Избегни демотивацията, свързана с ученето
Как да държите децата мотивирани
Физическа мотивация
- Увери се, че базовите нужди на децата са посрещнати. Гладни ли са, жадни ли са, наспани ли са?
- Комфортно ли им е? Има ли дразнещи ръбове по дрехите, прекалено стегнати обувки или косата им влиза в лицето?
- Имат ли точните консумативи, от които се нуждаят и знаят ли как да ги използват?
Умствена мотивация
- Знаят ли какво се очаква от тях?
- Разбират ли ситуацията?
- Изглеждат ли отегчени? Как може да се преодолее това?
- Претоварени ли са? Могат ли проблемите да бъдат преодолявани постепенно?
Мотивация, свързана със забавление
- Давайте им възможност да избират, особено когато е свързано с въпрос за изследване и проучване.
- Нека да покажат различни начини да запаметят нещо. Насърчете ги да направят плакат или колаж. Помогнете им да запомнят стихотворение или шега и ги запишете, докато я рецитират.
- Възложете им забавен проект, който не е свързан с училището.
Самомотивация
- Проследявайте етапите на изпълнение на проектите, за да може детето да бъде мотивирано от своя напредък.
- Правете и вие повече, за да вижда детето ви добрия пример в това и да се мотивира от вас.
- Гледайте заедно мотивиращи филми.
- Намерете и четете заедно мотивиращи цитати на герои, на които децата ви се възхищават.
Как да разделим времето на „Учене вкъщи“ и „Стоене вкъщи“
Възрастните хора могат да потвърдят колко трудно може да бъде приключването и изключването от работата в дигиталната ера, докато си вкъщи. Не е различно и за децата. Тъй като по време на COVID пандемията обучението стана дистанционно, е жизненоважно да помогнете на децата да създадат ясни граници, т.е. начало и край на училищния ден.
Създайте специално място за училищна работа
- Дори ако децата не ходят на училище, те могат да използват раниците си като място за съхранение на училищни материали, за да избегнат загубата им или увреждането им и да си ги държат на едно място.
- Определянето на място за учене помага на децата да се фокусират, като намаляват степента на разсейване, причинено от външни смущения.
Разграничете ролите
- Използвайте визуално напомняне за вашата роля. Облечете други дрехи, за да различи работата от стоенето вкъщи.
- Изградете си сутрешна рутина. Изпейте песен, прочетете стихотворение или рецитирайте ежедневна благословия. Това позволява на децата да отделят човека, срещу когото са седели на закуска, и този, който ще ги учи на математика.
- Носете значка. Създайте значка за самоличност с ролята си на учител или обучаващ треньор в зависимост от вашата позиция. Ако децата се опитват да спорят с мама, просто посочете значката, за да им помогнете да си спомнят, че не сте в режим “Мама” в момента.
Прегърнете технологията
- Вместо да напомняте до изнемога на децата за задачите им, организирайте онлайн календари, които ще им изпращат напомняния. Тези известия ви позволяват повече качествено време, прекарано като родител, вместо да бъде смесвано училището с дома.
- Задайте аларми за края на деня, точно както традиционния училищен звънец. Осигурете дефиниран край на учебния ден.
- Ако децата имат въпроси, свързани с училище, накарайте ги да ги добавят в календара за следващия ден. Това гарантира, че те ще бъдат адресирани.
Планирайте времето
- Използвайте онлайн календари, на които да се отбележат всички задачи и кога трябва да се изпълнят. Използвайте различни цветове за различните задачи.
- Използвайте инструменти за онлайн организация и проследяване като Trello. Подобно на календарите, те са чудесни за запазване на всички задачи, организирани и достъпни.
- Добавете времето „аз“ към деня си. Дори 5 минути време „аз“ ви позволява да запомните, че трябва да се грижите за себе си.
Съвети за успешно дистанционно обучение
Техническа поддръжка
Дори и най-технологично разбиращият родител може да се сблъска с технологични проблеми без планиране и поддръжка. Ето как да останете крачка пред технологичните проблеми.
