Как да възстановите отношенията си с детето
Спорите непрекъснато и рядко си говорите. Не знаете къде точно е проблемът, но взаимоотношенията с детето ви са се променили и сте се отдалечили. За щастие, все още можете да поправите нещата! Тези 7 съвета ще ви помогнат да възстановите връзката с детето ви, дори ако това изглежда непоправимо.
Знам, че е лошо, но дори не искам да прекарвам време с детето си повече. Детето е толкова изискващо и свръхактивно. Само спорим. То не ме слуша. Сякаш ме чува само когато повиша тон. Животът е доста труден напоследък. Спомням си като беше по-малък/малка … разхождахме се и изучавахме природата. Прегръщаше ме много силно. Какво се случи? Защо така се раздалечихме?
КАК ДА ПОПРАВЯ ТАЗИ ВРЪЗКА?
Раздалечаването се случва бавно и незабележимо. Един ден просто осъзнавате, че сте много отдалечени един от друг. Чувствате се шокирани, тъжни, самотни. Но не трябва да се примирявате с това. Ето няколко съвета, които ще ви помогнат.
Изучете проблема.
В подходящ и спокоен момент кажете на детето какво сте наблюдавали и как се чувстате спрямо това. Неговите реакции може да са различни – да се съгласи или да не се съгласи, да е равнодушно, раздразнено или ядосано. Какъвто и да е отговорът му, концентрирайте се върху собствените си мисли и чувства, вместо да го карате да се съгласява с вас или да чувства същото. ”Осъзнах, че нещата между нас са малко напрегнати. Това ме натъжава, искам да ги изгладим заедно.”
Правете корекции.
Вместо да се фокусирате върху поведението на детето, поемете отговорност за вашата вина за отслабването на връзката ви. Бяхте ли заети, нетърпеливи, разочаровани, обсебващи и т.н.? Извинете се и се поправете. Накарайте детето да се усмихне, избягвайте репликата в края ”но ти трябваше…”. ”Съжалявам, че бях разсеян/а днес след училище, ще си оставя телефона, за да те изслушам по-добре.”
Правете нещо заедно.
Вместо да разширявате дистанцията помежду си, намерете нещо, което да ви държи заедно. Настолна игра, баскетбол, разходки, дори видеоигри… Понякога е по-добре да си мълчите заедно, отколкото да карате детето да говори. Ако на него му харесва, огледайте се за други възможности за общи активности.
Направете нещо различно.
Заместете негативните навици в комуникацията с нещо позитивно и полезно. Например поемете дълбоко дъх преди да отговорите на детето, слушайте повече и говорете по-малко, покажете емпатия (дори ако не сте особено съгласни). Може да ви отнеме време да свикнете, но се примирете и се впуснете в процеса на адаптиране към този тип поведение.
Бъдете търпеливи.
Едно от най-големите изпитания за изглаждане на отношенията е да се контролирате спрямо другия човек. Не насилвайте нещата! Понякога може да изглежда така, че усилията ви не дават резултат. Детето ви може да е скептично към намеренията или постоянството ви. То иска да знае преди всичко, че го обичате и цените. Вашите усилия не са ”на вятъра”, просто е необходимо време, за да видите резултати.
Потърсете професионална помощ.
Ако взаимоотношенията ви с детето са провалени заради насилие, пренебрежение, зависимост или ментални проблеми, или просто не се подобряват въпреки опитите ви, най-добре ще е да потърсите помощта на психолог. Той ще ви помогне да овладеете трудностите в изграждането на доверие, усвояването на нови умения и здравословни модели. Да потърсите психологическа помощ не е знак на слабост, а знак, че оценявате важността на връзката с детето ви дотолкова, че да приемете съвет.
Отделете място на болката.
Чакането може да бъде изтощаващо. За някои родители, въпреки техните усилия и опити, дупката в отношенията с децата им остава. Дайте си време да потъжите за загубата или промяната във връзката. Да бъдете тъжни или обезкуражени не означава, че сте загубили надежда за помиряване. Намерете подкрепа сред други възрастни, които желаят да ви изслушат, помогнат или дори да плачат заедно с вас.
ПОТЪРСЕТЕ ДОБРОТО
Да поправите разрушени взаимоотношения може да бъде ”стъпка напред, две назад”. Точно, когато мислите, че сте на прав път, нещо се случва и се връщате в изходна позиция. Вместо да чакате перфектния момент, огледайте се за доброто.
- Забележете, когато детето се навърта около вас по-често.
- Усмихнете се, когато то влезе в стаята.
- Празнувайте, когато преминете през проблем без спор.
- Намирайте нещо позитивно всеки ден. После се огледайте за три добри неща.
Постепенно ще забележите промяна в мисленето си. Вместо да избягвате детето си, може да започнете да се радвате, че го виждате. И точно, когато си мислите, че разходките сред природата и прегръдките са приключили… Детето може да ви изненада.
Източник. Благодарим за доброволния превод на Гергана Стоянова!