Как да създадем дом и взаимоотношения изпълнени с доверие
Като родител, разбира се, искате да възпитате децата си по най-добрия начин. Искате да ги научите на ценности и да ги възпитавате по начин, който ще допринесе за тяхното щастие и успех в живота. Въпросът е: как можете да окажете най-голямо влияние върху децата си. Kато им изнасяте лекции и ги наказвате или като споделяте и демонстрирате практически своите ценности и сами живеете според тях?
Общоприето е мнението, че задачата на родителя е да преподава и налага културни ценности.
Обичайните методи за това включват поучаване, съветване, поставяне на изисквания и коригиране на поведението чрез наказания и последствия. За съжаление тази ориентация на родителя, да бъде учител е постановка, която допринася за разочаровани родители, раздразнени деца и конфликти навсякъде.
В същото време, когато правите всичко възможно да научите децата си на културни ценности, чрез лекции, твърде често те се научават да не обръщат внимание на вас и вашите съвети. Избягват да кажат каквото и да било, което може да доведе до поредната лекция, забележка или ултиматум, който да им напомни как не успяват да оправдаят очакванията ви.
Ненасилствената комуникация предлага освежаваща алтернатива на управленското родителство.
Добрата новина е: не е нужно да измисляте как да промените поведението на децата си и не е нужно да управлявате каквото и да било, за да прекратите конфликтите. Възпитанието, което Ненасилствената комуникация предлага, в много отношения е много по-просто и инстинктивно. То също така е по-ефективно за посрещане на нуждите на децата и родителите, в краткосрочен и особено в дългосрочен план. То се основава на позитивните чувства, които вие и вашите деца изпитвате в моментите на най-дълбоко свързване, и е насочено към единственото поведение, което действително можете да промените – вашето собствено. Хубавото е, че когато промените своето поведение, ще се промени и поведението на децата ви.
Видео урок за Ненасилствената комуникация
Всеки знае, че действията говорят по-силно от думите.
Всъщност проучванията показват, че само 5% от обучението през целия живот идва от инструкциите и лекциите. 95% от това, което помним, идва от семейството и социалните взаимодействия. Вероятно на някакво ниво знаете, че децата ви научават повече от това, което правите, отколкото от това, което казвате. Може би сте чували как децата ви използват същите аргументи с вас, които вие използвате с тях.
Помислете за момент какво сте научили от родителите си. Научихте ли най-много от това, което са ви казали, или изслушахте дори половината от него? Или научихте най-много от това, което видяхте, че правят, и от начина, по който живеят? Много родители ни казват, че от болезнения опит с родителите си са научили това, което не искат да правят със собствените си деца. Независимо дали техният модел е бил положителен или отрицателен, действията на родителите ви са основна мотивираща сила за начина, по който възпитавате децата си, и за живота, който живеете сега.
Децата се нуждаят от родители, които живеят честно и в синхрон със своите ценности.
Родителите имат шанса да бъдат пример за подражание и да моделират това, което искат децата им да научат и да живеят. Това е покана и възможност, а за много от тях е мощен стимул да си изяснят какво е важно и има значение за тях и да направят всичко възможно да живеят в хармония с него.
Целта е да живеете автентично, с яснота за това какво е важно и истинско за вас – не съвършенство. Да се отделите от идеала за съвършен родител може да бъде огромно облекчение. Тогава, когато се издъните и направите неща, които не съответстват на ценностите ви – а това е много вероятно да се случи, тогава няма да изпаднете в спирала на самообвинение, а ще можете да се насладите на възможността да бъдете честни с децата си и да им позволите да научат как изглежда и как звучи честността. И тъй като не очаквате съвършенство от себе си, ще бъде по-малко вероятно да го очаквате от децата си.
7-те ключа към сътрудничество и разбирателство у дома
7-те ключа – постепенно развиват способността на родителите да превърнат дома си в зона без вина – място, където са еднакво важни нуждите на всеки член на семейството. Полагат се усилия за тяхното удовлетворяване. Премахва се търсенето на вина, наказанията и наградите.
- Ключ 1 Търсене и откриване на най-дълбоките и най-важните неща за Вас, като родител.
- Ключ 2 Осъзнаване на нуждата зад всяко действие. Премахваме мистерията защо децата се държат по начина, по който се държат, и въвеждане на ориентиран към нуждите подход.
- Ключ 3 Създаване на сигурност, доверие и принадлежност, където децата могат да споделят и да разчитат на подкрепа.
- Ключ 4 Вдъхновяване на даването. Опитваме се да насърчаваме взаимното даване и получаване.
- Ключ 5 Използване на езика на уважението, превръщаме всички критики и обвинения в уважително изразяване на нуждите.
- Ключ 6 Учете се заедно, че има много начини за извършване на дадено нещо и много начини (стратегии) за удовлетворяване на потребностите ни.
- Ключ 7 Превърнете дома си в зона без вина, разкрийте истинския източник на конфликтите и пътя, по който можете да трансформирате конфликтните ситуации в сърдечни връзки, водещи до дългосрочно доверие между вас и децата ви.
Как да приложите 7те ключа може да научите от безплатните видео уроци и практически присъствени обучения:
- От NVCBULGARIA сa подготвили видео курс по емпатия и Ненасилствена комуникация.
- Организирали са също 3 присъствени и практически обучение по емпатия и ненасилствена комуникация в София, първото е посветено на връзката с децата, повече информация тук.