Списък за татковци: 15 неща, които трябва да направят бащите преди да се роди бебето
Подготовката за бебе е сложна задача за бъдещите родители. Въпреки книгите, съдържащи списъци с това, което трябва да се направи, и съветите от приятели с деца, никой не се чувства напълно подготвен да влезе в тази роля. За да се улесни процеса, родителите трябва да са подготвени за всякакви извънредни ситуации. Важно е да знаете, че те не са свързани само с детето, но и също с начина на разпределяне на родителското време, евентуални посещения на приятели и също грижа за себе си и за връзката между родителите.
Истината е, че не целият процес на подготовка за бебето не е явен и дори не е разкрит в книгите за родителство. Това, което следва са 15 неща, които трябва да се направят преди да се появи бебето – списък, който ще помогне по-лесно да свикнете с реалността след прибирането на бебето вкъщи.
Разделете си задълженията
Разочарованието идва в момента, в който семейното щастие се превръща в катастрофа и то много често се случва още в началото на отглеждането на детето. За нещастие, първите седмици могат да се превърнат в предпоставка за отчаяние особено когато задълженията не са правилно разпределени. Така, че е изключително важно двойката да обсъжда кой какво ще прави, когато бебето дойде.
Например, родителите би трябвало да се разберат върху кого ще падне отговорността за памперсите, кой ще става вечер да храни бебето (при условие, че пие от бутилка) и кой ще се занимава с пране и миене на чинии. Добре е да разделите тези задължение 50/50, но някои двойки решават да бъдат малко по-разчупени с татко, който се събужда сутрините през уикенда и поема грижите за бебето или пък поема всички нощни задължения.
Идеята е да разпределяте работата помежду си, за да може и двамата да прекарвате време с детето и същевременно да спите възможно по-дълго, като успявате да си свършите и къщните задължения.
Сглобете детските мебели
Това изглежда очевидно, но някои родители постоянно отлагат да сглобят онази маса за сменяне на памперси. Или, може би, ги успокоява фактът, че тъй като в началото бебето ще спи при тях и кошарата може да почака. От друга страна, последното нещо, което един родител иска да прави, е да сглобява мебели, при положение че е лишен от нормалната си доза сън. Дори за трезвен човек на девет часа би било трудно, да не говорим какво мъчение би било за баща на три часа сън след безсънна нощ, в която бебето не е спряло да плаче.
Купете бебешко столче за кола (и се научете как да го използвате)
Отново сигурно ви се струва очевидно, но е важно родителите да имат детско столче още от взимането на новороденото от болницата. Не е достатъчно го купите, но трябва и да го сложите и дори да пробвате слагане на бебе в колата, като използвате кукла или плюшена играчка. Това е първата стъпка прибирането да бъде много по-спокойно.
Разрешете въпроса, относно това къде ще спи бебето
Дискусията относно това къде ще спи бебето е също подготовка за бъдещия режим на спане. Това е момента, в който родителите биха могли да направят проучване и да се разберат как да направят така, че да са сигурни за качествения сън на детето си.
Родителите, чието дете спи при тях (както се препоръчва от Американската академия на педиатрите) ще искат да са сигурни, че има място за кошарата. Тези, които искат детето им да спи до тях на леглото трябва осигурят на бебето достатъчно място или специално приспособено детско легло без преграда. За родителите, които планират бебето да спи в друга стая, трябва предварително да я приготвят.
Тoва не са решения, които могат да се вземат след като детето пристигне вкъщи. Родители, които не са наясно с това къде ще спи детето им, ще изпаднат в затруднения и неудобства.
Подгответе детската стая предварително
За родителите, които се ползват с лукса да имат допълнителна стая, подготвянето на детска стая, може би ще бъде част от предварителната подготовка за бебето. Родители, които не си отделят достатъчно време, могат да използват детската стая като начин за релаксиране, мислейки си за настъпващата промяна. От друга страна, отделяйки повече предварително време за това, означава, че детето няма да спи в стая, която е изпълнена с миризма на боя или прах.
Купете бодита и сезонни дрешки
Има много неща, от които родителите мислят, че имат нужда (или са получили като подарък преди раждането на бебето), но през първите няколко седмици на родителство няма да имат такава нужда от играчки, мобилни устройства или сладки бебешки аксесоари.
Това, от което най-много ще се нуждаят, е сериозен запас от бодита/пижамки, тъй като скоро животът им ще бъде изпълнен с бебешко изпражнение и повръщано. Колко бодита може да смени човек? Повече от половин дузина.
Като за финал, помислете за сезона, в който ще се роди детето и се запасете с подходящи дрехи. Добре е, че получавате тласък от подаръците преди раждането, но те много често са по-скоро сладки, отколкото практични. Разбира се, бебето ще изглежда очарователно, но ако дрешките не са пригодени за съответните метеорологични условия, естетиката би била излишна.
Установете система за памперсите и се запасете
Родителите няма внезапно да решат да използват платнени пелени вместо пелени за многократна употреба. Много по-добре е да се утвърди една система отначало вместо да се учи нещо, докато сте в лошо настроение или сте недоспали.
