходене до тоалетна: Слизащото бебе притиска пикочния мехур при всяка контракция, физиологично разхлабване около 24 часа преди раждането.
Сигурни:
- Изтичане на околоплодна течност
- Регулярни маточни контракции
Спешни, при които веднага трябва да тръгнете към болницата:
- Кървене – ярко червена кръв. Обърнете внимание усещате ли движението на плода!
- Остра внезапна болка в корема
- Повишаване на кръвното налягане
Какво предстои, когато пристигнете в приемното отделение на болницата?
- Преглед на бременната и плода
- Попълване на документи и информирано съгласие
- Насочване към родилна зала
Препоръки на Министерство на здравеопазването
- Има задължителни изследвания, които трябва да бъдат извършени от акушер-гинеколог по време на бременност – ултразвуковото установяване на вътрематочна бременност, ранният биохимичен скрининг (11-13-та гестационна седмица), както и УЗД преглед за фетална морфология (20-22-ра гестационна седмица); други препоръчани от наблюдаващия гинеколог … – препоръчваме на бременните да се свържат по телефона с наблюдаващия гинеколог или да позвънят в лечебно заведение, в което по принцип се извършва женска консултация, за да запишат час за преглед.
- В случай, че бременната има оплакване или въпроси, свързани с бременността, извън задължителните изследвания, трябва да потърси по телефона наблюдаващия акушер-гинеколог или да се свърже със специализирано АГ звено.
При симптоми на COVID-19, без акушерски усложнения, бременните трябва да се свържат по телефона със своя личен лекар като всички останали граждани. - Бременна жена със симптоми на COVID-19 и започнало раждане, или бременна с акушерски усложнения, трябва да бъде транспортирана с помощта на Спешна помощ до лечебно заведение с родилно отделение за получаване на специализирана медицинска помощ. По възможност лечебното заведение трябва да бъде уведомено предварително от Спешна помощ, наблюдаващия акушер-гинеколог или от личния лекар.
- Начинът на раждане при бременна жена с доказан COVID-19, се определя от акушер-гинеколога в зависимост от акушерските индикации, като при изрично изразено желание на бременната за раждане с цезарово сечение, лекарят е длъжен да се съобрази с нея.
Кое е различното?
Мерките
На бременните и родилките се препоръчва да спазват с още по-голяма строгост мерките за социална дистанция и висока лична хигиена, тъй като те са по-податливи към инфекции.
- Носене на лични предпазни средства, избягване масови събития, затворени пространства с много хора.
- Стриктно спазване на мерките и от хората, с които съжителстват и по възможност изолация от последните, ако са били контактни.
Тревожността
Нормално е бременната жена да изпитва тревожност и без да сме в ситуация на пандемия. Лошите новини ни заобикалят и ни напрягат допълнително. Няколко съвета за профилактика на спокойствието:
- Избягвайте да следите непрекъснато новините, свързани с пандемията, това ще намали чувството на тревожност
- Променяйте разговорите около вас, когато някой заговори за Ковид-19
- Отдайте се на дейности, които ви разсейват, носят ви удоволствие и щастие
Ако все пак сте тревожни, можете да използвате RESCUE – натурален продукт, който ще ви помогне безопасно да се справите с тревожността.