Хранене, адаптационни прояви, тоалет и спешни състояния при новороденото
Препоръки за кърменето
- Начало – през първите няколко часа след раждането
- Позиция – удобна за майката и за бебето (седнало, полулегнало). Не е препоръчително кърмене в легнало положение поради риск
от аспирация и задушаване. - При засукване устата на новороденото трябва да обхване зърното и по-голямата част от ареолата, за да създаде добър вакуум.
- Кърмене на поискване (около 8-12 пъти на ден, през 2-3часа).
- Активно сучене между 5 и 20 минути и през първите 3-5 дни времето постепенно да се увеличава (5-8 мин. на всяка гърда), за да се предотврати появата на рагади.
- Не се препочва предлагане на допълнително вода.
- След хранене новороденото е добре да бъде поставено в собственото си легло по гръб с главата на една страна, което е най-безопасната среда за сън и намалява риска от синдром на внезапна детска смърт (SIDS).
- Физиологично новородените губят до 10% от теглото си през първите няколко дни от живота си и постепенно ги възстановяват за около 2 седмици от раждането. При спад на 10% има риск от усложнения на адаптацията – дехидратация, удължена жълтеница, затруднена функция на отделителната система. По преценка на лекуващия лекар новороденото може да се наложи да приема и добавка от адаптирана формула.
- Увеличаването на количеството мляко се извърша постепенно, като през първите седем дни е с по 10мл/ ден. След първата седмица, количеството мляко се увеличава с по 10мл/ седмица, а след първия месец с 10-20мл/ месец.
Къпане и тоалет на бебето
- Бебешката кожа трябва да се поддържа чиста и да се третира с подходяща козметика
- Бебето се къпе всеки ден
- Предварително подгответе всично необходимо за банята: хавлийка, дрешки, козметика
- Затоплено помещение до 25-26 С
- Температурата на водата е 36-37С
- Докато падне пъпчето и напълно заздравее пъпната раничка, бебето се къпе на течаща вода
- Хигиената на очите – с тампон напоен с физиологичен разтвор. За всяко око се употребява отделно тампонче в посока от външния към вътрешния ъгъл на окото
- Хигиена на нослето – накапване на физиологичен разтвор по 2-3капки във всяка ноздра
- Хигиена на ушите – с физиологичен разтвор се почистват ушните миди. Не се почиства ушния канал!
- Хигиена на гениталиите – памучен тампон с физиологичен разтвор само отвън.
- Хигиена на пъпчето – спирт 90 градуса до падане на пъпния остатък; спирт 70 градуса до заздравяване на пъпната раничка
- Хигиена за кожата – през първите 2-4седмци от живота мажете цялото тяло с бебешко олио с леки масажни движения. Обръщаме внимание на гънките!
- Препоръчва се използване на бариерен крем при всяка смяна на памперса
- Ноктите се изрязват след първия месец. Прави се с ножичка със заоблени върхове в права линия. Ако детето е много подвижно или се страхува, по лесно ще изрежете ноктите докато спи.
Оше за кърмнето, първите грижи и адаптационни прояви при новороденото вижте във видеото с д-р Масларска.