Също така е много по-лесно за родители да направят проучване относно цените на памперси, които ще могат да си позволят, на трезва глава и заредени с енергия. Проучването на памперси преди раждането би било много по-ефикасно отколкото по време на грижите за детето. И веднъж щом решението е взето, би било добре да се запасите с количество, стигащо за до две седмици напред. Малко вероятно е някой да има неописуемото желание да тича до магазина поради липса на пелени.
Купете всичко, от което майката се нуждае, за да се грижи за бебето
Последното нещо, което родител би искал да прави, е да тича до най-близката дрогерия, за да купи кърпички, крем за подсичане, боди, специален омекотител за пране и веро за съдове или лосион. Това означава, че запасите ви трябва да са повече от достатъчни за един месец, включително нещата, които са необходими за самата майка. Ще свали известно напрежение от плещите ви и ще ви предостави повече време за евентуална почивка и комуникация.
Пригответе и замразете храна за минимум две седмици
Предварително приготвени замразени тенджери с храна са животоспасяващи за новите родители. По някое време върволицата от храна от роднини и приятели ще свърши и родителите ще трябва да се справят сами. Никой в къщата най-вероятно няма да да иска тепърва да готви.
Използвайте седмиците преди раждането на детето, за да умножите запаса от храна. Изяжте половината, а другата-замразете. A когато дойде време за хапване след изтощителните грижи за бебето, трябва само да затоплите във фурната.
Наложете правила за потенциални гости
Първата среща между приятели и бебе е страхотна. Най-добре е обаче, ако първо обясните на приятелите кога и как трябва да дойдат, като наложите и времеви ограничения. По този начин новите родители могат да избегнат стреса и чувството за вина от постоянното прииждане на приятели, които искат да видят и да стоят прекалено дълго при детето.
Често родителите ще удостоят приятел с ролята на помощник или надзирател, които да поеме отговорност за прането или да прави графици за посещение и хранене. Всеки, който има достъп до приятел, който може да отдели време, за да ви помага с домакинските задачи за първите няколко седмици, е късметлия и не трябва да пропуска тази възможност (като разбира се почерпите с няколко прекрасни бутилки вино или подаръчен сертификат, за да се отблагодарите).
Направете една малка проверка на стаите преди да дойде бебето
Няма никаква причина родителите да се измъчват в детайлна проверка на всяка стая преди да дойде бебето. Често казано, някои от най-важните неща могат да се оправят в първите няколко месеца от родителството. В крайна сметка, детето дори не се движи през първите 6 месеца.
Но това не е причина да не се погрижите за малките неща, които са необходими за грижите за бебето. Например, родителите могат да се погрижат за покриването на кабели и контакти, за да си спестят работа после.
Направете основно почистване за последен път
Както на родителите няма да им е до готвене или пазаруване през първите седмици, така и няма да им се чисти. Така че седмица или две преди определената дата, родителите трябва да си отделят време, за да направят една финална чистка на дома.
Почистете килимите, помръднете мебелите, почистете праха от лампите и вентилаторите, почистете баните и подредете стаите. По този начин, когато гостите се отбиват при родителите единственото, което ще трябва да се направи, е да се оправи бъркотията, създадена от всекидневните грижи за детето.
Сложете всичките си режийни разходи на автоматичен режим за плащане
Ако сметките не са на автоматично плащане, родителите трябва да зададат такъв режим, независимо от това за кога са насрочени сметките. Да се притесняваш за битовизми би допринесло за допълнителен стрес, от който родителите нямат нужда. Възползвайте се от всички подобни малки удобства.
Поддържайте физически контакт възможно по-често
След раждането на детето ще имате по-малко време за интимни моменти с партньора си. Преди да се появи бебето е важно да инвестирате време за физически контакт, което ще помогне на взаимоотношенията и ще намали стреса покрай предстоящото раждане.
Не случайно става популярно babymoon – почивка преди появата на детето, точно както е медения месец след сватбата. Това е прекрасно за хора, които разполагат с достатъчно финанси, но много неща могат да бъдат направени и по-евтино / по-близо до дома като домашен масаж и няколко свещи.
Организирайте мъжка вечер за вас и женска вечер за нея
Родителите ще искат да прекарат време да бъдат заедно насаме преди да дойде бебето. Но също така, сигурно ще искат да прекарат време с приятели преди да станат родители, защото колкото и родителите да искат да вярват, че с приятелите им нищо няма да се промени, твърде вероятно е всичко да се промени – особено с тези, които са сами и без деца.
Затова е важно да отделите време преди бебето да се роди, за да поддържате приятелствата си. И колкото и родителите да се вълнуват от предстоящото раждане, те също трябва да са заинтересовани от живота на техните приятели. Идеята е да уверим приятелите си, че въпреки промяната, те все още са важна част от живота ни. Все пак ще имате нужда от тях в бъдеще – може би вече не толкова за купонясване, колкото да ви помагат с гледането на детето или да поговорите за нещо различно от грижите покрай бебето.
Източник. Благодарим за доброволния превод на Маргарита Илиева!