Регресия в съня: защо се случва и какво да направим
Представете си как бебето ви заспива спокойно и лесно, спи почти непробудно, имате предвидим режим… Изведнъж обаче детето започва да отказва да си ляга. Приспиването от нещо приятно и лесно се превръща в истинска борба. И не само не иска да заспива, а и започва да се буди два пъти по-често през нощта, а досегашната ви стратегия как да го приспите изобщо не действа. Така изглеждат нещата, когато говорим за регресия в съня на детето. В тази статия ще прочетете за възможните причини и как да подходите, за да преминете по-бързо през този сложен и за родителите и за детето период.
Защо се случват регресиите в съня?
В най-ранната си възраст детето преминава през много динамично развитие и нуждите му се променят изключително често. Затова и причините за регресиите в съня са доста, а понякога дори не говорим само за една причина, а за няколко фактора, които са се случили по едно и също време. Ето няколко причини на какво може да се дължи влошаването на съня.
Условия за сън
Възможно ли е в стаята да е станало прекалено топло или пък студено, а детето да не е облечено подходящо? Или може би в стаята е прекалено светло? Възможно ли е някакъв шум да смущава детето? Понякога дори по-сухият въздух в стаята е причина детето да се буди и търси вода или мляко по-често.
Здравословното състояние на детето
Никнещи зъби, температура, болки в стомаха са все неща, които създават дискомфорт. Понякога детето започва да спи по-лошо дори преди да са видими симптомите на настинка или друго заболяване.
По-малко храна или течности през деня
Съответно приемът им се измества през нощта и детето се буди от глад или жажда по-често от обикновено. С порастването бебетата стават все по-любопитни и се случва да губят интерес към храненето през деня, но за сметка на това го търсят през нощта.
Скок в растежа
Периодично бебето минава през усилен период на растеж и развитие и това също го прави неспокойно. Изведнъж то започва да вижда света по нов начин и това със сигурност го кара да търси утеха и подкрепа от родителите си. Всичко това, разбира се, се отразява и на съня.
Нови умения
Научаването на ново умение като преобръщане, пълзене, изправяне и т.н. е предизвикателство за нервната система на бебето. Освен това детето изпитва нужда да упражнява постоянно новото умение, докато го усвои добре – включително го упражнява и докато спи. Често детето не знае как да се върне обратно в удобна за сън поза и се налага някой да му помогне.
Променени нужди
Понякога тъкмо сме намерили подходящ режим и две седмици по-късно той вече не работи, защото детето има нова нужда. Нужда от повече будуване, от по-малко дневен сън, от повече физическа активност, от повече успокояване и т.н. Понякога просто със закъснение установяваме, че детето е пораснало. Именно регресията в съня може да ни подскаже, че има нужда от промяна.
Нарушен режим
В някои случаи всичко е наред, ние се успокояваме, че детето спи добре и спираме да обръщаме внимание кога става и кога ляга детето, позволяваме си да го приспим половин час по-късно от обикновено и това започва да се повтаря често. Ако обаче детето стане по-капризно, по-ревливо, заспива по-трудно, е добре да помислим дали не сме нарушили режима прекалено много.
Голяма промяна в ежедневието
Заминаване на почивка, местене в ново жилище или дори само разместване на мебелите могат да са причина за това. Разбира се, връщането на мама на работа, тръгването на ясла или пък раждането на друго дете в семейството са логични предпоставки за влошен сън.
Как да открием причината за регресията?
На първо място винаги проверяваме условията за сън (колко светла/тъмна е стаята, температура, влажност, удобно облекло). Сънят се подобрява почти веднага след като премахнем причината.
След това проверяваме дали има някаква физиологична причина. Стараем се детето да получава необходимата му храна и течности през деня. Проверяваме дали детето е здраво, дали не го боли нещо. Можете да се консултирате и с педиатъра на детето.
Провереяваме дали детето не е в скок в растежа. Скоковете в растежа се изчисляват от датата на термина, а не от датата на раждането. Ако това е причината, то обикновено нещата отшумяват за 1-2 седмици.
Следващото е режимът на детето. Проследете го за 2-3 дни като си записвате колко е спало детето, колко време е било будно. Сравнете със средните норми за сън за възрастта – спи ли детето повече отколкото се очаква (например 3 дневни дремки вместо само 2), или пък спи по-малко от характерното (например само 12 часа сън за денонощие вместо 14). Пробвайте различни варианти, но ги тествайте няколко поредни дни преди да кажете, че не работят.
Последното, което взимаме под внимание, са асоциациите за заспиване. Т.е. онези действия, с които помагаме на детето за заспи или да продължи съня си. Дори детето да е заспивало само, в даден момент може да се появи такава асоциация, която детето да търси постоянно през нощта (например люлеене на кошарата, носене на ръце, да държи ръката на мама, дори самото присъствието на родител). Тогава има смисъл малко да намалим помощта и да я ограничим само до момента, в който детето се успокои, но не и до пълно заспиване.
Най-важното за съня на бебето през първата година
Как да си помогнем, когато настъпи регресия в съня?
Дайте си време да анализирате причините и кое може да е довело до влошаване на съня.
Колкото и да се подготвяме и информираме, невинаги можем да предвидим всичко, така че не се обвинявайте, че се е случило, а помислете как да промените нещата.
Подходете търпеливо и разумно
Дори регресията да се е случила “от днес за утре”, рядко подобряването ще се случи също толкова бързо. Може да ви отнеме няколко дни, а дори и седмица.
Осигурете на детето по-спокойна среда.
Може за няколко дни да ограничите срещите с роднини и приятели, ако те са прекалено емоционални за детето.
Дайте възможност на детето да тренира новите умения
Нека това да е във времето след събуждане, когато все още има енергия. В противен случай то ще ги упражнява във времето за сън.
Постарайте се детето да има достатъчно спокойно време преди сън, в което да се успокои.
Може дори малко да удължите ритуала преди сън, да го направите още по-отпускащ. Може да се наложи да добавите някакъв нов елемент или да махнете някое от старите действия, ако те по-скоро дразнят и превъзбуждат детето.
Опитайте да не създавате нови асоциации.
Дори и детето да има нужда от повече помощ, за да заспи, помагайте само до успокояване, но не до пълно заспиване.
Ако детето не спи добре през деня – събужда се по-рано или дори пропуска дрямка, не се притеснявайте да го сложите по-рано за нощен сън, за да компенсирате.
Осигурете си помощ и дайте повече почивка на себе си.
Когато детето не спи, родителите също не спят. А когато не се наспиваме, сме раздразнителни и невинаги можем да подходим с необходимото търпение към детето, което в момента минава през труден период.
Автор: Ралица Великова, сертифициран консултант по детски сън.