- Сутрин, преди начало на учебния ден, се уверявайте, че интернетът е свързан.
- Изградете си навик да зареждате електроника през нощта, за да е готова на следващия ден.
- Научете децата как да се грижат и защитават електрониката (наблизо не се допускат храни и напитки!). Училищата обикновено изпращат и договор, когато предоставят електроника; прегледайте го с детето си.
Останете фокусиран
Може да е изкушаващо за децата да се отвличат с други неща, когато имат достъп до интернет. Помогнете на децата да са фокусирани, когато са онлайн.
- Използвайте родителски контрол. Интернет сайтовете могат дори да бъдат поставени под график, така че децата да имат достъп до любимите им сайтове след училище.
- Правете редовни проверки какво прави детето ви на всеки час, особени на по-малките деца.
Включете се в дистанционното обучение
Независимо дали става дума за Zoom, Microsoft Teams или друга платформа за онлайн обучение, децата могат да имат трудности при използването им.
- Ако е позволено, оставете децата да изберат фон, който им харесва.
- Работете с учителите, за да са наясно за децата, които са срамежливи или които имат тревоги, така че да им помагат допълнително.
- Помогнете на децата, като ги научите как да взаимодействат в онлайн среда. Научете ги как „да вдигнат ръка“, „да аплодират другите “ и да комуникират чрез съобщения.
Почивка от електрониката
Децата изпитват трудности при прехода от използване към неизползване на електроника. Помогнете на децата да се научат как да си почиват от използването на електрониката.
- Дайте предупреждение на всеки 10-5-1 минути за това кога ще бъде изключен компютърът.
- Накарайте децата да правят някои раздвижващи движения веднага щом приключат с онлайн обучението.
- Нека децата поставят електроника на специално, безопасно място за зареждане.
Организирай пространство за учене на детето
Децата се нуждаят от удобно място, докато учат. Таблетите и компютрите трябва да са на безопасно място. За щастие не ви трябва много голямо пространство, за да превърнете дома си в уютна класна стая.
Определете място за учене
- Средният работен плот е около два фута, достатъчно място за организиране на органайзер, книги и учебни материали.
- Уверете се, че мястото е стабилно и безопасно за множество елементи, особено за електроника.
- Кухненските маси, масичките за кафе и дори местата на пода са идеални работни места.
Мислете за осветлението
- Винаги, когато е възможно, отваряйте завесите и прозорците, за да позволите на естественото осветление да влезе в стаята.
- Преносимите източници на светлина за четене помагат за четене при слабо осветление и могат да помогнат на децата да бъдат фокусирани.
- Осигурете малки фенерчета, за да помогнете на децата да следват, когато четат.
Поддържайте чисто
- Напомняйте на децата да пазят зоната за обучение, без да се затрупва от много материали. Всеки ден карайте децата да почистват пространството, където се обучават.
- Трябва да осигурите място за прибиране на всички учебни материали.
- Ако имате повече от едно дете, определете за всяко дете конкретен цвят, чрез който да бъде организирано неговото пространството и да не бъдат смесвани учебните им материали.
- Различните цветни подложки или килими могат да помогнат за отделянето на учениците.
Организирай и енергизирай
- Ако е възможно, инвестирайте в бяла дъска, на която да записвате и проследявате задания, онлайн сесии и телефонни номера или имейли на учители.
- Добавете чек-лист на чувствата. Използвайте променлива скала на чувствата, която да се актуализира, когато емоциите се променят по време на деня. Това ще бъде и невербална индикация, че детето се нуждае от допълнително грижи и любов.
- Използвайте раници, за да съхранявате предмети, свързани с училище. Уверете се, че децата прибират всичките си материали в тях всяка вечер.
- Използвайте онлайн календари, за да следите задачите на всяко дете.
- Създайте учебни зони в дома ви. Например прозрачна кутия с растения може да се превърне в обучителна област. Добавете няколко листа, черупки, лупа и други предмети с обучителна цел.