Емоциите, които могат да разболеят детето
Учудващо малко са децата, които растат в среда, която свободно насърчава изразяване на емоциите. Вместо това повечето от малчуганите се научават да потискат чувствата си много рано, за да се подчинят на изискванията на родителите и обществото. Според многобройни изследвания потисканите чувства въздействат негативно върху детското здраве. Ако малкият човек се оплаква често от здравословни проблеми, а педиатърът казва, че няма физическа причина за тях, е време да се запитате: „Щастливо ли е детето ми?“
- Как се формира представата ни за нас самите в ранното детство и каква е ролята на емоциите?
- Кои са емоциите, които се отразяват негативно върху физическото здраве на малчугана?
- Защо и кога детето потиска емоциите си?
- Какво „казват“ за детската психика най-честите физически симптоми при децата?
- Как да помогнем на малчугана да се справи с физическите оплаквания?
- Как да различим манипулацията и лъжата от реалното неразположение при децата?
В уебинара ще поговорим за:
- най-често срещаните психосоматични прояви при децата – проблемите с хранителната и отделителната системи – гадене и повръщане, нощно напикаване, запек и разстройство, липса на апетит, и т.н.
- за кожните заболявания – екземи, дерматити, падане на косата
- за двигателните разстройства – тикове, треперене, припадъци
- за болките в главата, стомаха, сърдечната област и др.
- за такива сериозни заболявания, като астми и диабет.
Теодора Пампулова е детски психолог, педагогически съветник в ЕГ „Иван Вазов” и регионален председател на Дружеството на психолозите в България. Работи с деца до 17 г. и техните родители в „Стая на емоциите“ – проект, с който спечели втора награда на конкурса на Община Пловдив „Най-добър млад предприемач“ през 2018 г. Автор е на книгите “Наръчник за справяне с чудовища, динозаври и други страшни неща (170 забавни начина да се справим с детските страхове)” и “Детската градина – щастливо място”.
Тази сесия е от минало наше събитие. Ако имаш интерес към теми за родителство – можеш да четеш безплатни статии, да гледаш видеа със свободен достъп, да избереш някое от нашите обучения и да се запишеш за тематичния бюлетин на Академия за родители.