Ролята на чревния микробиом на бебето
Може би не сте замисляли, че когато се ражда бебето ви, не сте единствените, които го очаквате с нетърпение. Още по пътя си към белия свят, вашето мъниче е посрещнато от първите и най-важни спътници в живота си – първите заселници и основатели на неговия микробиом.
Колонии от бактерии покриват бебето по време на раждането и продължават да се размножават и разнообразяват чрез кърменето, с всяка целувка, прегръдка и нова среща. Така се създава началото на една симбиоза, която ще играе важна роля за здравето на вашето дете в дългосрочен план.
Каква е ролята на микробиома?
Добре е да знаете, че микробиомът в тялото на всеки човек играе важна роля за поддържането на добро здравословно състояние. Екосистеми от бактерии същестуват в носа, устата, кожата и червата и всяка от тях работи в синхрон с всяка клетка на тялото.
Червата са най-богатият източник на тези микроорганизми. Те са необходими за поддържане на здрава имунна система, правилно усвояване на хранителните вещества, добро храносмилане, регулиране на хормоните и дори влияят на щастието.
Ето защо можем да кажем, че един от най-важните органи на бебето ви е чревният му микробиом. Той играе много и жизнено важни роли в организма и без него ние просто няма да можем да оцелеем.
Запознайте се с някои от тях:
- Бактериите в червата са отговорни за правилното усвояване на витамините и минералите от храната, които ни поддържат жизнени и активни
- Спомагат за синтеза на различни аминокиселини и есенциални мастни киселини от храната, която приемаме.
- Бактериалната флора е отговорна за елиминирането на отпадъчните вещества от червата и недопускането им в останалите системи на тялото, където могат да нанесат вреди
- В червата се намират 80% от имунните клетки на човешкия организъм. Адекватната им работа е пряко зависима от баланса между различните видове полезни бактерии в чревния микробиом, тъй като между тях съществува непрекъсната комуникация. Нарушението на този баланс може да отслаби имунната система и това да доведе до по-лесно заразяване, а и дори да постави основата на хронични възпаления, алергии, автоимунни заболявания.
- Между червата и мозъка има доказана ос на комуникация. Мозъкът може да влияе на функциите на червата, но и бактериалната флора може да влияе на настроението, мисловната дейност и психичното здраве.
Как да се грижим за микробиома?
Грижата за чревната микрофлора на вашето бебе е добре да започне още по време на бременността и да продължи през първите три години от живота му. Този отрязък от време е особено критичен, защото точно тогава колониите от микроорганизми в червата на малкия човек се развиват, разнообразяват и достигат своя пик на еволюция. След това тези общности остават със сравнително постоянен състав и ще определят компетентността на имунната система, доброто храносмилане, ще балансират ендокринната система, както и правилното развитие и функции на мозъка през останалата част от живота му.
И тъй като сме наясно, че всеки родител иска най-доброто за своето дете ви препоръчваме да предлагате на бебето си пробиотик от първия ден на раждането, с който да гарантирате правилното развитие на бактериалните общности в микробиома му. Такъв пробиотик е Омни-Биотик Панда – пробиотичната комбинация, специално разработена за специфичните нужди на новороденото. Трите бактериални щама в състава на Омни-Биотик Панда (Lactococcus lactis W58, Bifidobacterium lactis W52, Bifidobacterium bifidum W23) са внимателно подбрани след обширно проучване и са сред първите и най-важни заселници на стомашно-чревния тракт, както и едни от основните първи учители на имунната система на новороденото.
По този начин ще знаете, че не сте оставили нищо на случайността и сте подсигурили най-доброто възможно начало за детето си, за се радва на добро здраве и силен имунитет.